Ģimenes studija

Mācības otrajā semestrī: izmaiņas un lēmumi atkarīgi no epidemioloģiskās situācijas

Ģimenes studija

Izveidota programma "Balsts" - atbalsts daudzbērnu ģimenēm pirmā mājokļa iegādei

2020.gadā bērnu dzimis mazāk: vai pandēmijas laiks ietekmējis demogrāfijas rādītājus

Bērnu dzimst mazāk, valstī turpina samazināties reproduktīvā vecuma sieviešu skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pagājušā gada 11 mēnešos piedzimuši par 6% mazāk bērnu nekā pirms gada šajā laikā. Speciālisti skaidro, ka bērnu dzimstību ietekmē mazāks iedzīvotāju skaits reproduktīvā vecumā, pandēmijas laika spriedze, nedrošība par nākotni, jaunajām māmiņām nedraudzīga nodokļu politika.

Demogrāfs Ilmārs Mežs vērtē, ka dati nerada pārsteigumu, viņš norāda, ka 2020. gadā būs mazākais jaundzimušo skaits simt gadu laikā, tas ir kopš 1920. gada, kopš Latvija tiek šādi dati apkopoti.

Rīgas Dzemdību nama galvenā ārste profesore Dace Rezeberga atzīst, jaundzimušo skaits viņas vadītajā iestādē ir samazinājies par 9%, kas ir gandrīz viena mēneša dzemdību apjoms. Kā iemeslus viņa min to, ka

strauji valstī turpina samazināties reproduktīvā vecuma sieviešu skaits.

Gandrīz visi valdības lēmumi, kas pēdējā laikā izskan, ir ar blaknēm; ja ir uzlabojumi, tas attiecas uz ģimenēm bez bērniem. Nodokļu maksāšana arī no nepilna laika slodzes ir viens no iemesliem, jo jaunās māmiņas bieži strādā nepilnu slodzi tāpēc, ka jārūpējas par bērnu.

“Demagoģiskais valdības skaidrojums, ka tas tiek darīts šo cilvēku sociālās drošības dēļ, ir vienkārši "brēcošs",” pauž Ilmārs Mežs.

Ilmārs Mežs ir ļoti kritisks, uzskatot, ka nodokļu politika, kas skar jaunās māmiņas, kas auklē mazus bērnus, ir valdības kļūda, kas vēl vairāk samazinās jaundzimušo bērnu skaitu un ģimeņu iespējas plānot bērniņu.

Ginekoloģe un dzemdību speciāliste, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Gunta Lazdāne un dzemdību speciāliste, Latvijas Dzemdību speciālistu un ginekologu asociācijas prezidente Vija Veisa iepazīstina ar pētījumu, kā Covid-19 ietekmē seksuālo un reproduktīvo veselību.

No gandrīz 700 reproduktīvā vecuma sievietēm, kas atbildēja uz pētījuma anketas jautājumiem tiešsaistē, apmēram 5% norādīja, ka gribētu plānoto grūtniecību atlikt, bet tikpat daudz atzina, ka Covid-19 ietekmējis lēmumu plānot bērniņu ātrāk.

"Latvijā tā situācija nav tik bēdīga," uzskata Gunta Lazdāne.

Vija Veisa vērtē, ka katra krīze kādiem nes zaudējumus, bet citi tajā  ierauga iespējas.

"Noteikti būs ģimenes, kuras pieņems lēmumu par labu bērniņam, jo varam darbu organizēt attālināti, vairāk būt mājās un kopā ar ģimeni, tā ir vērtība pāri visam un mēs esam gatavi, lai mūsu ģimenē ienāktu vēl kāds bērniņš," atzīst Vija Veisa. "Noteikti būs arī tie, kuri ekonomisku apsvērumu dēļ grūtniecību varētu arī atlikt."

Savā darba ikdienā viņa novērojusi, ka grūtnieču ir vairāk. Tas viņu gandarī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti