Bērns nevēlas dot buču un apskauties? Dārgie pieaugušie, viņam ir tādas tiesības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Mazi bērni ir tik mīļi, ka tos gribas mīļot, apskaut, bučot un ņemt “opā”. Dažreiz bērniem tas nepatīk, biežāk (ja to dara citi cilvēki) tas nepatīk bērnu vecākiem. Speciālisti iesaka mācīties pašiem un mācīt bērniem nolikt robežas.

Kā ar bērnu runāt par intīmiem jautājumiem

Portāla “Lsm.lv” sadaļā vecākiem un bērniem publicējam padomrakstu sēriju - vecākiem ar bērniem runāt par ķermeni, intīmiem jautājumiem, seksualitāti.

 

Vecākiem jāzina, ka fizisks kontakts ar bērnu ir daļa no audzināšanas – bērna samīļošana, turēšana rokās palīdz bērnam nomierināties, ja ir satraukts, ļauj justies drošībā, saprast, ka viņu mīl, par viņu rūpējas.

Bērns uz šādām emocijām atbild līdzīgi – apskauj, samīļo, nobučo, ja viņam tas ir pieņemami, ja nav pieņemami, tad bērnam ir jāmāca cieņpilni par to runāt.

Ģimenē noteiktas robežas

Ir vecāki, kuri kategoriski nostājas pret to, ka citi cilvēki (pat ģimenes locekļi) bērnu samīļo, apskauj, nobučo, tur rokās vai klēpī.

Viena nostāja ir, ka tikai vecākiem var būt šāds fizisks kontakts ar bērnu, citi pieļauj, ka tāds varētu būt radiniekiem, bet nekādā gadījumā citiem cilvēkiem, pat bērnudārza audzinātājai nav tiesības bērnu ņemt rokās un turēt klēpī.

Psihologi to uzskata par aplamu pieņēmumu, jo satrauktam mazulim ir nepieciešama pasargātības sajūta, īpaši situācijā, kad vecāku nav blakus.

Audzinātāja noteikti pratīs izvērtēt situāciju no emocionālā un psiholoģiskā viedokļa un adekvāti rīkoties.

Speciālisti iesaka noteikt un ievērot savā ģimenē robežas, kas apliecina, ka ikvienam ģimenes loceklim ir tiesības uz privātumu. “Tavs ķermenis pieder tikai tev!”.

Ja vecāki nevēlas, ka citi pieskaras viņu bērnam, tad psiholoģe Inese Putniece šādos šaubu brīžos vecākus aicina sevī ieklausīties – no kurienes viņos rodas šādas bažas vai greizsirdība pret citiem attiecībā pret bērnu.

Māciet bērniem respektēt viņu privātumu

Ja bērnam nepatiks šāda samīļošanās un bučošanās, to bērns izrādīs, un vecāki to varēs pamanīt. Mazi bērni labprāt izrāda maigumu un meklē fizisku kontaktu. Ap sešiem septiņiem gadiem jau bērnam tas var nepatikt. Iespējams, tradīciju vadīts septiņgadnieks tiekoties un atvadoties sabučosies ar omi, bet citādi tas izskatās, ja ome, pavadījusi pirmklasnieku uz skolu, grib atvadīties ar buču pārējo mazbērna klasesbiedru priekšā. Bērns var tikt izsmiets, mazais nesapratīs kā rīkoties – nostāties pret ģimenes tradīcijām?

Piemēram, ja bērns nevēlas dot buču, satiekoties ar vecvecākiem, pārliecinieties, ka jūsu bērns zina, ka viņš/viņa drīkst to nedarīt, ka ir veids, kā jūsu bērns dara jums to zināmu, un ka jūs spējat vecvecākiem to paskaidrot un viņi to saprot.

Vecākiem šādās situācijās jābūt klātesošiem, citiem pieaugušajiem skaidrojot, ka bērnam ir tiesības teikt, ka viņš nevēlas apskauties vai samīļoties, ka cilvēkiem, un bērniem tai skaitā, mēdz būt ļoti individuāla sava ķermeņa un savas privātās telpas izjūta un ka bērns, lai arī cik mazs vai liels nebūtu, nav rotaļlieta, bet gan patstāvīga personība ar savām sajūtām un emocijām.

Svarīga ir cieņpilna un mierīga saruna vienam ar otru.

Pieaugušiem jābūt tiem, kuri vēro neverbālos signālus un, ja ir kaut mazākās šaubas, ka bērnam apskaušanās un bučošanās nepatīk, to pārrunāt un respektēt bērna gribu.

Pieaugušajiem jāatceras nianses un robežas.

Ieteikums vecākiem: Pieaugušie ar savu piemēru demonstrē ģimenē noteiktās robežas, parādot, kā savā dzīvē dažādās situācijās saka “nē”. Māciet saviem bērniem, ka viņu “nē” tiks respektēts, gan rotaļājoties, kutinot, gan apmīļojot, apskaujot.

Krāsojams attēls sarunai ar bērnu:

Dokumenti

Bērns nobijies

Lejuplādēt

500.55 KB

 

Šī raksta sagatavošanā konsultāciju sniedza psiholoģes Inese Putniece, Dace Vaišļa, “Centrs Dardedze” speciālisti.

 

Rakstu sērija – palīgs vecākiem, atbildot bērniem uz jautājumiem par ķermeni, intīmiem jautājumiem un seksualitāti, - turpināsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti