Tagad Mārtiņš, pats paaudzēs rīdzinieks, lielāko daļu sava laika un profesionālās intereses velta mežam un pazīt mežu māca arī savus pusaudžus.

Evita pirms vairākiem gadiem mainījusi nodarbošanos, no biroja pārejot strādāt ģimenes uzņēmumā, kas nodarbojas ar zāļu tēju vākšanu. Pirmo kopīgo mežu "Annas Ozoliņos” viņi iestādīja pirms aptuveni 20 gadiem, un nu jau Lūkinu vecākais dēls var izmēģināt roku tā kopšanā.

"Tas ir paaudžu process," sarunā atzīst Mārtiņš.

Evita smej, ka viņi ir ceļojoša cilts starp Babīti un Zaubi, bet, lai raksturotu vietu, kur atrodas "Annas Ozoliņi", viņa bilst, ka tas ir Bermudu trīsstūris starp Zaubi, Nītauri un Skujeni – mežu un pļavu karaļvalsts.

Mārtiņš un Evita stāsta romantiskus atmiņu stāstus par mājās iegādi padomju laikos un došanos uz turieni 90. gados, par ceļa būvēšanu soli pa solim. Evita atklāj, ka šobrīd gads dalās – trīs un deviņi. Mēneši, kad bērni iet skolā, aizrit Babītē, vasaras – "Annas Ozoliņos". Tad iegriež lauku darbu riteni. Evita saka, ka būtu gandarīta vairāk laika pavadīt tur, nedaudz iebilst Lote un Miks. Lai arī ir forši satikt vecvecākus, bet visu vasaru tur palikt tomēr esot garlaicīgi. 

Darbiem laukos Lūkinu ģimene pieiet ar pilsētnieku vieglumu, uztverot to vietu kā dāvanu, kā iespēju, lai priecātos par dzīvi laukos, par dabu.

Mārtiņš atklāj, ka 2006. gadā māja nodegusi un tad sapratuši, ka vieta pati par sevi ir kaut kas dziļāks un nozīmīgāks.

"Man tēvs kādreiz teica, ka vieta nevis mainās, bet arī nobriest, iegūst kaut kādu apveidu, pamatīgumu. To arī mēs sākam just, ka jaunais nams, ko pamazām stutējam, kļūst apdzīvojamāks, saprotamāks. Ikdienas stress par izdzīvošanu laukos mazinās," stāsta Mārtiņš.

Lote vasarā palīdz tīt piparmētras buntēs, plūc ugunspuķu lapas, tagad rudenī arī nedaudz saiņo tējas. Miks arī palīdz vākt piparmētras un ugunspuķes. Vai tas notiek no laba prāta, Miks saka – grūti atbildēt, Lote atzīst, ka biežāk – jā.

Abi bērni iesaistās arī mežkopības darbos kopā ar tēti. Mārtiņš atzīst, ka pusaudžiem jau var daudz stāstīt un mācīt par mežu.

Ozoliņos ir arī savs ozoliņu mežs, kuru nākas sargāt no briežiem un stirnām. Savulaik stādījuši egles, un aizvadītajā vasarā, ieejot šajā jaunaudzē, Evita atzīst, ka sajutusies jau kā mežā. Šopavasar stādījuši liepas.

''Ģimenes studijas'' viesošanās reizē Lote gatavo savus iecienītākos cepumus – sviesta cepumus ar šokolādes gabaliņiem.

Lotes cepumu recepte

Sastāvdaļas.

  • 200 g sviesta,
  • ~14 ēdamkarote balta vai brūna cukura,
  • 1 ola,
  • 1 liela glāze miltu,
  • 1 tējkarote cepamā pulvera,
  • šokolādes gabaliņi.

Pagatavošana.

Sviestu izkausē, iemaisa tajā cukuru un iekuļ olu. Miltos iejauc cepamo pulveri un iemaisa tos sviesta masā, pievieno šokolādes gabaliņus. Veido palielus plācenīšus un cep 180 grādos 10–12 minūtes.