Ģimenes studija

Kosmētika mazajām dāmām, tetovējumi un pīrsings pusaudžiem - par un pret

Ģimenes studija

Jaunas un mazāk zināmas atpūtas vietas dabā, kur doties kopā ar bērniem

Atgriezties darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma: darba devēja un ņēmēja intereses

Darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma. Darba devēja un ņēmēja intereses

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Mainās bērna kopšanas atvaļinājumu izmantošanas tendence - arī tēvi izmanto šo iespēju, tomēr bieži jaunie vecāki nezina vai neizmanto savas tiesības, atsākot darba gaitas, liecina Tiesībsarga biroja pētījumi.

Kā mammai atgriezties darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma un veiksmīgāk sabalansēt darba un ģimenes dzīvi turpmāk, cik saprotošs un atbalstošs šai ziņā var būt darba devējs - saruna Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija”.

Mūsu valstī vairāk bērna kopšanas atvaļinājumu izmanto māmiņas, bet ik gadu pieaug arī tēvu skaits, kuri dodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

Likums nosaka, ka var izmantot pusotru gadu garu bērna kopšanas atvaļinājumu. Labklājības ministrijas padomnieks Kārlis Eņģelis skaidro, ka abiem vecākiem ir tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu līdz pusotram gadam, bet apmaksā to tikai vienam no vecākam.

Tiesībsarga birojs 2017.gadā veica pētījumu “Diskriminācijas aizlieguma principa ievērošana darba tiesiskajās attiecībās pret mazu bērnu vecākiem”. Pētījumā atklājies, ka daudzi darba devēji ir saprotoši un pretimnākoši bērna gaidīšanas laikā un atgriežoties darbā pēc bērna piedzimšanas, bet ir arī negatīvas un uzlabojamas tendences. Daži darba devēji nenodrošina ar apdrošināšanu bērna kopšanas atvaļinājuma laikā.

Ir gadījumi, kad pēc atgriešanās no bērna kopšanas atvaļinājuma ar māmiņu pārtrauc darba attiecības, dažreiz amata vieta tiek likvidēta, māmiņa saņem mazāku atalgojumu, mainās arī darba pienākumi.

Īpaši negatīvi ir tas, ka darba devējs nelabprāt vai kurnējot atļauj izmantot darba nespējas lapas bērna slimošanas laikā.

Pozitīvi, ka daži darba devēji ļauj strādāt attālināti vai mainīt darba laiku, pat nodrošina bērnu pieskatīšanu.

Lielais vairums vecāku Tiesībsarga biroja aptaujā atbild, ka par savu tiesību pārkāpumu nav vērsušies pie tiesībsargājošām iestādēm, jo nevēlas pasliktināt situāciju.

Pēc šīs aptaujas tapa “Īsais tiesību kurss jaunajiem vecākiem”, lai palīdzētu jaunajiem vecākiem vairāk uzzināt par viņu tiesībām un pienākumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti