Ģimenes studija

Beņislavsku lielās ģimenes virtuvē top vistas karijs un beļģu vafeles

Ģimenes studija

Mācīties pašiem un kopā ar bērniem finanšu plānošanu

Mamma pusaudžu vecumā: Jaunajiem vecākiem nepieciešams atbalsts un uzmudrinājums

Bērniem dzimst bērni - māmiņa pusaudžu vecumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pēdējo gadu statistika Latvijā liecina, ka ik gadu vismaz trīs meitenes kļūst par mammu jau 14 gadu vecumā, bet 15-17 gadu vecumā bērniņus pasaulē laiž jau 200 un vairāk meiteņu gadā. Topošās nepilngadīgās māmiņas bieži nesaņem bērnu tēvu un vecāku atbalstu, bet Latvijā ir organizācijas, kur palīdzību var saņemt.

Par nepilngadīgu vecāku grūtībām, par atbalsta iespējām tad, kad  bērni kļūst par vecākiem, Latvijas Radio “Ģimenes studijā” sarunājas Rīgas Centrālās bibliotēkas pārstāve Ilze Apine, jauno ģimeņu klubu “Nepaliec viens” sarunā pārstāv Agnese Lemeševska  un Edmunds Rītiņš, patvēruma mājas „Ģimenes šūpulis” pārstāv Rudīte Brūvere.

Marta beigās Rīgas Centrālā bibliotēka aizsāka projektu "Jaunajām māmiņām". Projektā sešās bibliotēkas filiālēs dažādos Rīgas rajonos jaunās māmiņas var saņemt  noderīgu informāciju savas un bērna veselības un drošības jomā, palīdzību bērnu audzināšanas problēmu risināšanā. Bibliotekas pārstāve Ilze Apine  raidījumā min statistikas datus, ka  

Latvijā 30% bērnus māmiņas audzina vienas, 2015.gadā 442 bērniņi piedzimuši nepilngadīgām māmiņām.

Šī statistika bija iemesls, kāpēc bibliotēka šādu projektu uzsāka. Projekta fināls ir vasaras beigas, kurā paredzētas lekcijas māmiņām.

Patvēruma mājas „Ģimenes šūpulis” pārstāve Rudīte Brūvere saka, ka 442 bērni, tas ir liels skaitlis, ja tie veidotu vienu kopienu, tas būtu ciematiņš, pat ne visai maziņš ciematiņš. Šo bērnu tēvi bieži nav zināmi. Ja ir zināmi, tad viņiem vajadzēs ļoti augt un izglītoties, lai par īstiem tēviem kļūtu.

Edmunds Rītiņš stāsta, ka kluba nodarbībās nāk gados jaunākas meitenes, kuras ir vienas.

“Mēs koncentrējamies uz spēju sākt no nulles punkta, ne rakņāties pagātnē, domājot par to, cik labi šīs meitenes spēj iejusties sabiedrībā.

Meitenes ir atkarīgas no vecākiem. Mēs saturā ieliekam to, ko viņas var darīt, lai mainītu dzīvi, uzlikt uz sliedēm, ko sauc par “vecāku ceļu”.”

Agnese Lemeševska skaidro, ka uz kluba nodarbībām nāk pāri, kuri gatavojas dzemdībām, viņi savu lēmumu jau ir pieņēmuši. Gatavojoties radioraidījumam, Agnese ir daudz lasījusi par jaunajām māmiņām. “No izlasītā es varu secināt, ka jaunās māmiņas ir gatavas uzņemties atbildību, bet sabiedrības nostāja meitenes spiež veikt abortus. Skolā būtu labi ieviest veselības mācību, kur var gūt zināšanas.”

Rudīte Brūvere saka, ka katrs bērns ir izaicinājums, var teikt arī - krīze, kas ved uz jauniem lēmumiem. “Mums ir jāiepazīst fons, no kurienes tas nāk.

Bieži no paaudzes paaudzē ir vienas un tās pašas problēmas – nav labas attiecības ģimenē, nav atbalsta, tad jāmeklē vecāku aizvietotāji,

cilvēki, kuri var palīdzēt un dziedēt attiecības.”

Rudīte Brūvere saka, ka jauniešiem ir nepieciešama izglītība, viņa uzskata, ka Rīgas Centrālās bibliotēkas iniciatīva ir apsveicama, bet nepieciešama vēl lielāka izglītošana, īpaši skolā.

“Veselības mācība ir vairāk nepieciešama nekā matemātika!”

Edmunds Rītiņš saka, ka meitenei, kura gaida bērnu, ir jāsaprot, ka jāmeklē tas, kā trūkst - palīdzība, jo topošā māmiņa ir vienīgā, kas ir vislabākais viņas bērnam. Topošajai māmiņai ir jāuzrunā cilvēki, kuri var palīdzēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti