Rīta Panorāma

Lielbritānijā izveidota pirmā "gaisa taksometru osta"

Rīta Panorāma

"Ģimenes pastkartes " Janīnas Mironovas personālizstāde

Kā iekārtot bērnam drošu mājokli?

Ar mobilās darbnīcas palīdzību vecākus mācīs iekārtot bērnam drošu mājokli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vieni no biežākajiem bērnu traumatisma veidiem ir svešķermeņu norīšana un aizrīšanās, apdegumi un applaucējumi, kā arī saindēšanās ar sadzīves ķīmiju un medikamentiem. Atbildes uz jautājumu, kā iekārtot bērnam drošu mājokli, lai pēc iespējas mazinātu riskus šādiem negadījumiem, var atrast mobilajā darbnīcā “Bērnam droša māja”, kas turpmākā gada laikā apceļos Latvijas lielākās pilsētas, ar praktiskiem uzdevumiem vecākiem un bērniem skaidrojot, kā iekārtot telpas, ja ģimenē ir bērns vecumā līdz trim gadiem.

Mobilajā darbnīcā “Bērniem droša māja” ir virtuve, vannas istaba, tualete un guļamistaba. Darbnīcas apmeklētājiem kopā ar saviem bērniem ir uzdevums mājoklī saskatīt un novērst dažādas pieļautās drošības kļūdas.

Darbnīcas “Bērniem droša māja” vadītāja Sanita Selecka izrāda māju, akcentējot bērnam nedrošas vietas: “Šeit redzams, ka uz galda ir medikamenti, kas ir bērniem brīvi pieejamā vietā. Medikamenti būtu jāieliek zāļu maciņā, un jānoliek bērniem nepieejamā vietā. Noliekam augstākajā plauktiņā. Tieši tāpat sērkociņu, “puzzles” gabaliņus, kas mājās mētājas. Baterijas, kas ir brīvi pieejamas. Noliekam augstākajos plauktos.”

Tāpat jābūt uzmanīgiem ar karstiem dzērieniem uz galda un galdautiem, ko bērni var noraut.  Arī virtuvē jāpadomā, lai mazie nevar aizsniegties, piemēram, līdz karstai pannai, dažādas ķimikālijas jāglabā bērnam nepieejamā vietā. Bērnu slimību klīnikas virsārste Alla Silova stāsta, ikdienas darbā bieži nākas saskarties ar bērnu traumām, kādu varēja nebūt. Parasti vecāki šādus negadījumus ļoti pārdzīvo, jo saprot – no tā tiešām varēja izvairīties: “Visbiežāk vecāki paši jūtas ļoti vainīgi. Tas tiešām burtiski ir viens mirklis, kad mamma aizmirst par karstu zupu  vai bērns ir ielīdis somā un paņēmis kaut kādas tabletes. Tas tiešām ir dažu sekunžu jautājums.”

“Bieži vien mammām ir kosmētika, ausu kociņi un citi kosmētiskie līdzekļi, kas ir pieejami bērniem. Arī tos mēs noliekam pēc iespējas tālāk. Romantiskam vakaram svecītes. Arī tās novācam, lai bērniem nebūtu brīva pieeja,” iesaka Selecka.

Līva un Loreta pēc darbnīcas apmeklējuma paraksta savstarpēju līgumu, ar kuru abas apņemas ievērot drošības noteikumus. Viņas stāsta, ko jaunu mobilajā darbnīcā uzzinājušas.

Mobilā darbnīca jaunajiem vecākiem un bērniem būs pieejama līdz pat nākamā gada vidum. Tā izveidota kampaņas “Pārvērt pārdrošību par drošību!” ietvaros, ko kopīgi rīko Veselības ministrija, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca un Slimību profilakses un kontroles centrs.

“Šī mobilā darbnīca ir viena no kampaņas sastāvdaļām, kas apceļos visu Latviju, lielākās Latvijas pilsētas, sākot ar Rīgu, lai skaidrotu un ar praktiskiem piemēriem rādītu, kas ir mājoklī bīstamās situācijas, riskantās vietas. Lai vecāki kopā ar bērniem un darbnīcas vadītāju šīs riska zonas izrunātu un zinātu, kā bīstamību novērst,” par mobilās mājas darbu stāsta kampaņas pārstāve Elīna Junolainena.

Speciālisti aicina māmiņas un tētus uz lietām savā mājoklī paskatīties no bērnu skatu punkta, telpas izrāpojot. Šāda vienkārša pieeja ļautu samazināt bērnu traumatismu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti