Ģimenes studija

Pandēmijas laiks ietekmē jauniešu mentālo veselību: Kā strādā skolu atbalsta personāls?

Ģimenes studija

Noslēguma pārbaudījumi izlaiduma klasēs un iestājpārbaudījumi vidusskolās

Pētniece: lai bērnam neveidos tuvredzība, svarīgi arī iet ārā saules gaismā

Bērnu oftalmoloģe: Ar tuvredzību bērni saslimst arvien agrākā vecumā, viens no iemesliem – viedierīces

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Mūsu veselības sistēmā turpina iesākto tendenci – bērna redzes pārbaudes notiek gada, trīs un sešu gadu vecumā; daudzviet pasaulē ir cita sistēma, kuru tagad izvērtē arī mūsu speciālisti. Savlaicīga acu veselības pārbaude un problēmu diagnosticēšana ir nepieciešama, lai nenovēlotu ārstēšanu problēmu gadījumā. Attālināto mācību laiks liek bērniem pavadīt vairāk laika pie viedierīcēm; ja to dara neapdomīgi, tas var pasliktināt redzi.

Jaunākā vecuma bērnu redzes profilakse

Bērniem ir trīs profilaktiskās apskates – gada, trīs un sešu gadu vecumā, šāda kārtība ir saglabājusies no padomju laika pieredzes; tagad cenšas izgaismot un pierādīt, kā rīkoties citādi, mācās no pieredzes pasaulē, pauž Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Acu slimību klīnikas vadītāja, oftalmoloģe Sandra Valeiņa.

Bērna pirmajā dzīves gadā var ieraudzīt iedzimtas acu anomālijas. Var būt iedzimta katarakta, tā var attīstīties 1–2 gadu vai 12–14 gadu vecumā. Iedzimta glaukoma ir otra problēma. Trešā – retinoblastoma. Šīs trīs ir sarežģītas diagnozes, tām nepieciešama ārstēšana, lai bērns nezaudētu redzi. Ar citām acu veselības problēmām ir iespējama ārstēšana ar labiem rezultātiem.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Acu slimību klīnikas un SIA "Optic guru" optometriste Ilze Dilāne  iedrošina vecākus vērsties pie speciālistiem, atzīstot gan, ka pie acu ārsta ir garas rindas.

Vecāki, vērojot bērna darbības, var pamanīt bērna problēmu ar redzi. Bieži ir situācijas, kad redzes problēmas nav tik viegli pamanīt, tās pamana, piemēram, skolā, skaidro optometriste.

Vai viedierīču lietošana pasliktina redzi?

Tuvredzība sāk būt agrāk un vairāk, pauž Valeiņa.

Skolas vecuma tuvredzība gandrīz vienmēr sākas skolas vecumā, bet, ja agrīni darbojas ar viedierīcēm, tad problēmas parādās agrāk – četros piecos gados.

Problēma ir ne tikai redzes traucējumi, bet arī mentālā veselība.

Redzes zinātniece, Latvijas Universitātes profesore Gunta Krūmiņa iesaka vairāk domāt par tuvredzību bērniem četru piecu gadu vecumā. To ietekmē tuvuma darbs (viedierīces, grāmatas), gan arī aktivitāšu trūkums, mazs ārā pavadīts laiks, lai iegūtu saules gaismu.

Jo mazāk, jo labāk – pie viedierīcēm pavadīto laiku komentē ārste. Līdz četru gadu vecumam bērniem pieļaujams līdz 20 minūtēm ekrānlaika dienā. Labāk domāt par citām aktivitātēm, ja bērnam ir grūti kontrolēt laiku pie viedierīcēm.

Attālināto mācību laikā pie ekrāniem pavadītais laiks ieteicams ne vairāk kā divas līdz četras stundas pamatskolas vecumā, pārējās klasēs līdz vidusskolai sešas līdz astoņas stundas dienā. Skolotājiem vienmēr jāatceras par pauzēm, plānojot nodarbības. Tāpat jādomā par laiku, kas  jāpavada pie datora, pildot mājas darbus.

Strādājot pie datora, jāatceras, ka ik pa 20 minūtēm jāatpūtina redze, skatoties tālumā. Tāpat nopietni jādomā par apgaismojumu, skatoties ekrānā. Ja bērns sāk miegt acis, tā ir pirmā pazīme, ka acis ir pārslogotas.

“Nezinu, ar ko pandēmija beigsies, bet redzes problēmu pieaugums varētu būt,” pauž ārste.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti