Ģimenes studija

Valdorfa pedagoģijas galvenie principi, to loma izglītības sistēmā

Ģimenes studija

Izrādes bērniem un jauniešiem. Gaidām teātra festivālu "Eju meklēt!"

Ja videospēles spēlē jēgpilni, tās netraucē citām nodarbēm

Bērns un videospēles. Ieteikumi atbildīgiem vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vecāki, pedagogi, psihologi satraucas par bērniem, kuri pie dažādu viedierīču ekrāniem pavada daudzas stundas. Satraukums ir gan par bērnu veselību, gan attālināšanos no reālās dzīves, gan interneta satura nepiemērotību.

Iesakām pašiem mazākajiem!

Iesakām pašiem mazākajiem!

Mīļie vecāki, mēs esam radījuši drošu un radošu platformu zinātkāriem pirmsskolas vecuma bērniem - LSM Bērnistaba!

Bērnistabā ir interesanti un attīstoši uzdevumi, spēles, filmas, eksperimenti, zīmēšana, vakara pasaciņa un daudz kā cita.

 

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna par datorspēlēm, to ietekmi uz bērna psihi, laika "zagšanu" citām aktivitātēm, kurām nepietiek laika.

Datorspēles spēlē visa ģimene

Raidījumā piedalās Edgars Zveja, viņa dēls  Ernests (16) un meita Helēna (13). Viņi visi spēlē datorspēles un uzskata, ka tās ir gan attīstošas, gan palīdz izvirzīt mērķus un iemācīties tos īstenot. "Videospēlēm ir liela loma mūsdienu jauniešu dzīvē," secina Ernests.

Psihologs Edmunds Vanags uzsver šīs ģimenes pieredzi kā pozitīvu.

Labi, ka datorspēles spēlē visa ģimene - vecāki kopā ar bērniem.

Vislabāk, ja ir aktīva vecāku iesaiste, kad notiek aktīva vecāku iesaiste, vienlaikus notiek arī pārbaude.

Datorspēļu spēlēšana nav slikta, ja tā ir līdzsvarā ar citām aktivitātēm. Spēles māca taktiku, domāšanu, saziņu un komunicēšanu ar citiem spēles dalībniekiem. Ir arī negatīvā iedarbība – kaitējums veselībai, pārāk liels pie datora pavadīts laiks, kas liedz darīt ko citu, tai skaitā veltīt laiku fiziskām aktivitātēm.

Pie datora pavadītais laiks

Pediatri pasaulē ir noteikuši ieteicamo laiku, ko bērni dažādās vecuma grupās drīkst pavadīt pie datora. Bērniem līdz divu gadu vecumam ieteicams atturēties no laika pavadīšanas pie ekrāniem, no divu līdz trīs gadu vecumam 30 minūtes dienā, bet noteikti kopā ar vecākiem. Bērniem līdz skolas sākumam ne vairāk par vienu stundu dienā.

Skolēnu vecumam pediatru domas atšķiras, bet ne vairāk par trim līdz četrām stundām dienā. "Jāatceras, ka datoru izmanto arī mājas darbiem un saziņai ar vienaudžiem," uzsver Vanags.

Viens no riskiem, kas var skart viedierīču lietotājus, ir tas, ka viedierīces izmanto, lai regulētu savu garastāvokli,

ar viedierīcēm uzlabo omu vai kādas emocijas. Tas ir tāpat, kā garastāvokļa regulācijai izmanto saldumus vai alkoholu. Viedierīci jāizmanto jēgpilni.

Laika pavadīšanas veidi

Datorspēles automātiski nenozīmē riskus, nepatikšanas un sliktu ietekmi. Ir spēles, kurās apgūst fizikas likumus, vēstures notikumus - spēļu dažādība ir milzīga, vecākiem vajadzētu par to vairāk interesēties.

Skolā veido dažādas programmas, lai izmantotu bērnu milzīgo interesi par virtuālajām spēlēm.

SIA “Datorzinību centrs” pārstāve Līga Matveja-Vlasova uzsver, ka ar tehnoloģiju palīdzību var mācīties fiziku, ķīmiju, matemātiku, valodas un citus priekšmetus. Skolotājiem to būtu jāizmanto.

Latvijas Universitātes lektors Edmunds Vanags vecākiem dod piecus ieteikumus, kas palīdzētu labāk uzraudzīt bērnu datorlaika kvalitāti:

  • Dabisko ziņkāri, interesi par jaunām lietām jāizmanto, jāievirza. Vecākiem jābūt atbildīgiem, vēlama pieaugušā iesaiste.
  • Laika ierobežojums – līdz pirmsskolas vecumam ne vairāk kā 30 minūtes dienā, neizmantot viedierīces kā nomierinošu līdzekli.
  • Neizmantot viedierīces kā soda ierīces – atļaut vai neatļaut, “nopirkt” ar uzvedību vai rīcību viedierīču laiku. Viedierīcēs pavadītais laiks nav tirdzniecības objekts.
  • Vērīgi skatīties līdzi , uzraudzīt, vērot, kas notiek ar bērnu.
  • Nezināšana mūs neatbrīvo no atbildības. Pieaugušajiem pašiem jāsaprot, kā atbildīgi lietot viedierīces.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti