Mūziķene

"Mūziķene". Vijole

Mūziķene

Mūziķene. Saksofons. Meistarklase ar Gintu Pabērzu

Mūziķene. Ģitāra

Bērns vēlas apgūt ģitārspēli. Kas par to jāzina

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ģitāra – viens no senākajiem stīgu instrumentiem, un Latvijā mūzikas skolās tas ir populārāko instrumentu vidū. Ģitāras spēles apguve prasa lielu pacietību un neatlaidību – mūzikas skolā to mācās sešus gadus. Pirmais, ko mazie ģitāristi apgūst, ir pareiza stāja un roku un pirkstu pozīcija, lai no instrumenta pamazām izvilinātu tīru skaņu. Mūzikas skolā regulāri jāpiedalās mācību koncertos un, protams, jāgatavojas dažādiem pārbaudījumiem – gluži kā vispārizglītošajā skolā.

Kas ir ģitāra?

Ģitāra ir sešu stīgu instruments, un uz katras no stīgām iespējams nospēlēt aptuveni 20 nošu. Ģitārai ir ļoti seni priekšteči, taču tās tagadējais veidols radies 19. gadsimta vidū.

Bērns vēlas mācīties "mūziķenē"? Kas jāzina vecākiem

Katru svētdienu pl. 9.00 LTV1  skatāms raidījums bērniem "Mūziķene".

Tie ir stāsti par mūzikas instrumentiem un to, ko iespējams apgūt mūzikas skolā. 

Pēc katra raidījuma piedāvājam detalizētu rakstu, par mūzikas instrumentu spēles apgūšanas knifiņiem - kas vecākiem jāzina, lai bērnam palīdzētu izvēlēties instrumentu.

Papildu saturs par un ap mūzikas instrumentiem, skaņu spēles un citi izzinoši materiāli  pieejami LSM Bērnistabā.

Kur spēlē ģitāru?

Ģitāra ir viens no vispopulārākajiem instrumentiem pasaulē. Ģitāru var spēlēt solo, kamersastāvos, pavadīt balsi, ģitāra tiek iekļauta arī dažādos orķestru sastāvos, un ģitāru ļoti plaši izmanto arī mājas muzicēšanas tradīcijā.

Kā tikt pie sava instrumenta, un kādas ir izmaksas?

Mūzikas skolās šis instruments īrei pieejams ļoti reti, tāpēc visbiežāk instruments jāiegādājas pašiem. Mūzikas veikalos ir ļoti plaša izvēle – skolas līmeņa ģitāra maksā 70 – 140 eiro robežās. Tomēr ģitāru iespējams arī īrēt no mūzikas saloniem, kur mēneša maksa ir aptuveni 7 eiro.

Kas būtu jāzina par instrumenta uzturēšanu?

Pret instrumentu jāattiecas ļoti saudzīgi un atbildīgi. Ģitāru pārnēsā futlārī vai pārvalkā. Pirms katras spēlēšanas instruments jānoskaņo, jo tas ļoti reaģē uz ārējiem faktoriem – gaisa temperatūras maiņām un mitrumu. Klasiskās ģitāras neilona stīgas jāmaina vismaz reizi gadā (skolotājs iemāca, kā to darīt), taču aktīvi spēlējošs ģitārists instrumenta stīgas maina pat vienu vai divas reizes mēnesī. Skolas līmeņa ģitārām stīgu komplekts maksā ap 10 eiro.

Kam jāsagatavojas, uzsākot spēlēt ģitāru?

Tāpat kā jebkura cita instrumenta apguve arī ģitāras mācīšanās prasa lielu pacietību un neatlaidību. Vispirms būs jāiemācās pareizi turēt instrumentu, jo no roku pozīcijas ir atkarīga skaņas kvalitāte – svarīgi pareizu stāju iemācīties jau no paša mācību procesa sākuma.

Kāds ir mācību process mūzikas skolā?

Mūzikas skolas audzēkņiem katra semestra beigās jākārto eksāmens, kurā parasti atskaņo divus dažāda rakstura skaņdarbus. No 2. klases semestra vidū jākārto vēl viens pārbaudījums – tehniskā ieskaite, uz kuru tiek gatavotas gammas un etīdes (mazi skaņdarbiņi, kuri paredzēti instrumenta spēles izkopšanas tehnikai). Ja jaunajam mūziķim īpaši labi sokas instrumenta spēlē, skolotājs aicinās piedalīties arī mūzikas skolas rīkotajos koncertos, kuros varēs iegūt pirmo skatuves pieredzi. Mūzikas skolā ģitāristi visbiežāk spēlē solo, ļoti retos gadījumos – ar koncertmeistaru.

Kādas ir attīstības iespējas ārpus mūzikas skolas?

Vēl viens mērķis, kuram daudzi mūzikas skolas bērni regulāri gatavojas, ir mūzikas konkursi. Konkursu mērķis ir attīstīt un pilnveidot jauno mūziķu spēles prasmes, sekmēt interesi par mūziku, veicināt apmācības procesa kvalitāti. Mūzikas skolas audzēkņiem reizi četros gados jāpiedalās valsts konkursā mūzikā. Šim konkursam ir trīs kārtas, no kurām pirmā (obligātā) ir skolas ietvaros, otrā – reģiona līmenī un trešā – valsts. Gan Latvijā, gan ārzemēs tiek organizēti arī citi konkursi, kuros dalība nav obligāta, taču jaunā mūziķa izaugsmei vēlama – tos palīdzēs atrast un tiem sagatavoties instrumenta spēles skolotājs.

Kuri ir atpazīstamākie ģitāristi Latvijā un pasaulē?

Latvijā vieni no izcilākajiem ģitāristiem ir Kaspars Zemītis, Aivars Hermanis, Mārcis Auziņš un citi. Pasaules mērogā atpazīstamākie ir tādi ģitāristi kā Džons Viljamss (John Williams), Pepe Romero (Pepe Romero), Manuēls Barrueko (Manuel Barrueco), Dāvids Rasels (David Russell) un Džulians Brīms (Julian Bream).

Ja rodas vēl kādi specifiski jautājumi, aicinām rakstīt mums uz bernistaba.lsm.lv – mēs meklēsim atbildes!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti