Sadaļas Sadaļas

Drošs internets – lietotāja atbildība

Sūdzību skaits par bērnu vecumam neatbilstošu seksualizētu uzvedību kļūst satraucošs. Centrā “Dardedze” šādus zvanus saņem vairākas reizes dienā. Un bieži izrādās, ka cēlonis ir internetā redzēts bērnam nepiemērots saturs. Tam, lai internetu lietotu droši, šodien uzmanību pievērš 150 pasaules valstīs. Arī Latvijā.

Neapzinoties, ko klikšķina, no internetā skatītas multenes bērns viegli var tikt līdz viņa vecumam nepiemērotam saturam. Vēl lielāka iespējamība – ja kaut ko bērnam neatbilstošu tajā pašā ierīcē kāds cits skatījies iepriekš.

Arī psihologi, kas nu jau ik dienu saskaras ar bērniem netipisku uzvedību, norāda - nekad agrāk pornogrāfija bērnudārzniekiem nav bijusi tik pieejama kā pašlaik. Nepiemērotā vecumā tam ir sekas.

Centra “Dardedze” pārstāve Anda Avena pauž, ka centrā saņem zvanus: zvana gan ģimenes, gan arī skolas vai bāriņtiesas, vai speciālisti, kas saskaras ar bērniem ikdienā, un ir konstatējuši, ka bērni savstarpēji imitē kādas seksuālas darbības, tādēļ ļoti agrīnā vecumā - no sešiem septiņiem gadiem līdz kādiem 13 gadiem.

Video saturs, ko bērns nesaprot, var pārlieku satraukt, radīt trauksmi, bailes.

Un bērnam vienlaicīgi var rasties arī vēlme to skatīties atkal un atkal, pauž Avena.

Šādos brīžos svarīgi ir bērnu nekaunināt un nevainot, bet izrunāt redzēto. Arī teikt, ka redzētais nav paredzēts bērniem. Nevalstiskās organizācijas Drošsinternets.lv vadītāja uzver – dodot bērnam piekļuvi internetam, par tajā atrasto un ieraudzīto atbildīgi ir vecāki.

Vecākiem ir jāatceras, ka internets darbojas pēc algoritma. Tas, ko es esmu skatījies, tas man  pēc tam vēlāk arī tiek piedāvāts, līdz ar to vecākiem ļoti rūpīgi jādomā līdzi. Ja viņi paši izmanto šo ierīci, piemēram, planšeti, un dod to pašu arī bērniem, viņiem ir jāatceras, ka to, ko viņi būs skatījušies, to piedāvās skatīties arī viņu bērniem, skaidro centra “drossinternets.lv” vadītāja Maija Katkovska.

Tāpēc būtiski ir ne vien ierobežot internetā pavadīto laiku, bet arī iestatīt ierīcēs filtrus, arī izveidot kontu bērnam, norādot viņa vecumu. Tie neļaus piekļūt neatbilstošam saturam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt