Rīta Panorāma

Zinātnieki Antarktīdā ieguvuši 50 tūkstošus gadus senu ledu

Rīta Panorāma

NATO spriedīs par atbalstu Ukrainai un dalībvalstu aizsardzību

Seksuāli reproduktīvās veselības jautājumi – kā runāt ar jauniešiem

Cik brīvi tu runā seksa valodā? Sāk izglītojošu kampaņu par seksuālo un reproduktīvo veselību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Cik brīvi runājam "seksa valodā", un vai zināšanas un izpratne par to jauniešu vidū ir pietiekama? Šim jautājumam šodien pievērsīsies eksperti diskusijā, un arī tiek aizsākta plašāka sabiedrības informēšanas kampaņa, lai mazinātu gan infekciju izplatību, gan nepilngadīgo grūtniecību un citus riskus.

Lai arī dažāda informācija ir plaši pieejama, nevar teikt, ka tā ir uzticama. Jaunieši paši bieži neinteresējas par seksuāliem jautājumiem. Svarīgi, ka līdzās ir pieaugušie, kas pa vidu plašajai informācijai nodod to, kas ir svarīgākais, kas ir jāzina par veselību, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pauda kampaņas eksperte Rita Kubuliņa.

Skolā veselības mācība ir "izkaisīta" pa dažādiem mācību priekšmetiem. Sekss ir tēma, par kuru runāt nav viegli. Informācijas gūšana sākas ģimenē, tāpēc var runāt par skolas un vecāku sadarbību, par drošu informāciju, kuru var iegūt skolā, uzsvēra Veselības ministrijas parlamentārā sekretāre Ilze Ortveina.

Pētījumi rāda, ka neliela daļa vecāku joprojām stāsta, ka bērnus nes stārķi vai tos atrod kāpostos. Sākumā stāsta vecāki, tad zināšanu robus aizpilda internets.

Sabiedrības informēšanas kampaņas "Cik brīvi tu runā seksa valodā? Par veiklu valodu!" akcents ir uz veiklu valodu – kā brīvi runāt ar jauniešiem par seksu un reproduktīvo veselību, kā brīvi, bez aizspriedumiem uzdot jautājumus un atbildēt. Ne katra ģimene spējīga to izdarīt.

Tiks piedāvāti dažādi materiāli vecākiem un bērniem. Akcijā aicinās iesaistīties skolas. Tas būs liels, plašs izglītošanas darbs mēneša garumā, bet iesaistītās puses varēs saņemt atbalstu un izglītošanos līdz maija mēnesim, akcijas norisi skaidroja Ortveina.

Nevēlamās grūtniecības jauniešu vidū ir samazinājušās, tomēr ir šādi gadījumi, tas notiek ģimenēs, kur jauniešiem nav zināšanu par seksuālo veselību un attiecībām. Izglītojot jauniešus, svarīgi ir, lai veidojas diskusija, tad var runāt par jauniešiem būtisko un aktuālo.

Informācija par seksuālo un reproduktīvo veselību atrodama www.seksavaloda.lv.

Otrdien, 14. februārī, atklājot sabiedrības informēšanas kampaņu "Cik brīvi tu runā seksa valodā? Par veiklu valodu!", norisināsies ekspertu diskusija par seksuālo un reproduktīvo veselību, kā arī priekšlikumiem, kā par šo tēmu sarunāties brīvāk – ar jauniešiem, vecākiem un savā starpā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti