Bardaks bēniņos

"Bardaks bēniņos 2". Karalis

Bardaks bēniņos

Bardaks bēniņos 2. "Karalis". 15. sērija

Bardaks bēniņos 2. "Velosipēds". 14. sērija

Daudzveidīgais bērnu braucamrīku klāsts. Kā iemācīt drošu un atbildīgu uzvedību uz ceļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Mūsdienās ir pieejami dažādi braucamrīki, kurus var izmantot bērni. Bērni vieni paši ar riteni drīkst braukt no 10 gadu vecuma, nepieciešamas velosipēda vadītāja tiesības, līdz 12 gadu vecumam obligāta ir ķivere. Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” speciālisti atgādināja, ka par bērna drošību atbild vecāki, viņi arī ar savu piemēru māca bērnu.

Sarunai ar bērnu par drošību, braucot ar velosipēdu, noderēs bērnu raidījuma "Bardaks bēniņos"jaunākā sērija.

Bardakam ir jauna draudzene – Rosība, tādu vārdu viņš iedevis savam velosipēdam. Viņš par to ārkārtīgi rūpējas un ir tai sagādājis visu iespējamo. Tomēr, kad Bardaks aprunājas ar saviem draugiem, izrādās, ka viņš ar Rosību nemaz nevar braukt. Bērni kopā ar Bardaku noskaidros kā un ar ko jābūt aprīkotam velosipēdam, kas jāzina kārtīgam velosipēda vadītājam.

Kopā ar bērnu izpildiet testu "Cik labi tu zini bērnu drošības jautājumus?"

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas fizioterapeite Solvita Ķerve “dipdapu” jeb līdzsvara riteni iesaka bērniem divu trīs gadu vecumā. Lai brauktu ar šo riteni, svarīgs ir līdzsvars, koordinācija, motorā plānošana, vestibulārā sistēma. Braucot ar "dipdapu", bērnam nostiprinās kāju muskulatūra, fiziskā veselība. Pētījumi liecina, ka bērni, kas braukšanu uzsāk ar balansa velosipēdu, labāk iesāk braukt ar parasto velosipēdu. Jāizvērtē bērna gatavība braukšanai ar velosipēdu, jāvērtē bērna attīstība, ķermeņa stabilitāte.

Iesācējiem jāregulē krēsla stāvoklis, kad sāk braukt – lai ir iespēja ar kājām aizskart zemi, tad pakāpeniski krēslu paaugstina. Bērna pieturēšana nav nepieciešama. Ir bērni, kuriem labāk attīstīts līdzsvars, telpiskā domāšana, fiziskā sagatavotība, tie ātrāk iemācās braukt ar riteni.

Ja bērnam negribas ar velosipēdu braukt, ir jāmotivē, iespējams, jāmaina ritenis. Ir bērni, kuriem nepieciešams trīsritenis, lai vēlāk iemācītos braukt ar divriteni.

Skrejriteņi ir asimetriski, jo atsperas ar vienu kāju. Ieteicams mainīt braukšanas puses, lai noslogotu abas kājas, skaidroja Ķerve.

Elektriskie vienriteņi ir guvuši popularitāti. Latvijas Mobilitātes asociācijas pārstāvis Edgars Jākobsons uzsvēra, ka elektriskie vienriteņi tiek uzskatīti par visnedrošākiem, jo ir grūti nobremzēt, blīvā satiksmē riteni grūti kontrolēt.

Elektroskrejritenis atļauts no 14 gadiem (nav nepieciešamas vadītāja apliecības, rosina tādas ieviest), jābūt papildu zināšanām par tā uzbūvi, tas laikam vecākus attur no to pirkšanas, pauda Ādažu vidusskolas interešu izglītības skolotāja Eva Jākobsone.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Ritenis ir labs fizisko aktivitāšu rīks, jo bērns ir fiziski aktīvs un šāds pārvietošanās veids veicina arī socializēšanos ar citiem jauniešiem,

akcentēja Ķerve.

Sakaņā ar ceļu satiksmes noteikumiem bērns var pilsētvidē viens pats doties ar velosipēdu no 10 gadu vecuma. Pirms tam pieaugušajiem bērns jāpavada. No 10 gadiem var piedalīties satiksmē ar velosipēda vadītāja tiesībām. Eksāmenā ir 10 jautājumi, jābūt pareizi atbildētiem astoņiem jautājumiem. Tie ir jautājumi par ceļu satiksmes noteikumiem no vienkāršām līdz sarežģītām situācijām. Ceļu satiksmes drošības dienests (CSDD) nepārbauda, vai bērnam ir braukšanas tiesības, noteikumus skaidroja Ceļu satiksmes drošības dienesta Komunikācijas departamenta Izglītības projektu vadītāja Guna Zvīgule.

Braucot ar auto kopā visai ģimenei, Jākobsone aicina vecākus rādīt bērniem ceļazīmes un mācīt tās.

Drošībai bērnam nepieciešama ķivere, ceļu un roku sargi.

Diemžēl mazie bērni ar “dipdapiem” reti redzami ar ķiveri. Kaut noteikumi saka – ķiveres nepieciešamas līdz 12 gadu vecuma. Vecāki ir noteicēji, kā bērns ievēro drošības noteikumus, skaidroja Ķerve.

Jākobsone uzsver, ka vecāki ir bērna piemērs un rāda atbildību bērniem. Ja vecāki liks ķiveri, arī bērni to darīs.

 
Raksta pirmpublikācija LSM.LV 2022. gada 31. maijā.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti