Rīta Panorāma

Intervija ar Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāju (VL-TB/LNNK) Rihardu Kolu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Skolās liek pamatus iekļaujošākai un drošāka sabiedrībai

Ar pusaudžu motivācijas programmu MOT skolās liek pamatus drošākai sabiedrībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

MOT ir pusaudžu motivācijas programma, kuru aizsāka norvēģu olimpiskie sportisti pēc ziemas olimpiskajām spēlēm 1994. gadā. Tās mērķis ir novērst sociāla rakstura problēmas, veidojot drošāku sabiedrību un stiprinot jauniešu izpratni un drosmi. Šāda motivācijas programma darbojas 53 Latvijas skolās.

“MOT norvēģu valodā nozīmē ''drosme''. MOT ir trīs vērtības, kas ir drosme dzīvot, drosme rūpēties, drosme pateikt “nē”. Caur šīm vērtībām strādājam divos virzienos. Gan atsevišķi uz jaunieti kā uz līderi, kā uz indivīdu, kurš ir spēcīgs, drosmīgs, tic saviem sapņiem sasniegt savus mērķus. Gan uz to, lai klase būtu iekļauta, kas nozīmē, ka samazinās mobings un klases vide kļūst pozitīvāka,” pauž MOT trenere Rita Mihaloviča.

Vēlāk šīs vērtības tiek pārnestas līdzi uz citām vidēm, kur jaunieši dodas pēc skolas. Iekļaujoša sabiedrība nozīmē to, ka mēs katrs kā indivīds jūtamies brīvi paust savu viedokli. Nav baiļu apģērbties tā, kā paši vēlamies, nebaidāmies par saviem reliģiskajiem uzskatiem.

Brīvprātīgā MOT trenere Kristīne Vilnīte stāsta, kā notiek MOT mācību stundas:  “Tā nav tipiska stunda. MOT aizvieto klases audzināšanas stundu. Mēs runājam, diskutējam, apspriežam viņu  viedokļus, ļaujam izteikties. Jaunieši, savā starpā runājot, atklāj savus klases biedrus tādus, kādus ikdienā viņus neredz, jo tam nav laika, ir jāmācās. O, izrādās – tu sporto, tu māki dejot –, taisām grupu!”

Viņa ar vieniem un tiem pašiem jauniešiem tiekas vidēji reizi mēnesī trīs gadu garumā. Programma sākas septītajā klasē, bet noslēdzas devītajā.

“To jūt ļoti. Īpaši trīs gadu periodā. 7. klasē ir tādi biklāki, uztraucas pateikt savu viedokli, nav gatavi dzirdēt atgriezenisko saiti. Bet devītajā klasē es redzu, ka viņi jau ir tāds kā kodols. Tie, kas septītajā klasē bija atstumti, devītajā klasē ir vieni no vadošajiem,” skolēnu izaugsmi raksturo Vilnīte.

MOT programma aprīlī  īpašu uzmanību pievērš jauniešu un sabiedrības drosmei sasveicināties vienam ar otru.

Liela daļa, 56% Latvijas jauniešu, saka, ka reti  vai nekad nesveicina cilvēkus, ko viņi zina, bet personīgi nepazīst. Piemēram, skolas biedri, kaimiņi, pārdevēji, sētnieks. Vienkārši paiet garām. Tajā pašā laikā 63% atzīmēja, ka sajūtas, kad tevi pasveicina, ir ārkārtīgi patīkamas, uzlabojas garastāvoklis, uzlabojas diena, pauž Mihaloviča.

MOT programmā šobrīd iesaistītas 53 skolas 31 Latvijas pilsētā. Kopumā programmas kursu iziet vairāk nekā 10 000 jauniešu, kurus apmāca 200 brīvprātīgie.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti