Rīta Panorāma

Daunigstrītas kaķis turpina pildīt savus pienākumus

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Virtuālā realitāte nāk talkā Bērnu slimnīcas pacientiem

Bērnu slimnīcas mazajiem pacientiem atveseļoties palīdz virtuālā realitāte

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) savā ikdienas darbā ar pacientiem sākusi izmantot virtuālo realitāti. Ar virtuālās realitātes briļļu palīdzību mazajiem pacientiem tiek palīdzēts sagatavoties anestēzijas procedūrai pirms operācijās, kā arī intensīvās terapijas nodaļā esošajiem bērniem tā ir iespēja uz brīdi virtuāli pamest slimnīcas četras sienas.

Bērnu slimnīca nupat kā uzsākusi šādu virtuālo briļļu izmantošanu pirms anestēzijas procedūras un intensīvās terapijas nodaļā. Idejas iniciators ir BKUS anesteziologs Jānis Kolbergs, kurš ar šo metodi iepazinies Amerikas Savienotajās Valstīs.

Jānis Kolbergs skaidroja: "Mums anestēzijas pieņemšanā ir  tā, ka parasti jautā, kas būs. Tiklīdz mēs sākam stāstīt šo anestēzijas gaitu, bērns jau nesaprot, ko tas nozīmē.  Viņš satraucas, viņš ir nobijies, lai arī cik detalizēti precīzi mēs to izstāstītu, viņš būs nobijies no tā lielā pasākuma."

BKUS VR projekta vadītāja Austra Straume stāstīja par virtuāli redzamo: "Viņš uzliek brilles, kur reālā 360 grādu vidē var apskatīt, kā notiek anestēzijas process. Viņš ir reālajā slimnīcas vidē, viņš redz cilvēkus, kurus satiks, viņš redz telpas, viņš redz visu procesu, kas ar viņu notiks. Tajā mirklī, kad viņš iet uz šo procedūru, viņš jau zina, kas ar viņu notiks. Satraukums ir stipri mazāks."

Savukārt pacientiem intensīvās terapijas nodaļā virtuālā realitāte ļauj uz kādu brīdi pamest palātas četras sienas.

"Dažiem bērniem veselības stāvoklis neļauj iziet ārpus telpām, bet, uzliekot virtuālo realitāti, viņi var atrasties pludmalē, mežā vai kaut kur citur, ko piedāvā šīs brilles," pauda Kolbergs.

Jānis Kolbergs stāsta, dažādi pētījumi jau ir pierādījuši virtuālās realitātes efektivitāti medicīnā.

Nav nepieciešami medikamenti, kas tiek lietoti pirms procedūrām, lai nomierinātu bērnus. Virtuālā realitāte arī tiek izmantota dažādu sāpīgu procedūru laikā. Kamēr bērns skatās virtuālās realitātes brillēs kādu notikumu, tikmēr mēs varam veikt sāpīgo procedūru. Bērnam nav vajadzīgas pretsāpju zāles, skaidroja Kolbergs.

Ar virtuālo briļļu palīdzību esot iespējams saīsināt dienu skaitu, kas pacientam jāpavada slimnīcā. Ar šādām brillēm var paātrināt arī rehabilitācijas procesu, liekot cilvēkam kustēties, kaut ko ķert, staigāt un tā tālāk. Šobrīd Bērnu slimnīca ar ziedotāju atbalstu tikusi pie divām virtuālās realitātes brillēm un cer nākotnē to skaitu palielināt, lai ikdienā varētu palīdzēt arvien vairāk pacientiem.

Bērnu slimnīcas Anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas pacientiem iegādāto VR briļļu saturs piemērots dažādiem vecumiem un interesēm. Lai aizmirstu par satraukumu un sāpēm, bērns var pārcelties uz džungļiem, okeānu vai spēlēt VR spēles. Plānots, ka ar laiku tiks iegādāts lielāks skaits VR briļļu.

Radīts arī jauns VR saturs – dažas minūtes gara filmiņa, kuru vizītes laikā pie Bērnu slimnīcas anesteziologa vai pēc tās bērnam piedāvā noskatīties VR brillēs. "Piedzīvojot sagatavošanās un anestēzijas gaitu virtuālajā realitātē, bērni uz šo procedūru dodas bez satraukuma un pat atceras kā patīkamu pieredzi," atzīst Jānis Kolbergs.

Lai VR piedzīvojums pirms anestēzijas procedūras būtu maksimāli pietuvināts realitātei, 360 grādu video nofilmēts Bērnu slimnīcā. Bērnam ir iespēja uzlikt VR brilles un nonākt situācijā, kur kopā ar atraktīvo aktieri Rihardu Jakovelu un viņa sešgadīgo draugu var izbraukāt slimnīcas gaiteņus līdz operācijas telpai un soli pa solim piedzīvot, kā notiek anestēzija. Filmiņa piemērota bērniem līdz skolas vecumam un sākumskolas pirmo klašu bērniem.

Šo filmiņu 2D formātā vecāki kopā ar bērnu var noskatīties arī mājās:

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti