Ģimenes studija

Meitiņas pieaugšana, remonts un gleznošana. Tiekamies ar Rūtentālu ģimeni

Ģimenes studija

Pandēmijas laiks ir izaicinājums arī pāru attiecībām

Ārste: Pēdējā laikā galvassāpes bērniem izraisa dienas režīma neievērošana

Bērnam sāp galva. Speciālisti nosauc biežākos iemeslus un iesaka, kā palīdzēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Mediķi atzīst, ka šobrīd pieaug bērnu skaits, kuri saskaras ar galvassāpēm un pat migrēnu. Bērniem galvassāpes var izraisīt saslimšana, kā arī uzmanība jāvērš uz bērna ikdienas ieradumu maiņu attālinātu mācību situācijā, kad var būt stress, neregulāras un nepilnvērtīgas maltītes, miega, fizisko aktivitāšu problēmas un citi iemesli.

Pediatre Daira Brenča norāda, ka

bērniem galvassāpes parasti nav saistītas ar konkrētu bīstamu saslimšanu, bet vienmēr ir jāpārliecinās par to, kāpēc bērnam sāp galva.

"Pēdējā laika aktualitāte, ar ko nākas saskarties praksē, pacienti sūdzas par galvassāpēm, kuras izprovocē dienas režīma neievērošana. Visbiežāk šobrīd tas ir nesabalansēts miega un nepietiekams fizisko aktivitāšu režīms," atzīst Daira Brenča. "Pēdējā gada laikā tas varētu būt saistīts ar pandēmijas izraisītām tendencēm,

ka mainās ne tikai mūsu, bet arī mūsu bērnu ieradumi: esam telpās, pārsvarā sēžam, pārsvarā laiku pavadām pie dažādām viedierīcēm, televizoriem, telefoniem, datoriem, mācāmies, strādājam attālināti. 

Katastrofāli trūkst fizisko aktivitāšu svaigā gaisā. Agrāk ne tik populārās sporta stundas šobrīd vajadzētu divas reizes dienā, nevis divas reizes nedēļā. Neiztrūkstošas ir sūdzības par galvassāpēm."

Vēl ārste norāda, ka attālinātas mācības rada redzes traucējumus, jo ne vienmēr tiek ievērota redzes higiēna. Ja pasliktinās redze, tas var būt par iemeslu, kāpēc bērnam sāp galva. Tāpat bērna stājas problēmas ir viens no nopietniem galvassāpju iemesliem.

Ģimenes ārste, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska piekrīt, ka galvassāpes kā simptoms ir bieži sastopamas ģimenes ārstu praksē mazajiem pacientiem.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas neiroloģe Signe Šetlere norāda, ka ir primārās un sekundārās galvassāpes. Sekundārās parasti saistās ar kādu infekciju vai citiem iemesliem, kāpēc sāp galva. Primārās galvassāpes ir, piemēram, migrēna.

Speciālistes vērtē, ka galvassāpes var izraisīt arī nepareiza poza, ilgstoši sēžot pie datora vai citas viedierīces.

Daktere Šetlere vecākus aicina būt uzmanīgiem, ja galvassāpes bērnam parādījušās nesen un tām ir progresējošs raksturs, ja papildus ir citi simptomi – bērns apjucis, nestabila gaita, redzētais dubultojas, ir nejūtība, tirpšana, vemšana, uzvedības traucējumi, krampji, samaņas zudums. Svarīgi, ja simptomi, kas ir papildus galvassāpēm, mainās laikā – tad nepieciešama papildu izmeklēšana.

Ja bērnam novēro galvassāpju atkārtošanos, daktere iesaka pirms došanās pie ārsta veidot bērnu galvassāpju dienasgrāmatu, aprakstot simptomus, palaidējfaktorus, kas izraisa galvassāpes, tas ārstam palīdzēs uzstādīt diagnozi. Daktere aicina –

pārliecinieties, ka bērnam ir regulāras, pietiekamas maltītes un ka viņš neaizmirst padzerties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti