4. studija

Kāpēc, iepērkoties internetā, prasa ne vien pases datus, bet arī tās kopiju un vēl foto?

4. studija

Surdo tulkojums. Ceturtā studija

Padoms bez maksas: kas ir drošības filtri un kā tos uzstādīt viedierīcēs?

Aptauja: Katrs piektais Latvijas bērns internetā piedzīvojis mēģinājumus pavedināt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Tiesībsargs nesen izplatīja satraucošu paziņojumu par to, ka seksuālā vardarbība ir visraksturīgākā vardarbības forma pret bērniem. To visu varēja un var novērst, kā paskaidroja speciālisti Latvijas Televīzijas raidījumam "4. studija", pietiekami daudz runājot, informējot bērnu par riskiem, kā arī nodrošinot dažādus drošības filtrus mobilajās ierīcēs.

Tehnoloģiju un interneta pasaulē iespējams ir viss – var atrast teju jebko izklaidei, arī mācībām un darbam. Taču tā ir bīstama vieta bērniem, kuru vecāki nav pietiekami parūpējušies par drošības noteikumu izskaidrošanu un ar sekošanu līdzi, ko atvases tīmeklī īsti dara. Tiesībsargs izplatījis paziņojumu, kur aicina vecākus uzstādīt telefonos, planšetēs, datoros un citās ierīcēs, ko lieto bērni, satura filtrus, kas ierobežo kaitīgu materiālu pieejamību.

Šāda satura izplatība bērnu un pusaudžu vidū nereti rezultējas ar vecumam neatbilstošas seksuālas uzvedības izpausmēm, kā arī par seksuālās vardarbības upuriem kļūst paši bērni.

Kā vecākiem rīkoties, lai bērns nekļūtu par seksuālās vardarbības upuri internetā?

  • Padoms nr.1: Vecākiem ar bērniem ir jārunā, jācenšas veidot atklātas un uzticības pilnas attiecības.
  • Padoms nr.2: Bērna lietotajās viedierīcēs ir jāuzstāda satura filtri.
  • Padoms nr.3: Jāizskaidro, ka uzvedība un drošība internetā jāievēro tāpat kā uz ielas: "interneta draugs" nedrīkst uzdot intīma rakstura jautājumus, lūgt mājas adresi, kailfoto, atkailināšanos kameras priekšā.
  • Padoms nr.4: Iegādājoties bērnam telefonu, tajā ir jānorāda viņa īstais vecums, lai jau sākotnēji ierīcē nebūtu pieejams bērnam nepiemērots saturs.
  • Padoms nr.5: Ja bērns sociālajos tīklos ir jau reģistrējies, iestatījumos jāuzstāda privātuma un drošības filtri.

 

Tiesībsarga birojā skaidro, ka statistika ir ļoti satraucoša.

"Ik gadu apmēram 500 bērnus atzīst par cietušajiem dažādos noziedzīgos nodarījumos, un no šiem 500 bērniem puse ir cietusi tieši noziedzīgos nodarījumos pret tikumību un dzimuma neaizskaramību. Mēs varam teikt – seksuāla rakstura noziegumos," norādīja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Novērst šādus noziegumus iespējams, ar bērnu runājot un skaidrojot.

"Pats galvenais ir runāt ar saviem bērniem, izveidot tādas uzticības attiecības, lai bērni stāsta, vecākiem rāda un prasa, ko darīt, jo bērns savas nezināšanas dēļ, pieredzes un brieduma trūkuma dēļ ir ļoti viegli ievilināms dažādās riskantās darbībās," skaidroja Grāvere. "Tas, ko var darīt vecāki, jo vecāki ir tie, kuri nodrošina bērnam šo interneta pieslēgumu, ir uzstādīt satura filtru, lai tajās ierīcēs, ko bērni lieto, bērniem nebūtu pieejams tāds saturs, kas ir kaitīgs viņu attīstībai – vai tā ir vardarbība, pornogrāfija – šos filtrus kaitīgajam saturam, ko bez maksas piedāvā uzstādīt ikviens sakaru operators.''

Bet varbūt ir vēl kādi ieteikumi, kā cīnīties ar šādu nopietnu problēmu, un kā pasargāt bērnus no nevēlama satura internetā?

"Nedot ne datoru, ne telefonu, neko! Lai spēlē galda spēles, lasa grāmatas! Tā, kā kādreiz!" uzskata sastaptā māmiņa Iveta.

"Protams, mūsu laikmetā jau bez tā interneta arī nevar iztikt, bet kaut kā jēgpilni viņu lietot, nevis spēles spēlēt, visu pārējo un visādas muļķības skatīties!"

"Vairāk jākontrolē!" uzskata rīdziniece Gunta.

"Es domāju, ka vecākiem ir jāseko līdzi, kur bērns iet, kādās mājaslapās, un varbūt arī skolās ir vairāk jārunā par to, jo bērni tāpat ļoti daudz izmanto tehnoloģijas un sociālos tīklus. Manuprāt, par to ir vairāk jārunā!" sprieda Irita.

"Mēs, sadarbībā ar Valsts policiju un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas uzticības tālruni, izveidojām šo pašpalīdzības rīku bērniem, kur viņi var notestēt savu draudzību internetā un saņemt atbildi, vai viņiem ir jāuzmanās un jāmeklē palīdzība," skaidroja Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska. 

"Skatoties šos rezultātus no vairāk nekā 7000 bērniem, kas ir nepilna gada laikā izpildījuši šo testu, pārbaudījuši savu draudzību internetā, būtībā,

20% jeb katrs piektais bērns apliecina, ka viņiem ir bijuši uzdoti tādi jautājumi vai aicināti darīt tādas darbības, kas liecina par to, ka bērns ir ticis pavedināts interneta vidē."

Visbiežāk bērni un pusaudži, lietojot internetu, atrodas mājās, savā istabā, drošībā, līdz ar to arī vecāki reizēm neizvērtē riskus, ko bērnam var nodarīt neatbilstoša satura patērēšana.

"Tajā brīdī, kad bērnam tiek iedota viedierīce, pārrunāt, ko tas nozīmē, kas vispār ir internets, ka tā ir ļoti publiska vide, ka cilvēki mēdz izlikties par kaut ko citu, ka cilvēkiem ne vienmēr ir labi nodomi," uzsvēra Katkovska. "Ja bērns sāk justies neērti par to, ko viņam prasa, tad uzreiz ir jāpiesaista vecāki, jāparāda šī sarakste. Nekādā gadījumā nedrīkst atkailināties kameras priekšā vai sūtīt savus kailfoto."

Dažādas spēļu vides un sociālie tīkli ir biežākās vietas, kur ļaundari bērnus uzrunā, tādēļ vecākiem jābūt īpaši modriem par to, kur bērns ir reģistrējies.

"Iegādājoties tālruni, reģistrējot bērnam kontu, norādīt bērna īsto vecumu, attiecīgi bērnam nebūs pieejamas dažādas lietotnes un tāds saturs, kas viņam nav piemērots, līdz ar to bērns bez vecāku atļaujas nevarēs lejupielādēt spēles, nevarēs reģistrēties sociālajos tīklos," teica Katkovska. "Ja bērns ir jau paspējis reģistrēties sociālajos tīklos, tad noteikti pie iestatījumiem, pie drošības, pie privātuma kopā ar bērnu ir jāiziet un jāuzliek privātuma iestatījumi, lai svešas personas nevar uzrakstīt, lai bērna konts nav publisks, lai tas ir privāts."

Runājot par dažādajiem filtriem dažādās aplikācijās un interneta platformās: "''Youtube'' jāuzspiež uz konta, tad būs iestatījumi, uz iestatījumiem būs "vispārīgi" un "ierobežotais režīms" – šeit! Un tad bērns neredzēs visu saturu. ''Google'': spiežam uz savu kontu, tad meklējam, kur ir iestatījumi un kur ir "slēpt necenzētus rezultātus", latviešu valodā tā ir iztulkots, un tad "drošā meklēšana", "ieslēgt", un tad bērns neredzēs pilnīgi visus rezultātus. Un tieši tāpat ir virkne dažādu iestatījumu, ko pārskatīt un uzlikt, lai tie bērnam būtu drošāki, lai bērnam reklāmas veidā, skatoties kādas filmiņas, nesāk parādīties saturs, ko pieaugušais iepriekš ir skatījies, tāpēc, pirms dot bērnam, ieiet šeit un izslēgt, lai meklēšanas rezultātus nepiedāvā," ieteica Katkovska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti