Ģimenes studija

Kara realitāte un bēgļu gaitas. Kijiviešu Rubanu un Jakovenko ģimeņu stāsti

Ģimenes studija

Ukraiņu bērnu iekļaušana skolās un pirmsskolas iestādēs

Zobu šķilšanās laiks var būt grūts mazulim un īpaši saspringts vecākiem

Bērnam šķiļas zobi. Speciālistu ieteikumi vecākiem mazuļu zobu kopšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Zobu šķilšanās laiks var būt grūts mazulim un īpaši saspringts vecākiem. Speciālisti iesaka vecākiem apmeklēt zobu speciālistu laikā no bērna pirmā zoba šķilšanās līdz gada vecumam, lai saņemtu nepieciešamos padomus bērnu zobu kopšanā un ārsts varētu pārliecināties par bērna zobu attīstību.

Sekot tam, kā šķilas zobiņi, ietilpst bērna primārā aprūpē. Vecākus interesē, kā notiek bērna zobu šķilšanās process, kā tas ietekmē bērna pašsajūtu. Zobu šķilšanās ir dabisks prcess, katram bērnam tas ir individuāls, parasti sākas no sešu mēnešu vecuma. Zobu šķilšanās pavada niezošas smaganas, traucēts miegs – tie ir parastie procesi, par kuriem nevajag satraukties, uzsver primārās aprūpes pediatre no Siguldas Ilze Silanža.

Pirmie nāk centrālie apakšējie zobi, ir normāli. Kad visi priekšzobi izšķīlušies, nāk sānu zobi, tad acu zobi, divu gadu vecumā nāk otrie dzerokļi. Līdz trīs gadu vecumam sakodienam jābūt noformētam – 20 zobiem jābūt mutē.

Visgrūtākais brīdis ir tad, kad zobi šķiļas cauri kaulam un smaganām. Pirmie zobi šķiļas grūtāk, jo bērnam tās ir neparastas sajūtas, dzerokļi ir lielāki izmērā, tāpēc šķiļas grūtāk, bet tas var būt individuāli, akcentē sertificēta bērnu zobārste Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Stomatoloģijas institūta Bērnu nodaļā, RSU Zobu terapijas un mutes veselības katedras docente Līga Kroniņa.

Zobu šķilšanās pazīmes:

  • Pastiprināta siekalošanās.
  • Sārti vaigi.
  • Apetītes mazināšanās.
  • Pietūkušas, sārtas smaganas.
  • Nemiers.
  • Vēlme grauzt pirkstus vai priekšmetus.

Lai palīdzētu bērnam zobu šķilšanās laikā, speciālisti iesaka vecākiem pamasēt smaganas ar pirkstu, ar aptiekā nopērkamiem uzpirksteņiem. Ir graužamas rotaļlietas, kuras var turēt ledusskapī, lai grauztu vēsas, – tas atvieglo zobu šķilšanās procesu. Ja bērns sācis ēst, var dot grauzt dārzeņus no ledusskapja, ja bērns neēd, tad labāk nedot, jo bērns var norīt nesakošļātus gabaliņus.

Stomotoloģijas institūts akcentē, ka nevajag lietot atsāpinošus medikamentus (smēres, gēlus) uz bērnu smaganām, jo tas, kas bērna mutē, tiek norīts un ietekmē bērna organismu; jāievēro, ka var pārdozēt šos līzdekļus un dabūt negatīvus blakus efektus. Nomierinošu efektu var panākt, pamasējot bērna smaganas.

Kroniņa skaidro, ka pirmajai bērna vizītei pie zobu speciālista jābūt laikā no pirmā zoba šķilšanās līdz gada vecumam, lai specialists novērtētu bērna zobu veidošanos un arī runātu par kopšanu un ēšanas faktoriem. Zobu kopšanu var sākt pirms zobu izšķilšanās ar speciālajām salvetēm; ieteicams zobu kopšanu sākt no zobu šķilšanās brīža. Pirmajā laikā zobu var notīrīt ar marlīti, bet ieteicams ar mīkstu zobu birsti un zobu pastu. Kad zobs šķiļas, tad tas nav vēl pilnībā mineralizēts, zobu pasta stiprina zobus.

Fluorīdi ir nekaitīgi joni, kas nepieciešami, lai zobi būtu stipri. Latvijas gruntsūdeņos fluorīdu koncentrācija ir zema. Vecākiem jāsaprot, ka zobu pasta bez fluorīdiem nepasargā no zobu bojāšanās. Bērnu zobu pastā līdz divu gadu vecumam jābūt vismaz 1000 ppm. Pirmajam zobam pastu uz zobu birstes liek rīsa graudiņa lielumā.

Ja vecāki grib, lai bērna zobi ir pasargāti, zobu pastā fluorīdiem jābūt pietiekamā līmenī, uzsver Kroniņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti