Ģimenes studija

Savs štābiņš, mājiņa vai paslēptuve: svarīga vieta, kur bērnam pabūt vienam

Ģimenes studija

Piedzīvot rudeni kopā ar bērniem! Pieredzes stāsti un profesionāļu ieteikumi

Grūtnieču vakcinācija pret Covid-19: topošās māmiņas saskata riskus

Ārste: Nav pierādījumu Covid-19 vakcīnu ietekmei uz grūtniecību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Grūtnieču vakcinācija pasargā ne tikai mammu, bet arī augošo bērniņu, tomēr ļoti liels ir grūtnieču īpatsvars, kuras nav izmantojušas iespēju vakcinēties pret Covid-19, saskatot tajā riskus grūtniecībai, pauž raidījumā “Ģimenes studija”. Mediķi uzsver, ka nav pierādījumu, ka vakcīna pret Covid-19 var kā ietekmēt grūtniecību.

Jautāta par grūtnieču vakcinācijas pret Covid-19 statistiku, ginekoloģe, dzemdību speciāliste, Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja, Imunizācijas valsts padomes locekle Santa Markova pauž, ka nav pilnvērtīga apkopojuma par vakcinētajām grūtniecēm, bet Rīgas dzemdību namā (tajā dzemdē trešā daļa Latvijas grūtnieču) līdz šim dzemdējušas 256 pacientes ar pilnu vakcinācijas kursu pret Covid-19, tas ir apmēram 12%.

Apvienotajā Karalistē ir 12,6% procenti vakcinētu grūtnieču, ASV – 25%; speciālisti norāda, ka balto sieviešu vidū ASV vakcinēšanās procents ir ievērojami augstāks, citām rasēm katra desmitā grūtniece vakcinējas.

Latvijas datus ārste neuzskata par ļoti kritiskiem, bet nepieciešama sabiedrības izglītošana. Pēc LTV sižeta par nevakcinēto mirušo māmiņu, kas izskanēja nedēļas nogalē, jau pirmdienā bija daudz vairāk zvanu un pieteikumu uz vakcīnu.

Ginekoloģe, P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sievietes un bērna perinatālās aprūpes centra vadītāja Maira Jansone akcentē, ka līdzīgi bija ar vakcīnu pret gripu – grūtnieces baidījās vakcinēties, tagad tā vairs nav problēma. Tāpat līdzīga ir tendence ar vakcinēšanos pret Covid-19.

Ginekoloģe, dzemdību speciāliste Latvijas Dzemdību speciālistu un ginekologu asociācijas prezidente Vija Veisa uzsver, ka sākotnēji nebija pietiekami informācijas par vakcināciju pret Covid-19, tas radīja apmulsumu.

Grūtnieces ir augstāka riska situācijā nekā sievietes līdzīgā vecumā, kuras nav grūtnieces. Šobrīd droši var apgalvot, ka grūtnieces, kuras ir vakcinētas, ir ieguvējas.

Ja grūtniecei ir saslimšana ar Covid-19, sekas var būt nopietnas, pat saslimšana vieglā formā var būt nopietna mātei un bērnam. Ja mātei ir skābekļa bads, arī bērnam ir skābekļa bads.

Grūtniecēm ir paaugstināts risks inficēties ar Covid-19 un smagi slimot, salīdzinot ar citu jaunu cilvēku populāciju,

pauž Maira Jansone.

Pasaules publikācijās saka, ka šobrīd izplatītajam Covid-19 vīrusa delta variantam salīdzinoši ir par 15% lielāks risks, ka var būt nepieciešamība ārstēties slimnīcā. Ārste Santa Markova aicina visas grūtnieces, māmiņas, kuras zīda mazuli un sievietes, kuras plāno grūtniecību, vakcinēties, lai izvairītos no smagām komplikācijām saslimstot. Arī tuviniekiem ir svarīgi vakcinēties, lai pasargātu grūtnieci.

Mediķe tiem klausītājiem, kuri raksta, ka Covid-19 vakcīnas nav drošas, ka zāļu aprakstos teikts, ka neiesaka vakcinēties grūtniecēm, pauž, ka pētniecības dati ir pietiekami un pārliecinoši, ka grūtnieces, zīdītājas un jaunas sievietes, kuras plāno grūtniecību, var vakcinēties droši.

Ārsti dažreiz grūtnieces neaicina vakcinēties vai pat atrunā no vakcinācijas.

Lai informētu topošās un jaunās māmiņas par aktuālajiem jautājumiem saistībā ar vakcināciju pret Covid-19, Imunizācijas valsts padome un Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija izstrādājusi informatīvu materiālu, kas palīdzētu pieņemt izsvērtu un individuālu lēmumu šajā jautājumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti