Ģimenes studija

Pusdienu līdzmaksājums skolās un bērnudārzos Rīgā: vai novērstas tehniskās problēmas

Ģimenes studija

Karjeras nedēļā pievērsīs uzmanību skolēnu un jauniešu uzņēmējspējām

Nepieciešamā atbalsta sistēma jauniešiem, kas neplānoti kļuvuši par vecākiem

Ārste: Nepilngadīgām māmiņām nepieciešams psiholoģisks, dzemdniecību speciālista un izglītojošs atbalsts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bērnu slimnīcas fonds kopā ar speciālistiem uzsācis darbu pie rīcības plāna nepilgadīgo grūtnieču atbalsta sistēmas pilnveidošanai Latvijā. Jauno grūtnieču riski ir dažādi – veselības, sociālie, nespēja iegūt izglītību, sabiedrības aizspriedumu riski, praktiskie riski. Nepieciešama vienota sistēma visā Latvijā, jo šobrīd palīdzība ir sadrumstalota, tāpat nepieciešama izglītošana skolās, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" pauda speciālisti.

Palīdzība nepieciešama visām nepilngadīgajām māmiņām. 2022. gadā 105 nepilngadīgās māmiņas dzemdēja bērnus, 85 veica abortu.

Svarīgi ar speciālistiem saprast, kur ir problēmas, ar kurām netiek galā. Veselība ir viena problēmu sadaļa, ir arī sociālās un juridiskās lietas, kur jaunajiem vecākiem nepieciešama palīdzība, skaidroja Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Nepilngadīgo grūtnieču un jauno māmiņu skaits nav liels, bet skar lielu skaitu cilvēku, jāņem vērā, ka ap māmiņu ir loks cilvēku, kuriem jāmobilizē resursi, lai palīdzētu. Latvijā palīdzība ir sadrumstalota starp pašvaldībām.

Ne visi speciālisti vēlas strādāt ar jaunām grūtniecēm, viņas saka, ka saņem nosodījumu no ārstu un tuvinieku puses.

Būtu nepieciešamas vienādas iespējas un palīdzība visām jaunajām māmiņām – psiholoģiskā palīdzība, dzemdniecību speciālista atbalsts. Bērnu slimnīca piedāvā bezmaksas kontracepciju jaunajām māmiņām. Notika kvalitatīvs pētījums, aptaujāja jaunās māmiņas, kuras teica, ka sajūt atbalsta trūkumu emocionālā ziņā, saņem nosodījumu, stāstīja BKUS ginekoloģijas speciāliste Lāsma Līdaka.

SOS bērnu ciemata programmas "Piedzimstot bērniņam" PEP mamma Solvita Stengrēvica-Grāvīte  dodas mājvizītēs pie tikko dzimuša bērna un mammas, lai sniegtu atbalstu. Jaunās māmiņas pie PEP mammas nonāk ar sociālo dienestu palīdzību. Visbiežāk jaunās māmiņas nesaņem ģimenes atbalstu, viņas ir nenovērtētas, jo nekad nav izjutušas rūpes. Māmiņām nepieciešams praktisks un informatīvs atbalsts.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Būtu labi, ja jaunās māmiņas varētu iegūt izglītību, tāpat ne visas jaunās grūtnieces nāk no sociāli nelabvēlīgām ģimenēm, akcentēja Dambiņa.

Līdaka uzsvēra, ka valstī nav vienota algoritma, ja pamana izmaiņas bērna rīcībā un uzvedībā skolā. Katrai skolai ir cita rīcība. Svarīgi ir sistēmiskā atbalsta principi izglītības sistēmā.

Dambiņa pauda, ka lielākā daļa meiteņu paliek vienas ar bērnu, tas novērots SOS bērnu ciematā, ir arī jaunie tēvi, kuri palīdz.  Līdakas pieredzē meitenes bieži nepaliek kopā ar bērna tēvu, bet meklē jaunus partnerus.

Ja meitenei nav 16 gadi, grūtniecības pārtraukšanā nepieciešama vecāku atļauja. Bieži meitenes palaiž garām laiku, kad aborts iespējams. Jārunā par jauniešu un bērnu izglītības līmeni, laiku – mūsdienu meitenēm dzimumpazīmes var sākties jau no astoņu gadu vecuma. Sarunu var nokavēt, parasti sarunas notiek laika posmā, kad sākas mēnešreizes, sarunām par dzimumattiecībām jāsākas jau no mazotnes.

Jauno grūtnieču riski ir dažādi – veselības, sociālie, izglītības trūkums, sabiedrības aizspriedumu riski, praktiskie riski. Meitenes ir nepasargātas. Uzsvaram ir jābūt uz prevenciju caur izglītības jomu un pasākumiem. Nepieciešams akcentēt zināšanas un kontracepciju. Valstij, nevalstiskajām organizācijām, ikvienam ir pienākums parūpēties par jaunajiem vecākiem un viņu bērniem. Pēc pāris mēnešiem Bērnu slimnīcas fods būs sagatavojis rīcības programmu situācijas uzlabošanai, skaidroja Dambiņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti