Cik pudu sāls apēd tavā ģimenē? Brīvlaika darbiņš

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Cilvēki ir izdomājuši mērvienības. Tās nepieciešamas, lai būtu saprotams, cik tālu jābrauc, cik daudz sver, cik daudz ietilpst. Laika gaitā mērvienības mainās, tāpat katrā valstī var atrast citādas mērvienības.

Daudzas mērvienības ir zināmas visā pasaulē, tad ir vienkārši saprast, cik kilometru garš ceļš jāveic no vienas pilsētas līdz otrai vai cik daudz limonādes ir pudelē. Pat apģērbam un apaviem ir mēri, lai vieglāk iepirkties.

Senās un mūsdienu mērvienības

Noskaidro, ko var izmērīt. Piemēram - garumu, augstumu, svaru, skaitu, daudzumu. Noteikti vēl daudz ko citu.

Pirmais uzdevums ir izpētīt senās mērvienības un salīdzināt ar mūsdienu mērvienībām. Jautā vecmāmiņai un vectētiņam, kaimiņiem, meklē grāmatās.

Tu noteikti zini, kas ir metrs, kilograms, kilometrs.

Uzzini, kas ir sprīdis, puds, kāls, ducis, olekts, pēda, sieks, birkavs un citas senas mērvienības. Kādu lietu mērīšanai šīs mērvienības domātas.

Noskaidro, kas ir kāls, aizej uz zivju tirgu un uzzini, cik kālu zivju pārdevēja pārdod dienā.

Puds ir sena mērvienība. Par cilvēkiem, kuri ir labi pazīstami, ilgi kopā ko veikuši, saka: “Viņi kopā ir apēduši pudu sāls”.

Vari izpētīt, cik pudu sāls jūsu ģimene apēdusi?

Lai to izdarītu, būs jāuzzina, cik daudz sāls ir vienā iesaiņojumā, cik ilgam laikam jums pietiek ar šādu iesaiņojumu, tad viss jāsaskaita un galvenais - jānoskaidro, kas ir puds. Lai veiktu šo darbu, būtu vērtīgi apmeklēt vēstures muzeju, tur zinās paskaidrot un parādīt.

Izdomā savas mērvienības

Te vari ļaut vaļu fantāzijai, nav nekādu ierobežojumu. Piemēram, visu mēri zīmuļos. Jāatceras, ka mērvienība ir konstants lielums, katru dienu to nevar mainīt. Izvēlies vienu zīmuli un izmēri, cik zīmuļu garš ir tava tēta auto vai tavs galds.

Izmēri arī savu suni, kaķi un sevi pašu.

Mērīšanai var izmantot ko citu pēc izvēles – piemēram, savu pēdu, kartupeli, konfekti, krūzīti vai ķemmi.

Kad mērvienība izdomāta, izmēri visus savā ģimenē, lai noskaidrotu, piemēram, cik zīmuļu garš ir tētis, mamma, brālis un omīte.

Ja eksperiments ir veikts, tad tā rezultāti ir jāpieraksta, lai vēlāk var salīdzināt. Salīdzināšana ir neatņemama pētniecības procesa daļa.

No papīra izgriez apmēram piecu centimetru platas strēmeles un salīmē tās vienu pie otras. Izveido tik daudz papīra strēmeļu, cik ģimenes locekļu ir jūsu mājā.

Katram ir sava strēmele, tieši tik gara, cik garš ir strēmeles īpašnieks. Uz katras strēmeles uzraksti vārdu, garumu un mērījumu veikšanas laiku, tad strēmeles pielīmē pie sienas, pēc laika – nākamajā skolas brīvlaikā, veic atkārtotus mērījumus, lai saprastu, kurš jūsu ģimenē aug visātrāk.

Šādus mērījumus dažreiz veic ar atzīmēm uz durvju stenderes. Te nu gan labāk, pirms zīmēt, grebt vai skrāpēt ko durvju stenderēs, der parunāt ar vecākiem, iespējams, viņi šo eksperimentu neatbalstīs.

Kad eksperimentus esi veicis, atraksti mums un atsūti foto, lai varam citiem parādāt, kā tev veicās – [email protected].

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti