Digitālā auklīte Tuta. Veiksmīga biznesa ideja, kas radusies dīkstāvē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šobrīd internetā lasāma gūzma padomu, ko darīt karantīnas laikā: skatīties nokavētos raidījumus, meditēt, gleznot, rakstīt jaunus biznesa plānus, pārdomāt dzīvi un daudz ko citu. Jaunie vecāki, lasot šos padomus, smaida, jo pašizolācijas laikā vienīgā un galvenā nodarbe ir meklēt radošus veidus, kā četrās sienās nodarbināt bērnus.

Man pašai ir pusotru gadu vecs dēliņš, un, kamēr citi lasa grāmatas, es mazgāju flomāsteriem izgreznotas sienas, 58 reižu dienā kāpelēju augšā un lejā pa kāpnēm un jau kuro reizi revidēju mantu kasti, lai kopā tās izbērtu un atkal krāmētu atpakaļ.

Uz pilsētas rotaļu laukumiņu neejam, atliek izklaides mājās. Atelpas brīži? Protams, apzinīgi vecāki ekrānus bērniem rāda iespējami reti, taču ikviens zina tos brīžus, kad steigā jāpagatavo zupa, jāsakopjas vai jāatbild uz krīzes e-pastu vai vienkārši uz mirkli jāatvelk elpa. Tad jāmeklē iespējami kvalitatīvāks ekrāna saturs. Liela daļa vecāku priecājas par latviešu videoauklīti Tutu, kuras izglītojošās epizodes skatāmas "LSM Bērnistabā".

No šī gada 1-4.maijam raidījuma “Tutas lietas” jaunā, piektā sezona, būs skatāma arī LTV ēterā un "LSM Bērnistabā"! 

Piecas minūtes atelpai

“Man gluži vienkārši vajadzēja tās piecas minūtes, lai izmazgātu matus,” videoauklītes Tutas rašanās iemeslu vaļsirdīgi stāsta režisore un producente Marta Selecka. Tobrīd viņa gadu vecajam dēlam rādīja tikai divas multfilmas - “Lupatiņus” un Renāra Kaupera dziedāto “Joka pēc alfabēts”. Visas pārējās internetā pieejamās multfilmas mazuļiem šķitušas pārāk bezgaumīgas vai nepiemērotas mazulim.

“Jau kādu brīdi domāju par kvalitatīva satura radīšanu bērniem līdz trīs gadu vecumam, kurā nebūtu neglītu datorgrafiku vai dziedošs lācis ar krievu akcentu. Steigā tam visam neatlika laika, bet tad dzīve apstādināja mani. Ziemā slēpojot, sarāvu krusteniskās saites. Tas notika gandrīz vienlaicīgi ar Kristapa Porziņģa saišu saraušanu, par ko runāja visa Latvija. Atceros, ka, lasot ziņu par latviešu basketbola zvaigznes nedienām, aizdomājos, diez, kur tās krusteniskās saites atrodas? Pēc divām dienām to uzzināju.. Man tika iedalīti kruķi un piespriesta ilgstoša dīkstāve,” divus gadus senos notikumus atceras Marta.

Dīkstāvē rodas vislabākās idejas

“Zinu, ka daudzi šobrīd bēdājas par to, ka atrodas četrās sienās. Liekas, ka viss apstājies, jādzīvo izolācijā. Man toreiz, lecot uz kruķiem, šāda izolācija ļāva īstenot jaunas idejas! Sākumā, protams, bēdājos, bet, tagad atskatoties, tas bija super radošs laiks. Tapa gan LTV ēterā redzamais raidījums “Literatūre”, gan “Tutas lietas”. Acīmredzot,

apstāšanās bieži vien ir jauns sākums uzņēmējdarbībai, idejām, dzīves pārskatīšanai.

Man šī dīkstāve it kā joku ideju pārvērta lielā projektā. Pirmais lielais atbalstītājs bija vīrs, kurš sagādāja filmēšanas tehniku. Talkā nāca arī māsīca, māksliniece Ilze Žūriņa-Šeibaka, klasesbiedrene, montāžas režisore Andra Doršs un viņas vīrs, operators Dāvis Doršs. Sākumā tas tiešām bija kā tāds joks. Pati sevi tobrīd vairāk asociēju ar “Literatūres” projektu, kuram esmu gan idejas autore, gan producente, gan ētera seja. Ierīkojām Tutas spēļistabu, kas bija neliels stūris manas ģimenes dzīvoklī. Draugu bērni kļuva par raidījuma grafiskās galviņas varoņiem - tie, kuri liek Tutas burtus. Nākamais uzdevums bija atrast piemērotu aktrisi - aukli,” tapšanas gaitu atceras Marta.

Īstā Tuta

“Uz provēm aicinājām trīs pretendentes. Nolēmām, ka par Tutu kļūs aktrise, kuras seja neasociējas ar kādu lomu, tēlu vai seriāla varoni. Lūdzām katru aktrisi izspēlēt epizodi ar lapsu. Pirmās divas aktrises kārtīgi nofilmējām, bet Latvijas Nacionālā teātra aktrise Liene Sebre ieskrēja uz 5 minūtēm, jo viņai bija jāpaspēj uz ģenerālmēģinājumu teātrī. Tā epizode “Tuta un lapsa” arī ir pati pirmā, ko iefilmējām ar viņu. Sajutām, ka Liene būs īstā. Viņai piemita auklītei nepieciešamais rotaļīgums un sirsnība. Ļoti priecājamies par izvēli, jo, pateicoties viņas šarmam, raidījums šobrīd skatīts jau 4 000 000 reižu,” priecājas Marta. 

Tutatkarīgie

Bērniem Tuta kļuvusi par mīļu ekrāna varoni. Sabiedrisko attiecību speciāliste, četru bērnu mamma Una Rozenbauma atzīst, ka, protams, ekrāni nav labi, bet Tuta vismaz ir mazākais ļaunums, kad jāizvēlas TV saturs.

“Bērni apstājas, kad ierauga Tutu. Mēs smejamies, ka tie ir tutatkarīgie.

Ir arī kuriozi stāsti. Liene Sebre spēlē Latvijas Nacionālā teātra izrādē “Sudraba slidas”, kur viņa redzama slidojam kopā ar citiem aktieriem. Ieraudzījuši viņu uz skatuves, bērni Lielajā zālē iekliedzoties: “Re, Tuta slido!”, tādējādi jaucot izrādi. Lienei šajā projektā vislielākā atbildības nasta, jo viņu atpazīst. Mēs pārējie sausām kājām izejam šim cauri,” smejas idejas autore.

Martai šobrīd šķiet, ka pirmā “Tutas lietu” sezona bijusi pavisam primitīva. Nākamajās sezonās Tuta dodas uz mežu, laukiem, pilsētas parkiem. Vizuālais noformējums apzināti piemērots bērnu uztverei, tāpat arī saturs - ritms ir lēns, lai nepārstimulētu mazos skatītājus. Ne mazāk būtiski, ka Tuta arī izglīto. Piemēram, mācās skaitļus, ģeometriskās formas, dzīvniekus, uzvešanos mežā u.tt. “Arī mani bērni pēc epizodes, kurā Tuta no Pēterbaznīcas torņa rāda Fenekam Rīgu, atpazīst un rāda uz Gaismas pili, tiltu, tirgu. Šobrīd tapušas 88 epizodes un tiek filmētas nākamās, kas drīzumā būs skatāmas arī Latvijas Televīzijas ēterā,” nākotnes plānus stāsta Marta.

Mācās latviešu valodu

Īpaši pateicīgi par Tutu ir ārpus Latvijas dzīvojošās latviešu ģimenes. Vecāki rāda bērniem “Tutas lietas”, lai mācītu latviešu valodu. “Viens no priekšnosacījumiem raidījumam bija laba latviešu valoda. Tuta nerunā slengā, nesaka “Čau”, runā lēni un skaidri. Ļoti piedomājam arī pie izglītojoša satura.

Galvenā scenāriste ir skolotāja un rakstniece Inga Mastiņa, bet tapšanā piedalās vairāki viesscenāristi: Luīze Pastore, Lote Eglīte, Georgs Kairišs, Elizabete Lukšo-Ražinska un citi. Savukārt dzejnieks Kārlis Vērdiņš raksta brīnišķīgus tekstus dziesmām, kas dzirdamas raidījumā. Kad meklēju muzikālā noformējuma radītāju, atcerējos par komponisti Lauru Polenci. Pirms kāda laika satiku viņu uz ielas Amsterdamā, tad nu pienākot īstajam brīdim, atcerējos par talantīgo Lauru! Nekļūdījos! Šogad mūs sagaidīja priecīgs pārsteigums - “Tutas lietas” saņēma “Zelta mikrofona” statueti kategorijā “Mūzikas albums bērniem” par raidījuma muzikālo noformējumu!” priecājas Marta.

Neizsmeļams projekts

Latvijas slavenāko videoauklīti plānots eksportēt arī uz citām valstīm. “Safilmējām epizodes zviedru valodā ar Latvijā dzīvojošu zviedru dziedātāju. Tāpat arī epizodes angļu valodā, kurās Tutu atveido Latvijā dzīvojošā melnādainā stāvizrāžu aktrise Lidija.

Raidījumā izmantots Latvijā radīts dizains - gan Tutas apģērbs, gan mēbeles, gan rotaļlietas. Savā ziņā reklamējam mūsu skaistos apģērba un rotaļlietu zīmolus ārzemēs,” lepojas Marta un stāsta, ka paralēli eksportam Tutai ir arī savs mūzikas CD, koncertprogramma, dzimšanas dienu ballītes un arī lapsu pārdošanas bizness.

“Kā radās Tutas draudzene lapsa? Gribējām raidījumā dzīvnieciņu ar kuru Tutai ir dialogi. Rotaļu dzīvnieciņu meklējām ilgi. Neviens neatbilda prasībām, jo filmēšanai tomēr sava specifika. Beigās palūdzām šuvējām radīt lapsu, kura labi izskatās visos leņķos. Gribējām arī, lai tai būtu kabatiņas un dažādi citi nieciņi. Tā

mēs pasūtinājām un uzšuvām sarežģīti darināmu lapsu, nepadomājot, ka mazie skatītāji tādu gribēs arī savās mājās! Kad sākās fanu bums, šuvējas neuzņēmās radīt tik daudz laikietilpīgu eksemplāru.

Uzņēmums “Wooly organics” nāca mums pretī, sakot, ka viņi sašūs Tutas draudzenes lielos apjomos. Tad nu es pārdevu savu mašīnu, lai būtu nauda lapsu ražošanai. Izgatavoja 1000 lapsu, ko, paldies Dievam, veiksmīgi pārdevām,” atceras Marta.

Videoauklītes Tutas popularitāti var vērot arī sociālajos tīklos, kur vecāki publicē video, kur bērni spēlējas ar lapsu, dzied Tutas dziesmas un spēlē raidījumā iemācītās rotaļlietas. Viņa būs šīs paaudzes auklīte, ko atcerēsies simtgadē dzimušie bērniņi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti