Ģimenes studija

Interešu izglītības piedāvājums skolās: pārsvarā kori un deju kolektīvi

Ģimenes studija

Piektdienas - meksikāņu virtuves dienas Lagzdiņu ģimenē

Vecāku un tirgotāju atbildība, audzinot no atkarības brīvu jaunieti

Bērna attieksme pret alkoholu veidojas ģimenē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Alkohola lietošana nepilngadīgo vidū nav retums, ir gadījumi, kad nepilngadīgiem jauniešiem pārdod alkoholu tirdzniecības vietās. Tagad sākta izglītojoša kampaņa, kuras laikā atgādina par sabiedrības un ģimenes atbildību jaunās paaudzes audzināšanā. Speciālisti uzskata, ka bērna attieksme pret alkoholu galvenokārt veidojas ģimenē.

Kāda atbildība alkohola tirgotājiem un kāda vecākiem, audzinot no alkohola atkarības brīvu jaunieti, Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” viedokļos dalās Latvijas alkohola nozares asociācijs izpilddirektors Dāvis Vītols, Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolas psiholoģe Aija Lilienfelde, biedrības “Esi brīvs!” valdes priekšsēdētāja Dace Caica.

No augusta līdz novembrim notiek izglītojošā kampaņa "Vai tu pārdotu alkoholu savam bērnam?" Tās laikā atgādina par pārdevēju atbildību prasīt personas dzimšanas datus apliecinošu dokumentu, pārdodot alkoholu, kā arī veicinās savstarpējo laipnību, palūdzot vai uzrādot personas dokumentus alkoholisko dzērienu iegādei.

Dāvis Vītols skaidro, ka kampaņa "Vai tu pārdotu alkoholu savam bērnam?" tika uzsākta pērn, pārbaudot, vai alkoholu pārdod bērnam. Kampaņā iesaistīti lielveikali un bāri. Šīs kampaņas plāno turpināt, veicinot tirgotāju ieinteresētību nepārdot alkoholu mazgadīgajiem.

Dace Caica uzsver, ka ir apsveicamas dažādās kampaņas, kurās jauniešiem stāsta par alkohola kaitīgumu un šajās akcijās iesaista sabiedrību.”Rīgā ir dažādas iespējas, kā jauniešiem pavadīt brīvo laiku, nav jāizvēlas alkohols.”

Aija Lilienfelde skaidro, ka Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolas bērniem skolā ir plaša mākslas programma, bērni ir ļoti noslogoti skolā. Četru gadu laikā skolā nav fiksēta alkohola lietošana. Viņas pieredze rāda, ka garlaicība var būt iemesls, kāpēc bērni sāk mēģināt lietot alkoholu. “Bērni bieži sāk sacensties, izrādīties, dižoties citu priekšā, tad arī alkohols tiek izvēlēts kā trauksmes un nedrošības noņēmējs. Jauniešiem ir svarīgi, ka ar viņiem runā jauni cilvēki, jaunieši viņiem vairāk uzticas un uzklausa. Tam jābūt dialogam. Uz šādām sarunām jauniešus ierosina konfidencialitāte. Jaunieši baidās atzīt savas kļūdas, viņiem ir grūti uzticēties.

Par alkohola lietošanu bieži jauniešus soda tā vietā, lai ar viņiem runātu par alkohola kaitīgo ietekmi. Pusaudžu vecumā skolēniem ir riska pilna uzvedība."

Pusaudži slēpj alkohola lietošanu, arī pieaugušie ģimenē to mēdz slēpt. Ģimenē uz alkohola lietošanu jāskatās bērna acīm. Ģimenes attieksmi pret alkoholu manto bērns.

Bērnu ballītē bieži dzer bezalkoholisko šampānieti, daži to uzskata par pieņemamu, daži speciālisti no nosoda. Ģimenē bērns mācās alkohola lietošanas kultūru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti