Kā rīkoties – bērns veikalā kliedz, bļauj un krīt gar zemi. Psiholoģes ieteikumi vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Bērns kliedz, bļauj, krīt gar zemi, jo veikalā viņam neļauj izvēlēties tieši to krāšņo saldumu spīdīgajā papīrītī, ko viņš iekārojis. Mamma kādu laiku pretojas, līdz piekrīt saldumu nopirkt, vien pamācoši nosaka: “Bet šī būs pēdējā reize!”. Visticamāk, tā nebūs pēdējā reize, jo bērnam nav iemācīti veikala apmeklējuma paradumi.

Vecākiem par bērnu uzvedību

Palīgs vecākiem bērnu audzināšanas un uzvedības jautājumos:

Mēs rakstīsim par: Disciplinēšanas kļūdām; Ķermeņa valodu; Audzināšanas sekvencēm; Sodīšanu;

Sagatavotās tēmas:

Portāls lsm.lv saņēma mammas vēstuli, kurā viņa lūdz padomu, nespējot tikt galā ar savas mazās meitas uzvedību veikalā.

"Mana meita ir 3,5 gadus veca. Jau no mazotnes mums ir problēmas veikalā. Tas jau ir nonācis tik tālu, ka baidos ar viņu kopā iet iepirkties.

Mans vīrs un vecmāmiņa atsakās ar meitu iet kopā uz jebkuru vietu, kurā ir kas nopērkams. Meita katru reizi veikalā sataisa traci. Viņa kādu lietu iekāro, arī paņem (īpaši traki ir pie kases saliktās lietas), kad viņai ko neļauj, tad taisa traci. Te nu ir viss spektrs no bļaušanas līdz krišanai gar zemi. Lieki piebilst, ka tas piesaista veikala apmeklētāju uzmanību, un man ne reizi vien ir jāklausās, ka esmu slikta mamma un no audzināšanas neko nesaprotu.

Brālim ir seši gadi, ar viņu nekad tik lielas problēmas nav  bijušas. Ir, protams, bijuši niķi, bet vienmēr varējām sarunāt.

Ar meitu esam mēģinājuši visādi sarunāt, stāstot par naudas vērtību, vienojoties par summu, kuru var iztērēt, nopērkamo lietu skaitu vai norunājuši, ka saldumus nepirks, bet nekas nav devis rezultātus.

Kā mums rīkoties? Iespējams bērnu vispār nevest veikalā, līdz tas paaugsies un problēma būs vieglāk risināma?

Mamma Guna."

Psiholoģe Mārīte Bite saka, ka šādā situācijā var dot tikai vispārīgu atbildi, jo ir jāzina daudzas nianses un audzināšanas aspekti ģimenē, lai saprastu bērna uzvedības cēloņus.

Veikals ir vide, kurā ir daudz kārdinājumu, stimulu, kairinājumu, dažādas izvēles, veikalu mārketings pievērš īpašu uzmanību un velta daudz darba, lai vecāki pirktu pēc iespējas vairāk preču. Lielveikalos, lai vecāki ar bērniem nokļūtu pie piena plauktiem, viņiem jāiet garām bērnu preču stendiem, pie kases atkal izlikti našķi. Ieiešana veikalā un iziešana no tā ir izaicinājums vecākiem un bērniem.

Lai veikala apmeklējums nebūtu pārbaudījums lieliem un maziem, vecākiem kopā ar bērniem ir jāizstrādā veikala apmeklējuma paradumi.

Tā ir mammas apzinātā izvēle, kā parūpēties, ka bērns tiek galā ar veikala apmeklējumu un tā dažādiem piedāvājumiem.

Ja bērns veikalā niķojas, tad, visticamāk, viņš ir iemācījies, ka noteikumi, ja tādi ir, tiek pārkāpti.

Visticamāk, ka vecāki paši nemaz nepamana, ka pārkāpj noteikumus – nopērk bērnam kādu lietu, jo tai ir atlaide vai mammai pašai šī lieta ļoti patīk.

Šādās situācijās bērns mācās, ka noteikumi var tikt pārkāpti.

Mammai ir jābūt ļoti stingrai un prasīgai, lai norunāto ievērotu. Bērna skaļā un brīžam agresīvā uzvedība veikalā jau arī var būt tāpēc, ka mammai būs kauns no citiem veikala apmeklētājiem un viņa ātrāk piekāpsies bērna vēlmei. Bērni ātri saprot, ko var panākt ar neatlaidību vai lielu neatlaidību.

Lai mācītu bērnu uzvesties veikalā, tam jāatvēl īpašs laiks, tā nebūs tā reize, kad mamma ar mazu bērnu lielveikalā veic pirkumus ģimenei visai nedēļai un vēl vēlas iepazīties ar produktu sastāvu uz iepakojuma. Bērnam būs garlaicīgi, jo mamma mazu bērnu nevarēs iesaistīt pirkšanas procesā. Tādā situācijā, lai bērns netraucētu, mamma viņam vēl apsolīs nopirkt kādu našķi vai rotaļlietu.

Tas neiemāca labu uzvedību veikalā.

Vienošanās par kādiem noteikumiem pirms veikala apmeklējuma ir atbalstāma, svarīgi par vienošanos bērnam atgādināt pirms veikala apmeklējuma. Ja bērns veikalā jau sācis niķoties, atgādinājums par vienošanos būs novēlots.

Mazs bērns neizprot naudas vērtību, tāpēc stāstīšana par to, cik kas maksā, ir nelietderīga.

Problēma ar bērna uzvedību veikalā var būt sarežģīta arī tad, ja visu ģimenes locekļu prasības nav vienotas. Bērns to lieliski jūt un izmanto.

Ja tiešām ģimenē netiek galā ar bērna uzvedību veikalā, tad ir jāpārplāno ģimenes iepirkšanās paradumi – uz veikalu jādodas retāk, lielie pirkumi jāveic bez bērna klātbūtnes.

Noteikums, kas ģimenei varētu palīdzēt vislabāk – noteikt prasības un tās ievērot visiem ģimenes locekļiem, cenšoties izslēgt situācijas, kad šīs prasības tiek pārkāptas.

Raksta pirmpublikācija LSM.LV 2017. gada 16. martā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti