Bērniem masku valkāšana nesagādā grūtības, daži speciālisti apšauba to lietderību. Libānas pieredze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijā notikuši vecāku protesti pret masku valkāšanu bērniem skolās. Viņi apgalvo, ka maskas ir kaitinošas; bērni nezina, kā tās pareizi uzvilkt vai novilkt; viņi nevar labi elpot, un min vēl citus  iemeslus. Ārsti pauž, ka masku valkāšana bērniem ir droša, arī aicina vecākus mācīt bērnus pareizi tās valkāt, izvēlēties drošas maskas. Bet kāda ir situācija masku valkāšanu bērniem citās pasaules valstīs? Lidija Lieģis ir žurnāliste, viņa ar ģimeni – trīs gadus veco meitu un vīru – dzīvo Beirūtā, Libānā. Viņa LSM.lv raksta par situāciju valstī un uzrunā medicīnas darbiniekus un vecākus, lai apkopotu viņu viedokli par bērnu masku valkāšanu izglītības iestādēs.

Īsumā:

  • Libānā bērni, apmeklējot skolu, valkā maskas vai sejas aizsargus.
  • Bērniem masku valkāšana nesagādā problēmas un grūtības.
  • Vecāki un bērni masku valkāšanu skolā uzskata par daļu no saslimstības mazināšanas procesa.
  • Speciālistus satrauc bērnu nespēja labi komunicēt ar vienaudžiem masku dēļ.
  • Otrs speciālistu satraukuma aspekts bērnu masku valkāšanas jautājumā – bērnu nespēja ievērot higiēnas noteikumus, kā rezultātā maskas valkāšana zaudē savu funkciju.
     

Attālinātās mācības

Libānā jau ceturto nedēļu ir ieviesta komandanta stunda 24/7, un tā ir pagarināta līdz marta vidum, lai censtos ierobežot Covid-19 izplatīšanos. Līdz pat šai nedēļai nevienam nebija atļauts pamest māju, lai dotos uz veikalu. Iepirkumi bija jāpasūt tiešsaistē vai pa telefonu. Vienīgais veids, kā iedzīvotāji var atstāt māju – neatkarīgi no tā vai iet uz aptieka, beķereju vai pie ārsta, ir pieprasīt atļauju, izmantojot valdības tīmekļa vietni. Ir atļauts iziet no mājas tikai reizi dienā noteiktā laikā. Kopš novembra ir slēgtas skolas, bērni mācās tiešsaistē.

Mana meita septembrī sāka bērnudārza gaitas jaunā skolā. Viņa kopā ar jaunajiem skolas bērniem pavadīja apmēram trīs nedēļas, un tad skolas slēdza. Laikā, kad viņa ieradās, visiem bērniem bija jāvalkā maskas, jaunākajiem bērniem bija sejas vairogi. Skolotājiem bija jānēsā maskas un sejas vairogi. Tika veikti visi iespējamie pasākumi, lai ierobežotu vīrusa izplatību – galvenais bija sterilizācija, klases sadalīšana mazākās grupās, ekrāni starp galdiem un bērnu darbības bez kontakta.


 

Masku valkāšanas noteikumi

Atšķirībā no Latvijas, šeit nav bijuši nekādi lieli vecāku protesti par masku valkāšanu bērniem.

Masku valkāšana visās oficiālajās ēkās, lielveikalos, veikalos un sabiedriskās vietās visā pandēmijas laikā ir bijusi obligāta. Visi nēsā maskas, pat uz ielām.

Vecāki šeit tik izmisīgi vēlas, lai viņu bērni apmeklē skolu, ka viņi ir gatavi pieņemt lielāko daļu nosacījumu. Mācības Libānā bija traucētas jau pirms pandēmijas. 2019. gada oktobrī sākās revolūcija, kurā iedzīvotāji protestēja pret korumpēto valdību un sliktajiem dzīves apstākļiem. Skolas un bērnudārzus slēdza, tas bija piesardzības pasākums, jo protesti reizēm kļuva vardarbīgi, dedzinot automašīnas un ēkas pilsētā.

Vecāki nav protestējuši pret to, ka bērniem jāvalkā sejas maskas un vairogi. Ja bērnam jāvelk maska, ejot uz skolu – tā tiek uzskatīta par niecīgu problēmu, par ko nebūtu jāuztraucas. Mana meita labprāt nēsāja sejas vairogu, īpaši, kad redzēja, kā visi viņas klasesbiedri tos nēsā. Tā ir kļuvusi par normu bērniem, bērni šo normu pieņem viegli.

Libānā vecāki var izvēlēties, vai bērni apmeklē skolu vai ne; kamēr skolas bija atvērtas, aptuveni piektdaļa meitas klasesbiedru apmeklēja tikai tiešsaistes nodarbības. Sarunā ar vairākiem vecākiem LSM.Lv neviens no uzrunātajiem nepauda par aizkaitinājumu vai apgrūtinājumu, ka viņu bērnam skolā jāvalkā maska vai sejas vairogs. Jau gadu skolas ir slēgtas. Es nepazīstu nevienu ģimeni, kuru nav skāris Covid-19. Vecāki tik ļoti vēlas, lai viņu bērni atgrieztos pie kaut kādas parastās ikdienas  un rutīnas, ka labprāt pieņemtu, ka viņi piedalās, valkājot sejas maskas vai vairogus.

 “Mēs visi esam noguruši, fiziski un psiholoģiski. Mēs cenšamies būt pilna laika vecāki un skolotāji, kā arī cenšamies uzturēt paši savus darbus", saka četrus gadus veca zēna māte, sociālā darbiniece Nura Nouredina. “Skolas neapmeklēšana ir ietekmējusi manu bērnu. Viņam pietrūkst rotaļāšanās ar citiem bērniem, mācoties klasē, nevis caur ekrānu.”

Ārstu ieteikumi un bažas par masku valkāšanu bērniem

Alī Muhyeddine, kas strādā ārzemēs, ir divu bērnu tēvs. Viņš LSM.Lv saka: “Skola deva bērniem rutīnu un stabilitāti. Man darba dēļ daudz jāceļo uz ārzemēm, tāpēc mana sieva bieži vien ir mājās viena ar diviem bērniem. Viņa strādā mājās, un mūsu jaunākajam bērnam (trīs gadus vecajai meitai) ir vajadzīgs liels atbalsts tiešsaistes nodarbībās.”

Kamēr vecāki neapšauba masku lietošanu skolās, divi veselības aprūpes speciālisti mūsu sarunā apšaubīja to lietderību.

Dr. Lorenss Ders Hovsepjans ir naturopātiskās un integrējošās/funkcionālās medicīnas doktore. Viņa nesen sāka kampaņu, lai lūgtu valdībai aizliegt sejas masku lietošanu bērniem skolās. Viņa LSM.Lv saka: “Obligātās sejas maskas skolās ir drauds bērnu attīstībai. Viņi ignorē augošā bērna būtiskās vajadzības. Bērnu un jauniešu labklājība ir ļoti atkarīga no emocionālas pieķeršanās citiem.”

“Pagaidām ir skaidrs, ka veseli bērni, kas izslimo Covid-19 bez komplikācijām, pēc tam veicina savu līdzcilvēku aizsardzību, palielinot grupu imunitāti.” Viņa uzsver, ka bērni nevar un nevajag izbēgt no visiem mikrobiem, vīrusiem un visa veida patogēniem, lai viņu imūnsistēma attīstītos veselīgā veidā. Vēl viena problēma, ko viņa min, ir tā, ka bērni var viegli inficēt maskas ar biežu pieskaršanos, kas padara to valkāšanu mazāk efektīvu. Viņa apgalvo, ka vienīgais saprātīgais pasākums, lai novērstu nopietnas saslimšanas un mirstību, ir izolēt atsevišķus skolotājus un bērnus, kuri ir pakļauti paaugstinātam riskam.

Noura Kassema ir medmāsa vienā no vadošajām slimnīcām Beirutā, Amerikas Universitātes slimnīcā. “No tā, ko esmu novērojusi pediatrijā, [Covid-19 vīrusa] pārnešanas ātrums bērnu vidū ir zems. Esmu novērojusi daudz bērnu, un lielākā daļa nespēj valkāt maskas ilgāk par stundu vai divām, pirms pieskaras tai. Runa nav par to, vai mums vajadzētu piespiest bērnus valkāt maskas vai ne. Pat ja bērni valkās maskas, viņi nebūs tik stingri attiecībā uz citiem higiēnas standartiem. Ja bērns šķauda, nevar garantēt, ka viņi kārtīgi nomazgās rokas, pirms pieskarsies kādam citam.»

Kā veselības aprūpes speciāliste viņa neieteiktu skolām sākt mācības klātienē, kamēr lielākā daļa iedzīvotāju nav vakcinējušies un izplatības rādītāji ir mazāki. Pareizi lietojot, maskas var ļoti aizkavēt Covid-19 infekcijas izplatību. Masku nēsāšanai jābūt apvienotai ar pareizu higiēnas praksi un sociālo distancēšanos, citādi vīruss turpinās izplatīties.

Kā strādājošs vecāks valstī, kurā sabiedrības veselība un ekonomiskā situācija ir ļoti nestabila, es varu tikai teikt, ka skolas apmeklēšana ir ne pamattiesības, bet arī privilēģija, kas palīdz bērna sociālajā un garīgajā attīstībā. Un kopā ar citiem vecākiem mēs labprāt sūtītu bērnus uz skolu, ja situācija to ļautu, pat ja viņiem būtu jāvalkā maska vai sejas vairogi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti