13 gadus vecā pusaudža mamma Oksana LTV 7 raidījumam pastāstīja, ka pagājušajā svētdienā plkst.15.20 pamestajā augstceltnē Rīgā bijušās rūpnīcas “Radiotehnika” apkaimē policija un ugunsdzēsēji aizturējuši viņas dēlu un vēl kādu 14 gadus vecu meiteni. Abi pusaudži nogādāti Austrumu slimnīcas psihiatriskajā nodaļā.
Iespējams, bērni mēģinājuši izdarīt pašnāvību – abiem uz rokām bija vairākas grieztas brūces.
“Satikās divas vientulības: mans dēls, kurš uzskata, ka neviens viņu nemīl un viņš nevienam nav vajadzīgs, un meitene, kuru arī neviens nemīl un nevienam nav vajadzīga,” komentē pusaudža mamma.
Tiekoties ar savu dēlu slimnīcas psihiatriskajā nodaļā, viņš mātei izstāstīja notikušā detaļas. “Meitene gribēja pievērst vecāku uzmanību. Manā skatījumā tā ir šantāža, viltus suicīds. Bet pēc mana dēla vārdiem, suicīds bija patiess, jo (..) viņš viņu noķēra un neļāva nokrist,” stāsta Oksana.
Bijušās “Radiotehnikas” ēka ir populāra vieta jauniešu vidū. Praktiski visas ieejas ēkā ir aiztaisītas, taču dažviet karājas kabeļu vadi, pa kuriem pusaudži uzrāpjas ēkā.
Jau esot ēkā, meitene uzrakstījusi atvadu īsziņu savam tēvam. Viņš nekavējoties ieradās Imantā un ēkā nokļuva ar kabeļa vadu palīdzību. Abus bērnus viņš sastapa vienā no ēkas augstākajiem stāviem.
LTV 7 raidījumam meitenes tēvs pastāstīja, ka meita piedzīvo spiedienu sociālajos tīklos tagad par neveiksmīgo pašnāvības mēģinājumu.
Savukārt Oksana uzskata, ka viņas dēls varēja sper šo soli stingro ierobežojumu dēļ ģimenē: “Viņš nonāca sliktā kompānijā, tāpēc viņam tika noteikti disciplinārie ierobežojumi. Mēs atņēmām telefonu, datoru un tā tālāk. Un tikai apmēram pirms nedēļas viņš saņēma telefonu atpakaļ. Tādēļ bērns izdara secinājumu, ka viņš nevienam nav vajadzīgs.”
Pēc notikušā sieviete izpētījusi dēla telefona un datora saturu un
radušās aizdomas, ka abi pusaudži bija iesaistīti suicidālā spēlē, kas Krievijā pazīstama kā “Zilais valis”.
Viņi sarakstījušies sociālajos tīklos un sūtījuši viens otram fotogrāfijas ar brūcēm uz rokām. Tā ir daļa no suicidālās spēles uzdevuma.
Psihiatrs Ariels Rezņiks-Martovs uzskata, ka šādās situācijās lielāka atbildība ir bērnu vecākiem: “Pasargāt nav sarežģīti. Ir vienkāršs noteikums:
ja tu bērnam kaut ko atņem, iedod viņam kaut ko citu pretī. Bet pretī tu viņam vari iedot tikai sevi.
Ja negribi, lai bērns sēdētu sociālajos tīklos, pavadi kopā ar viņu laiku.”
Sižetu krievu valodā iespējams noskatīties šeit: