Aptaujā izvērtē fonda «Plecs» vecāku izglītības programmu; aicina ģimenes pieteikties mācībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Fonda "Plecs" aptaujā* “Vecāku izglītības programmas” (VIP) absolventi atzīst, ka iegūtās zināšanas un prasmes ļoti noder ikdienā, palīdz saglabāt mieru un harmoniju attiecībās un jo īpaši zināšanas noder ģimenes dzīvē pandēmijas laikā. Fonds paziņojumā presei aicina vecākus pieteikties vecāku izglītības programmai.

Pandēmija un ar to saistītie ierobežojumi ir mainījuši pasauli gan makrolīmenī - ekonomiski un vispārcilvēciski -, gan arī pavisam individuāli un tepat, rokas stiepiena attālumā, katra paša ģimenē. Trauksme, neziņa, ekonomiskie faktori, dzīvošana visiem kopā izolācijā dramatiski ietekmē mūsu šodienas dzīvi. Pienākumi, kas šobrīd gulstas uz vecāku pleciem, daudziem var šķist smacējoši un pat nepanesami. No fizioloģijas puses raugoties, ilgstošs stress ietekmē kortizola (stresa hormona) līmeni asinīs - tas nemitīgi ir paaugstināts, tāpēc krītas mūsu spēja loģiski domāt un adekvāti reaģēt uz ārējiem kairinātājiem, tostarp - uz attiecībām, kuras šobrīd piedzīvojam īpaši intensīvi.

Lai saprastu, kā “Vecāku izglītības programma” ietekmē ģimenes ikdienu, audzināšanas un  paradumu maiņu, veikts programmas izvērtējums un ietekmes mērījums uz ģimenes dzīvi tieši pandēmijas laikā. Kā atzīst aptaujātie vecāki, programmas apgūšana palīdz būt empātiskākiem gan pret savām, gan ģimenes locekļu vajadzībām. Apzināti pavadīts laiks kopā, kaut vai 10 minūtes dienā, vecākiem palīdz iegūt laiku saviem pienākumiem vai atpūtai. „Ja esam pilnvērtīgi paspēlējušies, pakomunicējuši, mazais neiebilst arī kādu laiku padarboties savā nodabā,”  raksta kāda “Vecāku izglītības programmas” absolvente.

Uz jautājumu, kuras programmas prasmes izrādījušās visnoderīgākās pandēmijas laikā, vecāki min dažādus aspektus:

Tētis: „Programma māca to, ka nemitīgi sev jāatgādina - bērni ir nevis jāaudzina, bet jāatbalsta.”

Mamma: „Lai būtu vieglāk kontrolēt emocijas un laicīgi tās pamanīt, svarīgi noskaidrot bērna un savas vajadzības. Būtiski pieķert sevi pie automātiskajām rīcībām - piemēram, pie dusmošanās uz bērnu - un laicīgi to aizvietot ar mīlestības pilnu sadarbību. Attīstīju ieradumu uz noteiktu laiku būt klātesoša un pilnībā veltīt uzmanību bērnam - tas veicina to, ka bērns pēcāk var spēlēties arī bez vecāka. Tagad ik pa laikam atceros dažādos dzīvesstāstus, kuros dalījās programmas dalībnieki, cenšoties būt pēc iespējas labāki vecāki un piedzīvojot arī neveiksmes - šīs atmiņas mierina arī šobrīd. Cenšos darīt labāko, kas iespējams, un grūtākajās dienās izturēties pret sevi līdzjūtīgi - kad bērnam ticis vairāk ekrānlaika vai visi mājās ir emocionāli sakāpināti... Mums ļoti palīdz, ja dodamies dabā un esam tik klātesoši, cik vien spējam.”

Mamma: „Izmantoju dažādas metodes, kā reaģēt uz bērna rīcību un īpaši izaicinošu rīcību. Iegūtās zināšanas ļauj vieglāk saglabāt mieru sarežģītās situācijās un atvieglo saskarsmi ikdienā.”

Ir vecāki, kuri atzīst, ka līdz ar pārmaiņām ikdienas dzīvē jūtas apjukuši un noguruši un saskarsmē ar bērniem rodas konflikti. No 82 ģimenēm, kas piedalījās aptaujā, 9 no 10 vecākiem atbild, ka programma ir bijusi noderīga un uz sakāpinātajām situācijām, ar kurām šobrīd, ierobežojumu laikā, nākas saskarties arvien biežāk, palīdz reaģēt iejūtīgāk. Vairākas ģimenes priecājas, ka programmu apguvuši abi, jo brīžos, kad vienam no vecākiem pietrūkst spēka un resursu mierīgi reaģēt uz ģimenē radušos konfliktu, otrs piemin programmā apgūto, un situācija vairs nešķiet tik dramatiska. „Ļoti bieži emocionāli uzvelkos un dusmās pasaku ko skarbu vīram vai bērnam. Tad vīrs atgādina, lai mēģinu vēlreiz, ” atzīst programmas absolvente.

„Mēģini vēlreiz!”  ir viena no VIP stratēģijām, ar kuru koriģēt uzvedību.

Tā vietā, lai bērnu sarātu, sūtītu prom vai lasītu lekciju, viņam piedāvā pārveidot uzvedību un mēģināt vēlreiz, izspēlējot vēlamo uzvedību. Pēc tam jaunā izpausme būtu jāuzslavē, tādējādi to nostiprinot atmiņā, veicinot pozitīvu pašvērtējumu un uzlabojot savstarpējo saikni. Kā aptaujā atzīst daudzi vecāki, aicinājumu mēģināt vēlreiz ikdienā izmanto ne tikai bērna un vecāka starpā, bet arī savstarpējā saskarsmē.

„Ir skaidrs, ka ārkārtas situācija rada spriedzi ne tikai mājās, bet arī kolēģu starpā vai pat kaimiņu starpā. Taču šī unikālā pieredze mums palīdz saprast, ka attiecības ģimenē, tās harmoniska un uz saikni balstīta ikdiena ir viens no būtiskākajiem mūsu labsajūtas priekšnoteikumiem. No ģimenes un bērniem nevar atslēgties kā no ZOOM sapulces. Nav iespējams uz stundu saņemties, uzvilkt kleitu, iekārtot fonu un pasēdēt sanāksmē ar ģimenes locekļiem, kā to darām ar darba kolēģiem vai sadarbības partneriem. Ģimenes mikroklimats ir kā atvērts nervs, kas visjūtīgāk reaģē gan uz iekšējām, gan ārējām izmaiņām, un visbiežāk arī visvairāk cieš no tām. Mūsu, fonda "Plecs", veiktā aptauja apstiprina, ka ģimenes (82 mājsaimniecības), kurām esam palīdzējuši uztrenēt prasmes, parādīt jaunus veidus, kā risināt saspringtas situācijas, ieraudzīt vajadzības un nevainot sevi, uzskata, ka programma ir vērtīga un sniedz atbalstu vecākiem pat visgrūtākajās situācijās. 99 % aptaujas dalībnieku ieteiktu programmu apgūt ne tikai jaunajiem vecākiem, bet ikvienam aprūpētājam, arī vecvecākiem un pedagogiem. Mēs ļoti ceram, ka jau tuvākajā laikā varēsim atjaunot esošo grupu darbu un turpināt komplektēt jaunas grupas. Man ir liels gandarījums lasīt vecāku atziņas, ka tieši iegūtā pieredze “Vecāku izglītības programmas” apmācībās palīdz izturēt un neuzsprāgt. Kā raksta viena no mammām – „savstarpējā komunikācijā gandrīz izzudusi vainīgo meklēšana un kaunināšana””, stāsta "Pleca" VIP programmas direktore un trenere Inga Oliņa.

Pieteikties “Vecāku izglītības programmai” ir iespējams fonda "Plecs" mājaslapā.

Kopš pagājušā gada oktobra “Vecāku izglītības programmu” apguvuši jau 344 jaunie vecāki visā Latvijā, kopumā 11 dažādas pilsētās.

* Fonds "Plecs" veicis aptauju par ģimenes attiecībām COVID-19 pandēmijas laikā. Aptaujā piedalījās 82 mājsaimniecības no visas Latvijas - fonda PLECS izveidotās “Vecāku izglītības programmas” (VIP) absolventi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti