Brīvdabas muzejā atklāj masku taku un tradicionālo masku izstādi «Starp divām saulēm»

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz rudens masku taku un tradicionālo masku izstādi "Starp divām saulēm". Muzejā varēs izzināt budēļu maskošanās tradīcijas, apskatīt tradicionālās rudens maskas, kā arī noskaidrot to simbolisko nozīmi, paziņojumā presei informēja muzeja pārstāvji.

“Maskošanās zemnieku dzīvē rituālā gada ietvaros ir būtiska latviešu tradicionālās kultūras sastāvdaļa. Tā saistīta ar gada tumšā laika periodu – rudeni, ziemu un pavasara sākumu, kad dienas garuma attiecība pret nakts garumu novirzās par labu pēdējam. Latviešu tradicionālo masku izskats un darbība rāda, ka šādi personāži nav piederīgi ikdienas pasaulei. Tie ilustrē citpasaules iemītnieku manifestāciju un atspoguļo mirušo pasauli, dabas garus vai mītiskos tēlus. Maskas ir savdabīgi svētku starpnieki un atklāsmes instrumenti. Starpnieki, kuru uzdevums ir savienot divas dažādas realitātes, pasaules. Var teikt, ka maska padara neredzamo par redzamu, sekmējot pārdabiskā saprašanu, saziņu ar to.

Rudens–ziemas pārejas laikā masku pulkā ir tēli, kas simbolizē mītiskos senčus (vecīši, dādi, spoki). Masku gājieni, kas notikuši veļu laikā, bijuši klusāki, tiem bijis arī vakarēšanas raksturs.Sevišķi Katrīnās maskotājas pārsvarā bijušas sievietes, savukārt Mārtiņos vairāk gājuši vīrieši, līdz ar to šo masku raksturs salīdzinoši bargāks,” stāsta masku pētniece Aīda Rancāne.

Arī Brīvdabas muzejā apmeklētāji varēs sastapt rudenim raksturīgos Mārtiņbērnus jeb Spalvainos Mārtiņus, Katrīnas, Baltos vecīšus jeb senču garus, kā arī tāšu, niedru un salmu vecīšus. Masku takā būs arī īpaša pēriena vieta. Pēriens tradicionālajā kultūrā ir aktuāls visos maskošanās posmos, bet rudenī žagaru bunte nepieciešama tā dēvētajai Mārtiņa dzīšanai, lai pa jokam iepērtu mājas saimi. Ticējums vēsta – ja Mārtiņbērni kādu nolēmuši nopērt, nevajag bēgt zem gultas, jo tad visu mūžu cilvēks būs bailīgs.

Muzejā no Mārtiņiem līdz Meteņiem būs apskatāma arī tradicionālo masku izstāde “Starp divām saulēm”, kas ir veltīta Ziemassvētku maskām. Šoreiz izstāde apskatei ir eksponēta netradicionāli – caur Hernhūtiešu saiešanas nama logiem. Izstādi veidojuši masku pētnieki Aīda Rancāne un Andris Kapusts.

Sekojot saules kalendāram, tradicionālās rudens laika maksas muzejā varēs aplūkot no 6. novembra līdz 6. decembrim (no salnu mēneša 6. dienas līdz vilku mēneša 6. dienai), ziemas maskas – no decembra vidus līdz janvāra vidum, bet pavasara iezvanītāja Meteņa maskas – no janvāra vidus līdz februāra vidum.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti