Ģimenes studija

Mākslīgā intelekta līdzdalība mācībās: Kā novērst plaģiātismu skolēnu un studentu darbos?

Ģimenes studija

Starp Balviem un Luksemburgu. Kaļvu ģimenes jaunais dzīves modelis

Vai neauglības problēmas rietumu sabiedrībā pieaug?

Ārsts: Šobrīd Latvijā nav rindas uz medicīnisko apaugļošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijā ģimenēm ir pieejama valsts apmaksāta medicīniskā jeb mākslīgā apaugļošana sievietei līdz 40 gadiem, uz šo pakalpojumu nav rindas un finanšu limita, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" pauda "My clinic Riga" vadītājs, ginekologs dzemdību speciālists Māris Arājs.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem neauglība ir globāla veselības problēma, kas visā pasaulē ietekmē miljoniem cilvēku reproduktīvā vecumā. Aptuveni 48 miljoni pāru un 186 miljoni cilvēku individuāli šobrīd saskaras ar neauglību. 

Latvijā 2022. gadā medicīniskās apaugļošanas pakalpojumi no valsts budžeta līdzekļiem nodrošināti par apmēram 2,5 miljoniem eiro. Tas ļāvis veikt vairāk nekā 1300 medicīniskās apaugļošanas procedūras. Salīdzinājumam – 2021. gadā valsts programmas ietvaros notika gandrīz 400 tādas dzemdības, kur grūtniecība bija iestājusies medicīniskās  apaugļošanas rezultātā.

Rīgas Stradiņa universitātes docētāja, ginekoloģe, dzemdību speciāliste Natālija Bērza skaidroja, ka nevar pateikt, cik pāru Latvijā cīnās ar neauglības problēmu, jo nav tādas kopējās uzskaites.

Arājs min, ka pēc pasaules statistikas ir 1200 neauglības gadījumu uz miljons cilvēku. Latvijā tad nepieciešamas vismaz 1000 medicīniskās apaugļošanas.

Par neauglības cēloņiem ir dažādi izteikumi – gan pamatoti, gan mīti. Ir pētījumi par apkārtējās vides ietekmi uz neauglību, bet tie nav tik plaši un pamatoti, lai varētu izdarīt pamatotus secinājumus, pauda Veselības centru apvienības Ginekoloģijas dienesta vadītāja, ginekoloģe, dzemdību speciāliste, Rīgas Stradiņa universitātes  pasniedzēja Karlīna Elksne.

Ir mīts, ka kontracepcija ir par iemeslu neauglībai. Tāpat uzskata, ka antidepresanti ietekmē auglību, ir dažādi pētījumi, kuri apgāž viens otru, pauda Elksne.

Uzskata, ka antidepresantu lietošana ir vainojama neauglībā, te vairāk ir domāti vecās paaudzes antidepresanti, jaunākā laika medikamenti auglību neietekmē, pauda Bērza.

Cik daudzos pāros ir neauglība?  Vīriešu pusē 25% un 25% sievietēm, 35% neauglība ir kopēja problēma, pārējie procenti – neizskaidrojama neauglība, kad abi ir veseli, bet grūtniecība neiestājas.

Arājs uzsver, ka arī vīriešiem jāveic analīzes, jo ar savu nevēlēšanos nodot analīzes neļauj virzīties sievietes izmeklējumiem. Nav jābaidās no slikta rezultāta. Pie slikta rezultāta var virzīties uz priekšu un meklēt iespējas.

Medicīniskā apaugļošana ir nākamais solis, ja pāris netiek pie bērna. Apaugļošanas laikā var novērtēt olšūnu, ko nevar izdarīt citādi. Arājs aicina uzticēties ārstiem, jo viņi grib palīdzēt tik, cik paši pacienti to grib.

Latvijā rinda uz medicīnisko apaugļošanu ir beigusies, šodien viss notiek operatīvi un raiti. Šī ir bezlimita programma, klīnikas saņem finansējumu pēc procedūras veikšanas.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Dizgnoze "neauglība" nenozīmē, ka jāveic medicīniskā apaugļošana, iespējams, pietiek ar tableti vai nelielu operāciju, vīrietim retāka dzimumdzīve vai citi palīdzības veidi.

Bērza pauda, ka  Pasaules Veselības organizācijas dati rāda – apmēram puse no tiem, kuriem ir noteikta neauglības diagnoze, turpina ārstnieciskās procedūras.

Mediķi pāriem iesaka paradumu maiņas. Dzīvesveida izmaiņās būtiskākais ir smēķēšanas atmešana gan sievietei, gan vīrietim. Ir alkohols, liekais svars. Ārsts Arājs saka, ka pacientus bieži izbrīna ārstu ieteikumi.

Arājs: "Ārsta ieteikumi pāriem ir ar limitētu laiku, atkarībā no pāru vecuma. Stress ir viens no faktoriem, kuru nevar izmērīt, bet tas uzliek blokus vīrietim un sievietei."

Ārsts Arājs domā, ka šobrīd likumdošanā noteikto vecumu – 40 gadus, nevajadzētu celt.

"Valsts naudai jābūt ar efektivitāti, mēs nevarēsim visiem samaksāt, jāizmanto nauda efektīvi. Latvijā viss nav atmaksāts no valsts. Apmaksātā programmā gribētu ietvert ķermeņa masas indeksu, smēķēšanu, ne tikai vecumu."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti