Ģimenes studija

Skolas un interešu izglītības vides pieejamība bērniem ar funkcionāliem traucējumiem

Ģimenes studija

Saruna par grūtajiem un priecīgajiem brīžiem. Ciemojamies pie Lāmu ģimenes Rīgā

Cukurs bērna uzturā: tas ir paslēpies daudzos produktos

Cik daudz cukura ir par daudz? Speciālistu ieteikumi vecākiem par saldumu lietošanas paradumiem ģimenē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Pārmērīga saldu ēdienu un dzērienu lietošana uzturā ir problēma visa pasaulē. Cukurs organismam ir nepieciešams, bet zināmās devās; ieteicams to uzņemt ar augu valsts pārtiku, ne mākslīgi pievienot pie ēdiena. Grēko arī farmācijas firmas un bērnu pārtikas ražotāji, saldinot pat medikamentus un zīdaiņu pārtiku. Vecāki ir tie, kuri jau no mazotnes bērniem māca veselīga uztura principus, pauž speciālisti raidījumā “Ģimenes studija”.

Cukuri ir dažādi, bet to ceļš organismā ir līdzīgs – vai ēd ābolu, vai pieliek cukuru ēdienam. Jautājums – ar ko kombinācijā ir cukurs, vai tas dod enerģiju uzreiz vai jāpakošļā, lai pie cukura tiek lēni. Cukurs ir liela modes lieta, par ko cilvēkiem patīk runāt un domāt, jo to uzturā lietojam pārāk daudz, pauž Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uztura speciāliste Lizete Puga.

Nepieciešamais cukura daudzums ir piecas līdz 10 tējkarotes dienā fiziski veselam cilvēkam, bet šo devu ļoti pārtērē,

jo uzskata, ka cukurs ir tikai tas, kas saldumos. Cukurs ir arī citos produktos – tas ir  gan ābolos, gan veselīgajā medū.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas endokrinoloģe Jurgita Gailite  akcentē, ka cukurs ir ogļhidrāts, kas organismā iziet vielmaiņas procesu, nodrošinot organismu ar enerģiju, lai var kustēties un domāt. Ja cukura ir pārāk daudz, tas rada veselības problēmas.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Lizete Puga aicina domāt, cik daudz saldu maltīšu ir bērnam. Jogurti, uzkodas, saldi dzērieni ir biežas maltītes, dažreiz bērnam ir tikai viena sāļa maltīte dienā.

Diezgan tipiskas kļūdas ir par saldumiem neuzskatīt medu, kļavu un agaves sīrupu, piena desertus – biezpiena sieriņu, jogurtus, pašu gatavotas sulas un sīrupus.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docente un pētniece, RSU Stomatoloģijas institūta zobārste, divu bērnu mamma Ilze Maldupa norāda, ka cukuru pievieno arī bērnu medikamentiem. Veikalā plauktā, kur ir bērnu pārtika, lielākā daļā produktu ir cukurs. Pasaules Veselības organizācija saka, ka līdz divu gadu vecumam bērna pārtikai nevajag mākslīgi pievienot cukuru. Bērnam saldu sulu ikdienā nevajag – saldo vajag atstāt baudai, tā nevar būt ikdiena.

“Ja cilvēkam papildus jāskatās uz ēdienu iepakojumiem par to, cik cukura ēdiens satur, tas rada stresu,“ domā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas endokrinoloģe. Pareizi būtu ieviest stingri regulētas ēdienreizes. Ja ir ievērotas regulāras maltītes – trīs ēdienreizes un divas uzkodas (augļi, dārzeņi) bērniem līdz trim gadiem, tad satraukumam nevajadzētu būt.

Lielākam bērnam jābūt trim ēdienreizēm un vienai uzkodai. No 12 gadiem trīs ēdienreizes. Jācenšās izvairīties no saldumiem.

Cukura uzņemšanā mazākiem bērniem prevelē saldie piena produkti, lielākiem miltu, konditorijas izstrādājumi, 10 un vairāk gadu vecumā prevelē saldi dzērieni.

Ir aprēķināts, ka pasaulē viens cilvēks apēd 24 kilogramus cukura gadā. Regulēt ēdienreizes, izvairoties no pārmērīgām uzkodām un saldiem našķiem, – tādu risinājuma cukura pārmērīgas uzņemšanas kontrolēšanai saskata ārste.

 “Daba ir gudra – cukuru noslēpj augļos, pieliek šķiedrvielas, šķiedrvielas palīdz kārtīgi pārstrādāt cukuru. Ja izspiež sulu, tad paliek tikai tīrais cukurs bez šķiedrvielām, tas būtu tas pats, kas pielikt cukuru pie dzēriena. Cukurs izjauc mikrofloru mutē, tāpēc zobi ātri bojājas, bet tas pats process notiek zarnās – cukurs izjauc zarnu mikrofloru,” cukura ietekmi raksturo Ilze Maldupa.

 “Ne tikai mēs mīlam cukuru, arī organisma mikroflorai tas patīk,” uzsver Jurgita Gailite.

Vizuāli redz sliktus zobus un lieko svaru, bet cukurs lēnā garā bojā asinsvadus, pusaudzim jau var būt paaugstināts asinsspiediens, holesterīns.

Cukurs iedarbojas dažādi – bērns var būt hiperktīvs, daudz kustēties, ir arī cilvēki, kuri pēc bagātīgas maltītes grib atpūsties. Cukurs rada arī nogurumu, nespēku un depresiju. Jāēd ar mēru, regulāri, jāizvairās no cukura, jo tas var radīt lielas veselības problēmas jau no bērnu vecuma.

“Ir atrasts risinājums, kā uzveikt zobu bojāšanos, bet nav risinājuma cukura ietekmei uz zarnu trakta darbību,” pauž Ilze Maldupa, atgādinot, ka zobi jātīra divas reizes dienā, ne pēc katras mltītes. Svarīgi, lai zobus iztīra vakarā ar fluoru saturošu zobu pastu. Ir arī labi censties atstāt zobu pastu uz zobiem, neizspļaut to. Var ēst cukuru, bet tas zobus nebojās, ja tos kopj ar fluoru saturošu zobu pastu.

Vecākiem jāseko līdzi, lai nepieļautu, ka bērns pilnībā atsakās no kādas produktu grupas – piemēram, augļiem vai dārzeņiem. Ja bērns neēd pamatēdienu, izlaiž ēdienreizes, tad vecākiem jābūt stingrai nostājai, neļaujot veselīgu ēdienu aizstāt, piemēram, ar brokastu pārslām.

Vairāk materiālu sarunai ar bērniem par veselīgu uzturu var  meklēt LSM.lv rakstu sērijā "Veselīgs uzturs bērniem", spēles un krāsojamus zīmējumus par uztura tēmu var atrast Bērnistabā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti