Rīta Panorāma

Intervija ar Olgu Dragiļevu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

(NE)TIEŠĀ VARDARBĪBA: Svešķermeņa norīšana

Bērnu drošība. Svešķermeņu norīšana ir bīstama dzīvībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pieaugušo nevērīgi noliktas lietas var būt par iemeslu bērnu traumatismam. Magnēti, baterijas, adatas, monētas un citi svešķermeņi ir bīstami bērnu dzīvībai, ja tie tiek apēsti. Šādi negadījumi rada bīstamas sekas.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Endoskopijas dienesta vadītāja Ilze Briuka atceras gadījumu, kad uzņemšanas nodaļā tika atvests pacients. Vecāki bija redzējuši, ka bērniņš, kuram bija aptuveni gads, ir apēdis magnētus. Konstatēja, ka zarnu traktā ir 15 mazas lodveida magnētu detaļas.

Vairāku magnētu apēšana ir ļoti bīstama cilvēka dzīvībai, jo tie  var salipt kopā, piemēram, starp kuņģi un zarnu traktu. Šajās vietās veidojas caurumi.

Speciāliste raksturo situācijas smagumu: "Bērnam bija jātaisa smaga operācija, jāveic daļēja zarnu izņemšana.Caurumi bija kuņģī, tievajās zarnās un resnajās zarnās. Jau viens caurumiņš zarnu traktā ir bīstama situācija bērna dzīvībai.Zarnu trakta saturs izplūst vēdera dobumā, kur tam nav jābūt. Rodas ļoti smags iekaisums vēderā, kas ļoti ilgstoši jāārstē ķirurģijas nodaļā. Ar masīvām antibiotikām, ar atkārtotām procedūrām, kas ir bērnam nepatīkamas."

Sekas:

  • 8 caurumi zarnu traktā,
  • trīs stundu ilga operācija.


Operācija ilga trīs stundas. Kopumā tika konstatēti 8 caurumi zarnu traktā. Šoreiz paveicās, jo vecāki savlaicīgi konstatēja magnētu norīšanas faktu un griezās pēc palīdzības pie mediķiem. Bērna dzīvību izdevās glābt un šajā gadījumā magnētu norīšana neatstās paliekošas sekas uz visu mūžu. Citiem tā nepaveicas.

Ilze Briuka ar nožēlu konstatē: "Diemžēl ar šādiem gadījumiem sastopamies vismaz vienu līdz divas reizes nedēļā, kad mums iestājas bērni ar svešķermeņiem, kas jāevakuē vai no elpceļi, vai gremošanas trakta.Šie visi pacienti, kas nāk svešķermeņu izmeklēšanai, viņi visi varētu nebūt. Visi."

Bīstami ir ne tikai magnēti. Piemēram, baterijas kuņģī reaģē, radot smagus iekšējo orgānu apdegumus. Nopietnas veselības problēmas var izraisīt arī adatu, monētu un citu svešķermeņu norīšana.

Kā šo situāciju varēja novērst:
Jābūt drošai apkārtējai videi. Bērnam nedrīkst būt piekļuve baterijām. Iegādājoties vai saņemot dāvanā rotaļlietas, jāpārbauda vai tās ir atbilstošas bērna vecumam.
Ja tajās ir baterijas, vai smalkas detaļas, bērns tām piekļūs, pat, ja vecākiem šķiet, ka tas nav iespējams.
Visas šīs lietas jāņem vērā arī dodoties viesos.
Tomēr visa pamatā ir bērna uzmanīšana. Gan savās mājās, gan viesos, to neatstājot ne uz mirkli

Kā rīkoties pareizi?

  • droša apkārtējā vide,
  • nav iespēja piekļūt baterijām, sīkām detaļām,
  • rūpīga rotaļlietu izvēle – atbilstoši bērnu vecumam,
  • došanās ciemos - paaugstināta riska zona,
  • bērna uzmanīšana.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti