Kultūras rondo

Kora "Ave Sol" pusgadsimtu garā vēsture un mūsdienu izaicinājumi

Kultūras rondo

Orķestris "Rīga" desmito reizi aicina uz festivālu "Windstream"

Ar jauniestudējumu "jatakas" Zīmējumu teātris svin 10. jubileju

Bērni, aizvediet vecākus uz teātri! Ar izrādi «Jatakas» Zīmējumu teātris svin desmito jubileju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Zīmējumu teātrim šī ir 10. jubilejas sezona un jubilejas sezonā top jauna izrāde "Jatakas", tās pirmizrāde pavisam drīz - 21.martā - Pārdaugavā, E. Smiļģa Teātra muzejā.

2008. gadā Zīmējumu teātri dibināja režisors un aktieris Varis Klausītājs. Desmit gadu laikā iestudētas vairākas izrādes bērniem, arī muzikālas zīmējumu izrādes visai ģimenei. Zīmējumu teātrim raksturīga teātra forma, kas apvieno zīmēšanu uz skatuves, mūziku, deju un aktierspēli.

"Es izlasīju daudz jataku, un man likās, ka tās vajag iestudēt teātrī. Tā ir ļoti vienkārša literatūra, un tur ļoti daudz kas ir tāds dzīvesgudrs.

Viņas visas tiek sauktas par jatakām viena iemesla dēļ, jo tās esot Budas iepriekšējās dzīves.

Un tad Buda parasti to stāsta saviem sekotājiem,” par jaunās izrādes ieceri stāsta Zīmējumu teātra režisors Varis Klausītājs.

Šoreiz izrādei ir izvēlētas jatakas par dzīvniekiem, jo tās ieinteresējušas dramaturģi Sandiju Santu.

"Bet ir arī ļoti daudz jataku, kad Buda ir pārdzimis kā cilvēks, un tad tur arī tādas pieaugušo gudrības par dzīves visādām jēgām un dzīves piedāvājumiem un izaicinājumiem, un kā tikt galā, kas būtu pareizi un nepareizi,” turpina Klausītājs.

Izrādei šoreiz atrasts liels laukums, uz kura var zīmēt, skatuve būs kā liela grāmata. Mūzika, būs putnu dziesmas, zvanu skaņas, tramvaja paziņojumi par pieturām. Ir ļoti nozīmīga diena gadā, un izrādes galvenie varoņi dodas tādā kā ģimeniskā laika pavadīšanas pasākumā, un viņi brauc ar tramvaju.

Izrādē Alise ir zinātkāra skolniece, kura kopā ar savu tēti Gundaru dodas uz zooloģisko dārzu, lai jautri pavadītu laiku un kopā nosvinētu Tēva dienu. Izrādes dramaturģe Sandija Santa pamato, kāpēc izrādes centrā tēvs un meita.

"Parasti ir mamma, meitiņa, dēls, bet tas, ko mēs gribējām, lai ir tiešām šī kombinācija, ka tētim ir kaut kur jāiet un tētim ir jāpavada laiks ar savu meitiņu, un tad mēs esam to dramaturģiju pakārtojuši, lai viņi divatā brauc uz zooloģisko dārzu un izbauda šo dienu,” skaidro Sandija Santa.

Izrādes dramaturģi īpaši uzrunājušas jatakas par dzīvniekiem.

"Man vairāk uzrunāja tās, kurās bija dzīvnieki – jataka par zaķi, jataka par krokodilu ģimenīti. Likās, ka tas ir tas veids, kā var sarunāties ar bērniem.

Un atkal par to pašu brīnīšanos ar viņiem runāt caur dzīvnieku valodu, jo tas ir tas, ko viņi saprot tajā vecumā.

Mūsu mērķauditorija ir 1. līdz 4. klase. Atzīšos, man pašai bija ļoti interesanti un likās, ka tas ir arī man diezgan tuvu, tieši man stāstīt, rakstīt par dzīvniekiem vairāk,” atklāj Santa.

Aktieri Artūrs Putniņš un Ance Muižniece dalās savos pārdzīvojumos, piedaloties zīmējumu izrādē un atklājot sev jauno un nepierasto.

"Spēlējot izrādes bērniem, ir, protams, nācies sastapties ar runājošajiem dzīvniekiem, ir bijusi darīšana, bet

lielākais izaicinājums man noteikti ir šī zīmēšana, jo man mākslas skola bērnībā gāja secen, esmu stipri uz jūs ar zīmēšanu,

bet paldies režisoram, kurš mūs iedvesmo un saka, ka mēs ļoti skaisti zīmējam un tikai pa retam pakoriģē kaut ko. Bet tādā ziņā ir ļoti, ļoti atraktīvi, jautri un forši darboties.” stāsta Artūrs Putniņš.

Aktieris priecājas, ka var zīmēt indiešu tempļus savā interpretācijā, ka nav ierobežojumu, ka neliek zīmēt akadēmiski pareizi.

"Kas man ļoti patīk visos šajos Indijas stāstos, ka

patiesībā var vilkt ļoti lielas paralēles arī ar latviešu tautas pasakām, atrast ļoti daudzas kopīgas lietas, kas mums ir pazīstamas.

Varbūt tie dzīvnieki ir eksotiskāki priekš mums jatakās, bet viņi arī runā un ļoti līdzīgs princips vispār, tikai, protams, atšķirība tā, ka jatakās tas ir iemiesojies Buda, mums vienkārši ir dzīvnieki, kuri reprezentē dažādas īpašības, lapsa ir viltīga un suns ir nelaimīgs pie ķēdes, bet patiesībā tās paralēles ir ļoti daudzas,” uzskata Ance Muižniece.

Strādājot pie iestudējuma, viņai bijis interesanti pašai atklāt un iepazīt Indiju.

Tā kā Zīmējumu teātris šogad svin 10. gadskārtu, Varis Klausītājs šo sezonu lepni sauc par jubilejas sezonu.

"Mums visu sezonu ir jubilejas sezona, un mēs vadājam līdz fotoizstādi ar bildēm no izrādēm, kuras ir notikušas. Mēs esam bijuši uz dienvidiem, Lietuvā, mēs esam bijuši uz ziemeļiem, Igaunijā, un tad mēs esam bijuši uz austrumiem, Amerikā, un uz rietumiem drusku Eiropā - Briselē, Ženēvā un citās pilsētās,” stāsta Klausītājs.

Teātra pastāvēšanas laikā iegūta gan "Spēlmaņu nakts" balva, gan bijusi neaizmirstama pieredze starptautiskos festivālos, tomēr kā sākums un grūdiens Zīmējumu teātra vēsturē paliks izrāde "Vilks". Tās pirmizrāde notika 2008. gadā. Vairākas reizes ir bijusi doma Zīmējumu teātra izrādes arī apkopot grāmatā, pagaidām gan šī ideja nav īstenota. Bet bērni bieži pēc izrādes var uz skatuves pabeigt izrādes laikā veidoto zīmējumu.

"Tā ir otra izrāde, kas top pēc tās izrādes, kad no skatuves nokāpuši mākslinieki. Ļoti bieži nāk vecāki klāt, un mums saka, ka tā ir ne tikai bērnu izrāde, ka viņi ir skatījušies visu laiku,” uzskata Varis Klausītājs.

"Jataku" pirmizrādes datums arī ir īpaši izvēlēts 21. martā, jo dienu iepriekš 20. martā tiek svinēta Pasaules bērnu teātru diena. "Aizved vecākus uz teātri un svinēsim svētkus kopā," aicina Zīmējumu teātris.

Nākamās "Jataku” izrādes notiks 22., 24. un 31. martā dažādās vietās - gan Nacionālajā bibliotēkā, kinoteātrī K.Suns, gan Smiļģa muzejā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti