Dienas ziņas

Komunistiskā genocīda upuri netiek aizmirsti

Dienas ziņas

Sarūpē un piegādā pārtikas pakas

Attālināto mācību laikā atbalsta skolēnu vecākus

Attālināto mācību laikā psiholoģisku palīdzību vecākiem sniedz VBTAI speciālisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Daudziem vecākiem, kuriem ir skolas vecuma bērni, šīs nedēļas pirmās dienas bijušas stresa pilnas. Ir ne vien jāstrādā un jāgādā par ikdienas rūpēm, bet vēl arī jāuzrauga bērnu attālinātā mācīšanās. Psiholoģisku atbalstu un praktiskus padomus situācijas kontrolēšanai ārkārtējās situācijas laikā bez maksas sniedz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) uzticības tālruņa speciālisti. 

Liene Brizga-Kalniņa ir trīs skolēnu mamma. Meita Maija mācās 2. klasē, bet dēli – 5. un 8. klasē.

"Pirmā diena bija tāda, ka mēs sākām deviņos no rīta. Vēl astoņos vakarā mēs gājām cauri krievu valodas vārdiņiem, un likās, ka ir ļoti daudz. Ir par daudz. Šī ir jau trešā diena, un viņi jau strādā krietni patstāvīgāk. Grūti vēl pateikt šobrīd, cik daudz viņi apgūst un iemācās," stāsta Liene.

Viņa rāda īpaši izveidotu sarakstu, kas jāievēro, mācoties no mājām. Piemēram, cikos jāpieceļas. Un tur rakstīts arī tas, ka ēdienreizēs visi ir kopā un pārrunā padarīto. Skolotāju mājās blakus nav, un uz vecāku pleciem tagad gulstas savu darbu padarīšana, ēst gatavošana un uzkopšana, kā arī skolas mācību vielas izskaidrošana un atprasīšana. Tas prasa kā laiku, tā nervus. Lienei palīdz vakara pastaigas, kad klusumā var sakārtot domas un atslēgties no daudzo uzdevumu vadīšanas.

"Protams, ar trīs bērniem mājās brīžiem tā spriedze uzsprāgst. Ir tāda pabļaustīšanās un padusmošanās. Noteikti tās pastaigas ārā, ja vien ir iespējams, tās noteikti palīdz," saka Liene.

Šajā situācijā ne vien vecākiem ir vairāk pienākumu, bet liels izaicinājums ir arī tas, ka ģimene kopā pavada neierasti daudz laika, un arī tas var radīt papildu spriedzi.

Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas vairāk nekā 200 zvanus saņēmis Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas diennakts uzticības tālrunis. Pēdējo dienu laikā īpaši aicina zvanīt ne vien bērnus, bet arī vecākus. Inspekcijā gatavi uzklausīt un palīdzēt. 

"Dažiem tas ir paveicams, dažiem tas ir pārbaudījums, dažiem tas ir izaicinājums. Kā kuram," par neierasti ilgo kopā pavadīšanas laiku saka uzticības tālruņa psiholoģe Ilze Garkalne.

"Ir svarīgi saglabāt dienas režīmu, struktūru un skaidrus noteikumus kā sev, tā bērniem. Struktūra un noteikumi dod mums drošības un stabilitātes sajūtu, kas mums šobrīd ir īpaši nepieciešama," uzsver Garkalne.

Tāpat katrs vecāks var atrast savu labsajūtas formulu, piemēram, pieminētās pastaigas svaigā gaisā. Saglabāt laiku pašam sev šajos apstākļos ir ļoti svarīgi.

KONTEKSTS:

Pasaulē izplatoties Covid-19, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs ieviesti stingri ierobežojumi - atcelti masu pasākumi, slēgtas robežas, skolas un citas iestādes.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, tostarp mācībām skolās jānotiek attālināti un arī atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi un lidojumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti