Dienas ziņas

Sūdzas par lidojošiem akmeņiem

Dienas ziņas

Saeima izdod A. Kaimiņu kriminālvajāšanai

Tu neesi viens – zvani 116111

Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis grūtībās nonākušajiem piedāvā atbalsta iespējas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Uzticības tālrunis Latvijā strādā 15  gadus. Pandēmijas laikā zvanu skaits audzis, bērni arvien biežāk stāsta par vardarbību ģimenē. Šodien Valsts bērnu tiesību un aizsardzības inspekcija (VBTAI) prezentēja jaunu dziesmu un videoklipu, kas aicina bērnus grūtībās nepalikt vieniem un uzticēties. 

Pandēmija mainījusi ikdienas gaitas gandrīz visās ģimenēs. Rīgas Stradiņa universitātes profesors Ivars Vanadziņš, veicot pētījumu, atklājis, ka vairāk nekā 40% aptaujāto, strādājot attālināti, ilgstoši izjūt trauksmi, stresu vai citas sāpes. Tas rada spriedzi arī ģimenē. Par emocionālu un fizisku vardarbību bērni ziņo divreiz vairāk nekā iepriekš.

“Domājot par emocionālo vardarbību, mēs noteikti varam teikt, ka tas ir dubultā,” pauž VBTAI Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Amanda Vēja.

“Bērni paši par to stāsta, cik ļoti grūti to ir izturēt. No vienas puses, viņi saprot, ka vecākiem šobrīd ir grūti, piemēram, tēvs ir zaudējis darbu. Un bērns izprot, ka tas, iespējams, ir iemesls, kāpēc tēvs kļuvis agresīvs.”

Vecākam kļūstot agresīvam un neprognozējamam, bērnam grūti neļauties panikai. Ik mēnesi uzticības tālrunis saņem ap 500 zvanu, bieži tie pienāk tad, kad bērnam bez atbalsta vairs neiztikt.

“Mēs sadzirdam, ka ir pēdējais piliens, jo bērniem sākas histērijas. Lēkmes, kā paši bērni viņas nosauc, ka nav varējuši ilgstoši nomierināties, raudājuši. Bērni stāsta par to – “esmu sevi sagraizījis un man tek asinis””.

Psiholoģe, uzticības tālruņa konsultante Ilze Garkalne raksturo situācijas: “Sirds sažņaudzas daudz kur, piemēram, bērns piecas minūtes attālumā no mājām gaida ātro palīdzību, lai viņu aizved uz slimnīcu. Bet mājās ieiet nevar. Vai tas nav skumji?”

Konsultanti saprot, ka ir gūti veikt pirmo zvanu, uzticēties un sākt sāpīgu sarunu. Ar psihologiem iespējams arī sarakstīties. Jaunā dziesma un videoklips veidots, lai iedrošinātu uzticēties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti