Bērnu slimnīcas fonda vadītāja: Vecāki – labākais resurss bērnam

Bērnu slimnīcas fonda un Pusaudžu resursu centra vadītāja Liene Dambiņa dalījās pieredzē par to, kā vecākiem pieņemt to, ka bērni slimo, kur rast atbalstu un spēku ģimenei, bieži saskaroties ar bērnu veselības izaicinājumiem, uzsverot, ka bērniem labākais resurss ir vecāki, tāpēc nevajag aizmirst par spēku uzkrāšanu un rūpēm par sevi.

 

Veselība

Veselība hronisko slimību un gēnu sekvenēšanas laikmetā. No objektīvas perspektīvas nav iespēja būt veselam. Svarīga ir realitātes sajūta un spēja adaptēties apstākļiem un realizēt labāko potenciālu.

Katram sava definīcija – «spēja mīlēt un strādāt» (Z.Freids). Veselība ir dažādas komponentes, kas ietekmē to, kā mēs jūtamies.

Bērnība un pusaudžu gadi – vērtīgākais ieguldījums veselībā. Bērniem un pusaudžiem veidojas paradumi, kas ietekmēs visu dzīvi, arī paradumi, kas saistīti ar fizisko un garīgo veselību.

Konteksts ir svarīgs – priekšstati, sistēma, vērtības. No medicīniskas uz holistisku, starpdisciplināru pieeju. Vecāku loma bērnu veselības ceļā. Latvijā esam kļuvuši iekļaujoši.

Vecāki – resurss vai šķērslis?

Vecāki – galvenie lēmumpieņēmēji un noteicēji pār bērna veselību.
Vecāku zināšanu, izpratnes, veselības un sociālo apstākļu loma bērna dzīvē. Ja vecāki nav bērna resurss, tad svarīga ir valsts loma.
Valsts un sabiedrības nozīme – iespējas ietekmēt bērnu veselību caur atbalstu ģimenei. Bērnu slimnīcā būs iespēja izzināt palīdzības iespējas bērnam, lai paši kā ģimene labāk atbalstītu bērnus un saņemtu palīdzību, kas nepieciešama.

Kā kļūt par resursu savam bērnam?

  • Rūpes par sevi – banāli, bet taisnība! Pētījumi rāda, ka tas ir vissvarīgākais, jo bērnam mēs esam labākais resurss.
  • Informācija   ir vieglāk, ja ir kompass, kas rāda ceļu. Bērnu slimnīcā pieejams resurss veselapasaule.lv, kura mērķis apkopot informāciju par dažādām bērnu saslimšanām vienā vietā. Uz pierādījumiem balstīta informācija. Īpaši svarīgi tas ir smagi slimu bērnu vecākiem – atbalstacelvedis.lv – vietne, kur meklēt informāciju.
  • Pakalpojumi – veselība, izglītība, sociālais atbalsts. Veidojas jauni pakalpojumi, nodrošinot tos tuvāk bērniem un vecākiem.
  • Vide   apstākļi, kas palīdz, nevis traucē. Svarīga ir vecāku nodarbinātība – iztika un pašapziņas iegūšanas veids.
  • Organizācijas   iespēja piedalīties, mainīt, uzlabot, veidot no jauna.
  • Cilvēki un cilvēcība   vissvarīgākais resurss.

Paliek labāk

Atbalsta sistēma – esošā un vēlamā.
Veselības aprūpes centrā bērns un viņa ģimene – potenciālo grūtību apzināšana ģimenei kopumā (depresijas, trauksmes, šķiršanās, sociālās izolētības, nabadzības riski).
Vecāku balss – svarīga un rada pozitīvas izmaiņas.

Uzziņai:

Konferencē "Ģimenes dzīvesspēks: pieredze, pieņemšana un atbalsts" skartas aktuālas ģimenes attiecību, izaugsmes, izglītības un šī brīža notikumus atspoguļojošas tēmas, par kurām konferencē runāja zinoši un pieredzējuši eksperti. Tiešsaistes konferenci organizēja Latvijas Radio 1 raidījums "Ģimenes studija", atzīmējot Starptautisko ģimenes dienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt