Ģimenes studija

Svētku laiks aktualizē jautājumus par alkohola lietošanu gan pusaudžiem, gan grūtniecēm

Ģimenes studija

Par rakstīšanu un grāmatu vērtību Saldū sarunājamies rakstnieces Ievas Samauskas ģimeni

Ģimenē tuviniekam ir demence: kā pieņemt pārmaiņas cilvēkā un kur saņemt atbalstu

Ārsts: Demence ir slimība, nevis normāla novecošana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Demence nav normāla novecošana, bet slimība, kuru mūsu valstī bieži diagnosticē novēloti. Slimnieki var saņemt palīdzību, izmantot dienas centru vai pansionātu palīdzību. Šāda saslimšana ir psiholoģisks pārdzīvojums tuviniekiem, tāpēc arī viņiem ir nepieciešams dažāda veida atbalsts, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" skaidroja speciālisti.

Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomātiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas ārsts, psihiatrs Daniels Šamburskis skaidro, ka demence nav viena slimība, tā ir neirodeģeneratīvo slimību grupa. Visbiežākā ir Alcheimera slimība. Saslimšana sākas ar īslaicīgu atmiņas zudumu, kas progresē, bet katram slimniekam saslimšana attīstās citādi. Ģenētikai saslimšanā ir nozīme, bet vēl notiek pētīšana. Demencei nevar konkrēti noteikt saslimšanas iespējas, izmantojot ģenētiskos testus. Izņēmums ir frontotemporālā demence, tai ir būtiska ģenētiskā diagnostika, šī demence ir 10% no visiem demences slimniekiem.

Demence nav normāla novecošana, bet slimība, nepieciešams vērsties pie ārsta.

Pēdējie pētījumi liecina, ka bezmiegs, garastāvokļa traucējumi, depresija ir riska faktori dzīves laikā. Izmaiņas sāk notikt ķermenī ap 30–40 gadiem. Nav zināms, kāpēc tā notiek. Tuviniekiem ir nepieciešams atbalsts – psihiatrs, psihologs, ģimenes ārsts, jo psiholoģiski ir ļoti grūti, skaidroja ārsts.

Dienas aprūpes centra personām ar demenci "Žubītes" pārstāve Ramona Liepiņa ikdienā strādā ar demences pacientiem. Dienas centra pacientu vidū ir cilvēki ar augstākajām izglītībām, daži vēl nesen strādājuši, bijuši intelektuāli attīstīti. Saslimstot ir atmiņas un runas traucējumi, trūkst sociālās prasmes, pietrūkst komunicēšana ar cilvēkiem. Slimības izpausmes katram ir atšķirīgas. Centrā jaunākais klients ir vecumā pēc 40 gadiem, kura saslimšana divu gadu laikā progresējusi tik tālu, ka nepieciešams dienas aprūpes centrs.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Slimniekiem ir iespējama sociālā darbinieka palīdzība, ja ar to nepietiek, tad var izvēlēties dienas aprūpes centru palīdzību. Aprūpes centrs veic dažādas funkcijas – palīdz klientiem un arī atbalsta slimnieku tuviniekus. Centra apmeklētājiem ir brokastis, vingrošana, došanās ārā, dažādas aktivitātes, mākslas terapijas un citas nodarbības kognitīvo spēju uzturēšanai. Apmeklētāji pusdieno, atpūšas, ēd launagu, darbinieki pieskata medikamentu lietošanu. Galvenais, ka pacienti ir drošībā un piederīgie var būt mierīgi.

Ārsts akcentē, ka bieži pēc palīdzības slimniekam tuvinieki vēršas novēloti, tad vairs dienas centra palīdzība nav iespējama un nepieciešams izvēlēties pilna laika sociālās aprūpes centrus, ja tuvinieki nevar aprūpēt slimnieku.

Slimnieku ievietošana pansionātā tuviniekiem ir grūts lēmums, bieži viņiem nepieciešams atbalsts.

Jāatceras, ka piederīgo labklājība arī ir nozīmīga.

Valsts līmenī būtu jāpārskata finansējums, lai palīdzētu demences slimniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti