Bērns slimo ar Covid-19. Ārstu rekomendācijas vecākiem

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārsti uzsver, ka parasti bērni ar Covid-19 slimo vieglā formā un var ārstēties mājās; ja bērns ir saguris, apgrūtināta elpošana, nedzer, atsakās no ēdiena, nekavējoši ir jāmeklē ārsta palīdzība. Vecāki var saņemt arī attālinātas ārstu konsultācijas.

Pieaugot saslimstībai ar dažādām vīrusu infekcijām, BKUS speciālisti, izprot vecāku satraukumu par iespējamo slimības gaitu un tās ietekmi uz bērna veselību, kā arī radušos jautājumus, kuri attiecās uz ārstēšanas specifiku. Speciālisti saskaras ar vecāku bažām, kā rīkoties saslimšanas gadījumā – vai vispirms vērsties pie ģimenes ārsta vai apmeklēt slimnīcu.

Bērnu slimnīcas speciālisti uzsver, ka pārliecinoši lielākā daļa bērnu ar vīrusa omikrona paveidu var ārstēties mājās un aicina vecākus konsultēties ar savu ģimenes ārstu vai pediatru par attālinātām konsultācijām.

Pēdējo mēnešu dati no Dienvidāfrikas, ASV, Lielbritānijas un citām valstīm liecina par pieaugošo bērnu vecuma pacientu skaitu, kuri inficējušies ar vīrusa omikrona paveidu. Līdz ar pieaugošo inficēto bērnu skaitu, pieaug arī stacionēto mazo pacientu apjoms. Pieejamie pasaules dati un pašreizējā situācijā Bērnu slimnīcā liecina, ka bērni ar vīrusa omikrona paveida izraisīto Covid-19 neslimo smagāk, proporcionāli vairāk bērniem nav nepieciešams skābekļa atbalsts un netiek novērota biežāka bērnu stacionēšana Intensīvās terapijas nodaļās; tas attiecināms arī uz maza vecuma bērniem un zīdaiņiem. Pieaugošais bērnu pacientu skaits slimnīcās skaidrojams ar to, ka pašreiz proporcionāli vairāk bērnu slimo ar Covid-19 nekā iepriekš, nereti vēršanās stacionārā notiek vecāku satraukuma dēļ un turklāt daļa omikrona pozitīvo bērnu tiek stacionēti pavisam ar citu diagnozi un vīrusa omikrona paveids ir tikai blakus atrade.

Biežākās vīrusa omikrona paveida pazīmes bērniem ir:

 • paaugstināta temperatūra,
 • kakla sāpes,
 • iesnas,
 • nogurums,
 • galvas sāpes.

Bērniem var būt arī šķidrāka vēdera izeja, slikta dūša vai vēdera sāpes. Satraukumam nav vietas, iespēju robežās vecākiem nepieciešams mierīgi izvērtēt sava bērna veselības stāvokli.

Drudzis, vai paaugstināta temperatūra pati par sevi nav bērnam bīstama, jāvēro arī citas pazīmes.

Ārsta palīdzība nekavējoši jāmeklē, ja:

 • bērns sācis elpot smagi, ātrāk un seklāk nekā parasti;
 • elpošana ir stenoša;
 • ir zilganas lūpiņas vai seja;
 • bērns ir ļoti mazaktīvs;
 • neraksturīgi daudz guļ;
 • ir apjucis;
 • atsakās no dzeršanas;
 • mazi zīdaiņi ēd mazāk nekā parasti;
 • zīž mazaktīvi, ir miegaini.

Visi jaundzimušie vecumā līdz vienam mēnesim ārstam obligāti jāredz klātienē.

Bērniem ar hroniskām saslimšanām un visiem bērniem līdz viena gada vecumam, kuriem ir aizdomas par iespējamu saslimšanu ar Covid-19, nepieciešama ārsta konsultācija stāvokļa izvērtēšanai. Šī konsultācija var notikt arī attālināti.

Pandēmijas laikā būtiski pieaudzis arī saslimušo bērnu skaits ar citām infekciju slimībām – respiratori sincitiālo vīrusu, zarnu vīrusiem, citām sezonālām elpceļu infekcijām.  Šī iemesla dēļ pacientu skaits slimnīcā ir ļoti liels, tas būtiski pagarina gaidīšanas laiku Neatliekamās palīdzības nodaļā. Tāpēc

BKUS mediķi aicina atkārtoti izvērtēt bērna veselības stāvokli pirms došanās uz Bērnu slimnīcu un sākotnēji vērsties pie ģimenes ārsta vai izmantot konsultatīvo tālruni.

Attālinātu BKUS pediatra konsultāciju var saņemt, zvanot pa tālruni 80708866 (darbalaiks no 8.00 līdz 17.00), bet brīvdienās un svētku dienās pa tālruni 26112887 (darbalaiks no 10.00 līdz 17.00). Zvanu centra darbinieks reģistrēs bērna datus, un tuvākā iespējamā laikā ar vecākiem sazināsies pediatrs.

Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa darba laiks darba dienās ir no plkst. 17.00 līdz 8.00, bet brīvdienās un svētku dienās tas ir pieejams visu diennakti. Konsultāciju var saņemt, zvanot pa tālruni 66016001.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mājaslapā ir pieejami informatīvie materiāli vecākiem, kuros ir aprakstīts, kā rīkoties saslimšanas gadījumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt