Sadaļas Sadaļas

Dienas notikumu apskats

Tiesa atzīst – reklāmas pašvaldības «avīzē» radīja zaudējumus «Bauskas Dzīvei»

Dienas notikumu apskats

Pieņem 2018.gada budžetu - papildu nauda ceļiem, ģimenēm un māksliniekiem

Daļa seksuālo varmāku atkārtoti izdara dzimumnoziegumus

Bērni visbiežāk cieš no seksuāliem un netikumiskiem pāridarījumiem

Saskaņā ar Valsts policijas datiem, bērni visbiežāk cieš no noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību - 2017. gada pirmajā pusgadā tie veidoja 28,5% no noziegumiem, kuros cietuši bērni. Lai pasargātu bērnus, nepieciešams vecāku audzinošais un skaidrojošais darbs, un tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā nokļuvušo uzraudzība.

Šodien, Eiropas dienā bērnu aizsardzībai no seksuālas vardarbības, Ieslodzījuma vietu pārvaldes un Valsts probācijas dienesta rīkotajā preses konferencē par noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību galvenais jautājums bija iestāžu starpinstitucionālā sadarbība, ko noslēgušas vairākas iestādes, Latvijas Radio raidījumā “Pusdiena” stāsta Laura Dzērve.

Tā ir iestāžu reāla darbība, ko tās veic, runājot par kādu konkrētu dzimumnoziedznieku, kurš grasās iziet no cietuma, vai gadījumos, kad cilvēks bijis tiesāts un tagad dzīvo brīvībā.

Tādos gadījumos iestādes sadarbojas un izvērtē, vai joprojām saglabājas riski, ka bijušais ieslodzītais var atkārtoti pastrādāt noziegumu.

Piemēram, tiesātais iznācis no cietuma, dzīvo daudzdzīvokļu namā, kur dzīvo ģimenes ar bērniem. Vai arī gadījums, ka iepriekš par dzimumnoziegumiem tiesātais pēc soda izciešanas dzīvo blakus bērnudārzam vai skolai, tad ir jāizvērtē situācija un jāsaprot, kā vislabāk rīkoties.

Ja sodītajam izejot resocializācijas programmas, ir saprotams, ka recidīva risks ir augsts, tad iestāžu starpinstitucionālajā sadarbībā jāsaprot, kā papildus organizēt šī cilvēka uzraudzību. Tās var būt policijas patruļas vai cita papildu uzraudzība.

Šī sadarbība jau divus gadus notiek, ir bijušas 286 tikšanās, 84 gadījumos bija nepieciešams atkārtoti lemt par tālāku rīcību, tas nozīmē, ka situācijas bijušas nopietnas. Recidīvi ir bieži.

Centra “Dardedze”pētījumā* noskaidrots, ka visbiežāk vecāki sarunā ar bērniem par seksuālo vardarbību runā par svešinieku draudiem. Bet lielākais noziegumu skaits saistīts ar pazīstamiem cilvēkiem. Vecākiem jārunā ar bērniem, kas ir sliktie pieskārieni.

Noziegumu statistika liecina, ka 80-90% gadījumu pāridarītājs ir bērnam pazīstams cilvēks – ģimenes loceklis, draugs, paziņa, taču vecāki ar bērniem visvairāk runā par riskiem saskarsmē ar svešiniekiem – piemēram, brīdinot nesarunāties uz ielas, nelaist mājās vai neņemt saldumus.

Lai gan strauji pieaug seksuālas vardarbības riski interneta vidē, par tiem ar saviem bērniem runā vien 46% vecāku, atklāts centra “Dardedze” pētījumā.

Jau rakstījām, ka Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 no 21. novembra, līdz 26. novembrim rīko ikgadējās informatīvās akcijas “Pārtrauc klusēšanu!” otro daļu. Informatīvās akcijas mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību uz seksuālo vardarbību pret bērniem, mudinot vardarbības upurus, ģimenes locekļus un līdzcilvēkus zvanīt uz bērnu un pusaudžu uzticības tālruni 116111 un ziņot par notikušo.

*Interneta aptaujā «Par bērnu izglītošanu saistībā ar izvairīšanos no seksuāliem pāridarījumiem» piedalījās vairāk nekā 400 vecāki, kuriem ir 5-11 gadus veci bērni. Aptauja veikta ar mērķi noskaidrot vecāku attieksmi un pieredzi par bērnu audzināšanu saistībā ar izvairīšanos no seksuāla pāridarījuma. Aptauju no šī gada 1. līdz 7. novembrim veica pētījumu kompānija “Solid Data”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt