Sadaļas Sadaļas

«Dardedze»: Tikai puse no vecākiem runā ar bērniem par seksuālu pāridarījumu riskiem

Šodien, 23. novembrī, Eiropas dienā bērnu aizsardzībai no seksuālas vardarbības nodibinājums “Centrs "Dardedze"” nāk klajā ar jaunas aptaujas datiem*, kas liecina: par izvairīšanos no seksuālu pāridarījumu riskiem ar saviem bērniem runā tikai 51% vecāku.

Noziegumu statistika liecina, ka 80-90% gadījumu pāridarītājs ir bērnam pazīstams cilvēks – ģimenes loceklis, draugs, paziņa, taču vecāki ar bērniem visvairāk runā par riskiem saskarsmē ar svešiniekiem – piemēram, brīdinot nesarunāties uz ielas, nelaist mājās vai neņemt saldumus.

Lai gan strauji pieaug seksuālas vardarbības riski interneta vidē, par tiem ar saviem bērniem runā vien 46% vecāku.

“Vecāki nevar vienmēr būt blakus savam bērnam, taču arī ikdienišķas sarunas par personisko drošību attiecībās ar citiem cilvēkiem var bērnu pasargāt. Turklāt sarunai nav jābūt biedējošai. Piemēram, pirmsskolniekam varam mācīt ieklausīties savās sajūtās un pastāstīt tuviniekiem, ja saskarsme ar kādu cilvēku – vienalga, svešu vai pazīstamu - bērnu satrauc. Mēs varam mācīt bērnam, kas ir viņa intīmās vietiņas, kā atšķirt labu un sliktu pieskārienu, labu un sliktu noslēpumu,” skaidro organizācijas “Centrs Dardedze” prevencijas daļas vadītāja Agnese Sladzevska. “Turklāt arī pašiem pieaugušajiem jāmācās izturēties pret bērna ķermeni ar cieņu: ja pieaugušais grib bērnu mīļot, bērns drīkst pateikt “Nē”. Tādējādi bērns mācās, ka citi cilvēki nedrīkst darīt ar viņa ķermeni visu, ko vēlas.”

Pēc Valsts policijas datiem, bērni visbiežāk cieš tieši no noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību - 2017. gada pirmajā pusgadā tie veidoja 28,5% no noziegumiem, kuros cietuši bērni.

Tajā pašā laikā seksuāls pāridarījums ir arī visgrūtāk atklājamais noziegumu veids, jo bērns pats parasti nevēršas pret savu pāridarītāju. Dzimumnoziegumiem ir raksturīga noslēpumainība, manipulēšana ar bērnu draudot vai uzpērkot, turpretī miesasbojājumi tiek izdarīti reti.

Jāatgādina, ka seksuāls pāridarījums pret bērnu ir ne vien izvarošana, bērna intīmo ķermeņa daļu aizskaršana vai bērna piespiešana aizskart pieaugušā intīmās ķermeņa daļas, bet arī bērna piespiešana atkailināties, atkailināšanās bērna priekšā ar mērķi gūt uzbudinājumu, pornogrāfisku materiālu rādīšana bērnam un seksuāla rakstura video un foto attēlu izplatīšana, kur redzams bērns. Plašākais no Latvijā veiktajiem pētījumiem (2011.g.) uzrādīja, ka mūsu valstī seksuālu vardarbību ir piedzīvojuši 10,3% bērnu, taču būtiski apzināties, ka nereti bērni par piedzīvoto izstāsta tikai pēc daudziem gadiem vai to neatklāj vispār.

Ieslodzījumu vietu pārvaldes (IeVP) Riska un vajadzību izvērtēšanas daļas priekšnieks Valdis Grava par dzimumnoziegumiem ģimenē:

Lai efektīvāk veiktu dzimumnoziegumu atklāšanu, šogad “Centrs Dardedze” ar Tieslietu ministrijas un Labklājības ministrijas atbalstu īsteno pilotprojektu “Bērna māja”, kas paredz gan saudzīgāku pieeju dzimumnoziegumos cietušo bērnu nopratināšanā, gan arī operatīvu un bērna interesēs balstītu starpinstitucionālo sadarbību. Dzimumnoziegumu gadījumā savlaicīgai un kvalitatīvai liecības iegūšanai ir ļoti liela nozīme, lai liecību būtu iespējams izmantot tiesā un bērns saņemtu nepieciešamo palīdzību.

Jau rakstījām, ka Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 no 21. novembra, līdz 26. novembrim rīko ikgadējās informatīvās akcijas “Pārtrauc klusēšanu!” otro daļu. Informatīvās akcijas mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību uz seksuālo vardarbību pret bērniem, mudinot vardarbības upurus, ģimenes locekļus un līdzcilvēkus zvanīt uz bērnu un pusaudžu uzticības tālruni 116111 un ziņot par notikušo.

Materiāli sarunai ar pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem pieejami mājaslapā www.dzimba.lv.

*Interneta aptaujā «Par bērnu izglītošanu saistībā ar izvairīšanos no seksuāliem pāridarījumiem» piedalījās vairāk nekā 400 vecāki, kuriem ir 5-11 gadus veci bērni. Aptauja veikta ar mērķi noskaidrot vecāku attieksmi un pieredzi par bērnu audzināšanu saistībā ar izvairīšanos no seksuāla pāridarījuma. Aptauju no šī gada 1. līdz 7. novembrim veica pētījumu kompānija “Solid Data”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt