4. studija

Vai Ekonomikas ministrijas piemēram, komunicēt tikai latviešu valodā, ir sekotāji?

4. studija

Ceturtā studija

Kā ietekmēt nesaprātīgus pieaugušos, kuri ar elektroskrejriteni vizina bērnus?

Ar skrejriteņiem gūto traumu mazināšanai «Bolt» ieviesis drošības tehnoloģijas; par pārkāpumiem aicina ziņot policijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgā ir liels skaits ceļa satiksmes negadījumu, kuros iesaistīti bezatbildīgi elektroskrejriteņu vadītāji, tajā skaitā bērni un vecāki, kuri pārvietojas ar skrejriteni kopā ar bērniem. Lai novērstu bīstamās situācijas, kad uz viena elektroskrejriteņa ir divi pasažieri, "Bolt" šobrīd testē un daļēji ir ieviesis tehnoloģiju, kura ar sensoru palīdzību nosaka braucēju skaitu uz skrejriteņa. Šobrīd uzsvars likts uz izglītošanu un informēšanu, nākotnē bezatbildīgajiem vadītājiem bloķēs pieeju. Iedzīvotājus par pārkāpumiem aicina ziņot, zvanot Valsts policijai (VP) pa vienoto tālruņa numuru 110.

Ar elektroskrejriteņiem drīkst braukt tikai no 14 gadiem un arī tad, ja ir velosipēda vadītāja apliecība. Ja nekāda transportīdzekļa vadīšanas tiesību nav, tad ar elektroskrejriteni drīkst braukt tikai no 18 gadiem.

Dažās Eiropas valstīs skrejriteņu izplatību jau sāk ierobežot, jo tie pārāk apdraud kā pašus braucējus, tā arī gājējus.

Kopš Rīgas ielās parādījušies skrejriteņi, aizvien biežāk samilst problēmas par to lietošanu, jo regulāri tiek pārkāpti noteikumi, pat apdraudot mazus bērnus. Māmiņa Annija savu bērnu uzticējusi bērnu tēvam, ar kuru pašķīrusies. Tēvs nolēmis mazuli bērnudārza vecumā pavizināt ar skrejriteni, kā rezultātā "bija nobrāzti celīši, bija pārsista galviņa, pierīte. Jā, un pēc pārrunām, ka tā varētu nedarīt, tas ir bezjēdzīgi – šobrīd, pēc bērna stāstītā, tas turpinās, un man trūkst veidu, kā savu bērnu pasargāt," stāstīja mamma.

To, ka traumas uz skrejriteņiem vasaras periodā pieaugušas, apliecina arī ārsti, kuriem katru nedēļu nākas saskarties ar pacientiem, kuri neievēro nekādus noteikumus – vizinās divatā, vizina mazus bērnus, par satiksmes noteikumiem neko nezina, lielākoties – pat bez velosipēda vadīšanas tiesībām un jebkādas aizsardzības.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ķirurģe Agnese Rekēviča skaidroja, ka šādiem jaunajiem pacientiem, kuri nav ievērojuši drošības noteikumus, ir smagas traumas, "ir lūzumi, kas ir operējami, ir mums arī pacienti, kas ilgstoši ārstējas tālāk rehabilitācijas nodaļā, kur jāatgūst kustību spējas pēc šīm traumām''.

Traumu smagumu un situācijas nopietnību raksturo arī Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas galvenais ārsts Uģis Zariņš: "Visa veida lūzumi – pleca kaula, spieķa kaula, smagākos gadījumos arī apakšējās ekstremitātes, apakšstilbs, augšstilba lūzums, kas ir pavisam smaga trauma un jāārstē ļoti ilgi. Brauc gan divatā, gan dzērumā, gan brauc tie, kas nemāk braukt, cilvēki, kam nav nekāda veida transporta vadītāja apliecības un īsti saprašana par satiksmes noteikumiem."

Rīgas ielas ir pārņēmis skrejriteņu bums, vai kāds kontrolē, ko un kā dara skrejriteņu nomātāji?

Pašvaldības policija, kas patrulē Rīgas ielās, var tikai brīdināt pārkāpējus un izsaukt Valsts policiju nopietnākos gadījumos, tāpēc vaicājām Valsts policijai –

kādi ir viņu risinājumi, lai ierobežotu pārkāpējus?

"Par apbreibinošu vielu lietošanu pie stūres vai braucot ar elektroskrejriteni ir piemērojams naudas sods no 40 līdz 170 eiro, bet par citiem pārkāpumiem piemērojams sods 10–30 eiro, tajā skaitā ir pasažieru pārvadāšana vai braukšana pie sarkanās gaismas, vai ceļa nedošana gājējiem uz ielas. Nekādā gadījumā nedrīkst pārvadāt bērnus. Mums ir bijuši reidi tieši uz alkohola pārbaudi, pārbaudot personas, kuras brauc apreibinošo vielu ietekmē, tad bez variantiem jāuzliek sods, jo cilvēki apdraud citus ceļu satiksmes dalībniekus un arī sevi," skaidroja VP Prevencijas nodaļas vecākā inspektore Olga Podžuna.

Skrejriteņu firma "Bolt", kuru pārstāv Igaunijas uzņēmēji, norāda, ka cenšas visiem spēkiem ierobežot pārkāpumus, bet katram braucamrīkam sargu klāt nepieliksi.

"Bolt" reģionālā skrejriteņu pakalpojuma vadītāja Baltijā Eimanta Balta komentārs: "Braukšana ar elektrisko skrejriteni, kad uz tā atrodas vairāk nekā viens cilvēks, ir ārkārtīgi bīstama un bezatbildīga, un ir pret skrejriteņu nomas lietošanas noteikumiem.

"Bolt" šobrīd testē un daļēji ir ieviesis tehnoloģiju, kura ar sensoru palīdzību nosaka braucēju skaitu uz skrejriteņa.

Tas nozīmē, ka aplikācija fiksē, ja pēkšņi ir svara atķirība, piemēram, 30 kg lielāka. Šādā gadījumā lietotājs saņem paziņojumu aplikācijā, un mūsu sistēmā tiek saglabāts šis pārkāpums. Šobrīd uzsvars ir uz izglītošanu un informēšanu, tomēr, vairākkārt ignorējot noteikumus, klients var tikt bloķēts."

Skrejriteņu noma sola veikt reidus, ierobežot ātrumu pie skolām, bērnudārziem un parkos, tomēr bezatbildīgi braucēji turpina pārkāpt noteikumus, tāpēc ir jautājums – kāpēc, redzot pārkāpumu, likumsargi norobežojas un neiesaistās? Nekādas reakcijas nav bijis pat tad, kad Annija vērsusies policijā ar iesniegumu par bērna tēva bezatbildīgo rīcību.

Podžunas skaidrojums: "Es pieļauju, ka ar šo personu (bērna tēvu) tika izrunāts, preventīvi informēts un viņam ir izstāstīts, kādas var iestāties sekas, ja viņš turpinās šādi rīkoties bezatbildīgi. Nākamajā reizē var iestāties atbildība."

Vēl, vēršoties pēc padoma tiesībsargājošās institūcijās, – ko darīt, ja redzu klaju pārkāpumu, jaunā māmiņa saņēmusi dīvainu atbildi – rakstiet iesniegumu!

Podžuna situācijās, kad redz pārkāpumu, aicina iedzīvotājus ziņot Valsts policijai pa vienoto  tālruņa numuru 110. "Ja blakus atradīsies kāda ceļu policijas ekipāža, patruļpolicija vai arī kolēģi no pašvaldības policijas, iespēju robežās varēs šo gadījumu atrast, brīdināt vai sodīt personas par ceļu satiksmes noteikumu neievērošanu."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti