Ģimenes studija

Atbalsta centrs bērniem ar autiskā spektra traucējumiem. Tiekamies ar Augustinoviču ģimeni

Ģimenes studija

Ceļot kopā un piedzīvot prieku

HIV testa nepieciešamība un aizspriedumi

Ārsti: HIV mūsdienās nav nāves spriedums, bet kontrolējama hroniska slimība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijā šobrīd dzīvojošo HIV pacientu skaits sasniedzis gandrīz 6000, bet vēl vismaz trešdaļa inficēto nezina, ka ir saslimuši. Sabiedrībā zināšanas par HIV un iespējām to ārstēt ir nepietiekamas. Mums ir zems veikto testu skaits, saslimšanu diagnosticē novēloti, liels skaits saslimšanu tiek atklāts pirms AIDS stadijā.  Iedzīvotājiem pašiem jāveic tests, vienīgās grupas, kuras testē, ir asinsdonori un grūtnieces.

Iemeslu kopums, kāpēc ir tik augsts saslimšanas līmenis, ir profilakses trūkums visos līmeņos. Primārais – lai nesaslimtu, sekundārais – agrīna diagnostika, lai savlaicīgi ārstētu, trešais līmenis – darbs ar tiem, kurus izārstēt nevar, te ir pāragra nāve un sliktas sekas. Mēs esam vadošā pozīcijā HIV infekcijas jomā, jo mums ilgstoši ir problēmas visos trijos līmeņos.

Pētījumi rāda, ka cilvēkiem ir sliktas zināšanas par HIV. Mums ir zems veikto testu skaits, slimniekus atrod novēloti, lielu skaitu atklāj pirms AIDS stadijā.  HIV nav izārstējams, bet, lietojot medikamentus, infekciju nevar nodot tālāk,

skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) doktore, Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece Anda Ķīvīte-Urtāne.

Sabiedrībā zināšanas par HIV un iespējām to ārstēt ir ļoti zemā līmenī. Par šo slimību zina visi, problēma tajā – cik daudz zina par šo slimību.

Latvijā šobrīd ir diagnosticēti 100 bērni ar HIV (vecumā līdz 18 gadiem), mūsu pediatru aprūpē šobrīd ir 58 bērni, citi ārzemēs, pauda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra "Latvijas infektoloģijas centrs" HIV/AIDS ambulatorās nodaļas pediatre Santa Ansone.

Baltijas HIV asociācijas konsultante Ieva Siksaliete skaidroja, ka asociācijā cilvēki var iet testēties bez maksas. Gaidot rezultātus, darbinieki izmanto laiku un apmeklētājus konsultē par HIV, dodas arī uz krīzes, sociālās aprūpes centriem un citām vietām, lai veiktu testus. Paši testēties nāk cilvēki virs 18 gadu vecuma, visbiežāk nāk pēc kādas krīzes situācijas, ar aizdomām, ka varētu būt inficēti.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Latvijā ir veselību veicinošu skolu tīkls, tajās runā par dažādām tēmām, arī HIV. Ir skolas, kurās pedagogi nevēlas runāt par daudzām tēmām, bieži arī tāpēc, ka vecāki protestē pret šādām sarunām, uzsvēra Ķīvīte-Urtāne.

Pie mums ģimenes ārstiem nav vadlīniju, kā cilvēkus izglītot par HIV, veikt analīzes.

Vienīgās iedzīvotāju grupas, kuras testē, ir asinsdonori un grūtnieces. Citām iedzīvotāju grupām pašām jāveic testi, iesaka uz testu doties reizi gadā.

HIV ir hroniska infekcija, kuru ar medikamentiem var vienkārši vadīt, mūsdienās ar vienu tableti dienā var dzīvot garu mūžu, slimība nesaīsina dzīvildzi. Medikamenti neļauj vīrusam dalīties, skaidroja Ansone.

Latvijā ir pieejama moderna terapija, to lietojot, var dzemdēt bērnus, dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

Ārsti pauž, ka HIV mūsdienās nav nāves spriedums, HIV diagnoze ir kontrolējama hroniska slimība.

Intervijā kāds anonīms slimnieks atzina, ka Latvijā HIV ir stigma, viņš par šo saslimšanu nav pateicis savai ģimenei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti