Sadaļas Sadaļas

Bērnu slimnīca aicina izņemt no pārdošanas konstruktorus ar magnētiem; šogad reanimācijā nonākuši jau divi bērni

Šī gada pirmajā ceturksnī Bērnu slimnīcas reanimācijā nonākuši vēl divi bērni, kas, norijot magnētiskās lodītes, guvuši dzīvībai bīstamus zarnu trakta bojājumus. Tie atstās iespaidu uz viņu veselību visu atlikušo dzīvi. Lai izskaustu šādu priekšmetu tirdzniecību, sabiedrība aicināta ziņot PTAC, kur tie ir iegādāti vai joprojām iegādei ir pieejami.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārsti un Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) speciālisti atkārtoti uzsver:

magnētisko lodīšu konstruktori ir veselībai un dzīvībai bīstama rotaļlieta, un tiem mājās atrasties nevajadzētu vispār.

Pēc tam, kad pagājušā gada noslēgumā Bērnu slimnīcā nonāca četri bērni, kas bija norijuši divus vai vairākus magnētus, sabiedrībā tika celta trauksme. Bērnu slimnīcas speciālisti aicināja vecākus pārskatīt atvašu rotaļlietu plauktus un Latvijas mazumtirgotājus – piedāvāto preču klāstu. Vēstulē PTAC tikai rosināts magnētisko konstruktoru tirgošanas aizliegums, par ko informēja arī Veselības un Ekonomikas ministrijas. Pateicoties visu uzrunāto pušu un mediju iesaistei, šī gada pirmie mēneši liecināja – aicinājums ir sadzirdēts, un gadījumu skaits, kad bērni norijuši bīstamos magnētus, bija krities. Diemžēl pavasara ieskaņā Bērnu slimnīcas reanimācijā atkal nonākuši divi bērni, kuriem turpmāk būs jāsadzīvo ar nopietniem magnētisko lodīšu izraisītiem veselības sarežģījumiem.

Magnēti, nonākot zarnu traktā, salīp, un, traucējot asinsriti, izraisa neatgriezeniskus šūnu bojājumus. Rezultātā zarnās veidojas perforācijas jeb caurumi, un to saturs nonāk pārējā organismā. Tas ir dzīvību nopietni apdraudošs stāvoklis, un pēc ķirurģiskās iejaukšanās zarnu trakta bojājumi atstāj iespaidu uz cilvēka veselību visas turpmākās dzīves garumā.

Jau pagājušā gada nogalē pēc informācijas saņemšanas par vairākiem nelaimes gadījumiem, PTAC pastiprināti pārbaudīja stipro magnētisko lodīšu rotaļlietu pieejamību tirdzniecībā. Ir konstatēts, ka deviņos interneta veikalos tika piedāvātas rotaļlietas ar stipriem magnētiem. Veicot uzraudzības darbības, seši komersanti apturēja šādu rotaļlietu tirdzniecību, ar trijiem komersantiem turpinās saziņa. Pašreiz PTAC pastiprināti seko līdzi Latvijas e-komercijas tirdzniecības vietnēm un nepieciešamības gadījumā aicina komersantiem šādas preces nepiedāvāt.

Ja tomēr tiek pamanītas jebkādas magnētisko lodīšu rotaļlietas, PTAC aicina patērētājus ziņot, zvanot pa tālruni 67388639 vai rakstot uz e-pastu [email protected]

PTAC stipro magnētu bīstamību ir aktualizējis visas Eiropas Savienības (ES) līmenī, un vairākas dalībvalstis veiks uzraudzības pasākumus, tomēr šādas preces ir pieejamas ārpus ES. Tādēļ PTAC aicina patērētājus nekādā gadījumā šādas preces neiegādāties, jo tās var apdraudēt dažāda vecuma bērnu dzīvību.

Bērnu veselība ir pieaugušo atbildība, un mums kā pieaugušo un sabiedrības pienākums ir pasargāt bērnus no visām traumām, kuras mēs varam novērst.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt