Ar grāmatu «Vēja Vīrs un mēs» uzsāk pasaku sēriju par Latvijas pilsētām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ceturtdien, 10. janvārī, atvēršanas svētkus piedzīvos Andras Manfeldes grāmata „Vēja Vīrs un mēs”, saukta arī par Ventspils pasaku bērniem un vecākiem. Tā aizsāks grāmatu sēriju, veltītu Latvijas pilsētām. Kā nākamās iecerētas pasakas par Kuldīgu un Jūrmalu.

Ar grāmatu „Vēja Vīrs un mēs” Andra Manfelde turpina darbību bērnu literatūrā, ko aizsāka pirms diviem gadiem ar grāmatu „Kurš no mums lidos?”, par ko izpelnījās Latvijas Literatūras gada balvu.

Ventspils pasaka vēsta par cilvēku vēlēšanos būt kopā, par cerību un sapņiem.  

Ar grāmatu «Vēja Vīrs un mēs» uzsāk pasaku sēriju par Latvijas pilsētām
00:00 / 04:34
Lejuplādēt

Andra Manfelde, kā jau rakstniece, dažkārt strādā Ventspils Rakstnieku mājā. Un ideja Ventspils pasakai viņai radās no kādas nakts noskaņām, kad viņa bija tikko pabeigusi romānu „Mājās pārnāca basa” un beidzot viņai radās iespēja pastaigāt pa viņas tik iemīļoto promenādi.

“Man vienmēr ļoti patīk, it sevišķi naktī, jo ir apgaismota pretējā puse Ventai, Ventspilij. Viena puse ir tāda romantiska, otra – industriāla. Un tad aizbrauc tāds kuterītis ļoti gaišs. Man likās, ka tur mūzika skan. Un tad pēkšņi es dzirdu – man zem kājām kāds vaid… Es domāju, kas tur var būt? Un tikai pēc brīža es saprotu, ka tur bija kanalizācijas lūka, aizbrauca tas kuterītis, un tā bija Venta, kas atbalsojās, tie pēcviļņi noklunkšķinājās. Un tad man ienāca prātā, ka tas bija Gaismas Kuģis, kas aizved to mūziku, un tur zem kanalizācijas vāka ir ieslodzīts Ūdens Zilonis,” stāsta Andra Manfelde.

Nakts sajūtu uzburtais Ūdens Zilonis tad arī kļuva par vienu no pasakas tēliem līdzās Vēja Vīram, ļaunajai Temīdijai un vēl citiem.

Tomēr galvenie varoņi ir divi – Dzērveņu Pārdevējs un meitenīte Lea, kura ļoti labi pazīst abus Ventas krastus, jo viņas vecāki šķiras, dzīvo katrs savā pusē un Lea mitinās te pie viena, te otra.

“Viņas vecāki šķiras, viņa, protams, to negrib, bet it kā daudz nepārdzīvo, nu kā jau citreiz bērni saka – nē, nē, man jau viss kārtībā. Bet īstenībā tā sāpe tomēr ir,” saka Andra Manfelde.

“Un tad viņa satiek tādu Dzērveņu Pārdevēju. Aiz šī tēla slēpjas reāls cilvēks. Es viņu agrāk satiku un viņam dzejoli uzrakstīju pirms kādiem gadiem desmit. Jo man pašai bija tāda dīvaina sajūta – es pērku pie viņa dzērvenes, un es saprotu, ka viņš it kā skatās uz mani, it kā ne… Tāds garš vīrs… Un toreiz es uzrakstīju dzejoli. Bet tagad viņš ienāca manā grāmatā,” atklāj rakstniece.

Lai arī ar nelielu smeldzes devu, tomēr kopumā pasakas intonācija ir priecīga, rotaļīga un viegla, ļoti atšķirīga no rakstnieces, kā viņa pati saka – smagajām grāmatām.

“Man vienkārši darbojas cita smadzeņu puslode nekā tā, kad es rakstu “Virsnieku sievas” vai izsūtīto stāstus, vai vēl ko tādu. Tad es kā ar zobenu rakstu. Bet tagad vieglāk,” skaidro Manfelde.

“Es vispār tā aizdomājos, ka cilvēks ir kā tāda “matrjoška”. Pašā dziļumā viņam ir tāds mazs, mazs bēbītis, tad lielāks, lielāks, lielāks, un, kad tu esi vecs, tad tu esi tāds liels, bet vienalga kaut kur dziļumā tev ir tas bērns. Un es rakstu ar tām savām acīm, kas man vēl iekšā ir,” stāsta Manfelde.

Ventspils pasaku turpinās grāmatas arī par citām Latvijas pilsētām, ar kurām rakstniecei ir īpaša saikne.

Jau iezīmējušies pirmie motīvi pasakai par Dubultiem Jūrmalā, bet pasaka par Kuldīgu teju jau gatava.

“Tā būs tāda baisāka. Vienu reizi man bija tā. Kad es biju Kuldīgas pilsētas svētkos, pēkšņi tur atbrauca franču brīvdabas cirks, kas darbojās ar tādiem gandrīz vai Leonardo da Vinči zīmētiem mehānismiem, brīžam tā kā lidoja, brīžam uguni pūta…,” atceras Manfelde.

Kuldīgas pasakas galvenās varones būs divas draudzenes Anna un Katrīna, kuru vārdi aizgūti no Kuldīgas baznīcu nosaukumiem.

Ieceri veidot šādu pasaku sēriju par Latvijas pilsētām kā apsveicamu raksturoja rakstniece un tulkotāja, arī daudzu lielisku bērnu grāmatu autore Lilija Berzinska.

“Tā doma ir ļoti laba, jo dažreiz liekas, ka Latvijā ir tikai viena pilsēta, un tā ir Rīga. Un tad šī ideja izceļ saulītē arī citas pilsētas,” saka Lilija Berzinska.

Pirmā Ventspils pasaka „Vēja Vīrs un mēs” Lilijai Berzinskai saistoša gan ar savu fantāzijas lidojumu, gan ar to, ka tā vienlaicīgi ir godīga.

“Godīga pasaka bērniem. Nevis tā, ka ir problēmas pieaugušo pasaulē, kas brīnumainā kārtā tiek atrisinātas. Nekā nebija. Tā ir ļoti godīga pasaka, autore „nesakarina sīrupu ausīs”, viņa pasaka, kā ir, un viņa mākslīgi nerada risinājumus, viņa liek domāt, liek sapņot, un tas ir ļoti jauki,” atzīst Berzinska.

“Par šo grāmatu varētu burvīgu multeni uztaisīt, ļoti krāsainu, tādu Bītlu „Yellow Submarine” stilā, tas ir tas, ko es savā galvā redzu,” atklāj Berzinska.

Andras Manfeldes sērijas pirmās grāmatas „Vēja Vīrs un mēs” atvēršanas svētki notiks ceturtdien, 10. janvārī, Ventspils Galvenajā bibliotēkā un pēc tam arī Pārventas bibliotēkā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti