Aptauja: Bērniem nav pietiekamu zināšanu par savu drošību un drošu rīcību pie ūdens

AAS BALTA (PZU grupa), Valsts policijas un Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) zināšanu pārbaudes testa rezultāti liecina, ka bērni zina, kā būt atbildīgam pret svešu īpašumu, bet ne visi zina, ka droša peldēšanas vieta ir ūdenstilpe ar zīmi “Peldēties atļauts” vai ka nedrošas situācijas gadījumā ir jāzvana 112.  Testu mācību gada izskaņā pildīja bērni līdz 12 gadu vecumam visā Latvijā.

Testā aicināja bērnus kopā ar vecākiem pārbaudīt savas zināšanas par drošu un atbildīgu rīcību. Testu aizpildīja vairāk nekā 5400 bērnu visā Latvijā, un rezultāti liecina, ka bērni labi zina, kā būt atbildīgam pret svešu īpašumu, toties vājākas zināšanas ir par pašu drošību – ceļu satiksmes noteikumiem un drošu rīcību ūdens tuvumā.

Kā liecina apkopotās atbildes uz testa jautājumiem, kopumā bērnu zināšanas par drošību un atbildību ir labas. Tādi jautājumi kā atbildīga izturēšanās pret svešu īpašumu, droša rīcība internetā, drošības jostu lietošana vai pareiza uzvedība, satiekot svešu dzīvnieku, grūtības nesagādā.

Vājākas ir zināšanas par ceļu satiksmes drošību – pārvietošanos ar velosipēdu vai skrejriteni un pareizu dzelzceļa šķērsošanu – un to, kā noteikt, vai peldvietā ir droši peldēties. Uz šiem jautājumiem pareizas atbildes snieguši vidēji 80% bērnu, kamēr citās jautājumu grupās pareizas bijušas vairāk nekā 90% atbilžu. Piemēram, 94% respondentu zina, ka uz peldvietu bērns nedrīkst doties viens pats bez pieaugušajiem, bet tikai 82% zina, ka par drošu peldvietu liecina nevis draugu atsauksmes, ūdens esamība vai ūdenstilpes nosaukums, bet īpaša zīme “Peldēties atļauts”.

93% testa dalībnieku zina, ka situācijās, kad nepieciešama palīdzība, jāzvana 112, kaut arī šis vienotais glābšanas dienestu tālruņa numurs būtu jāzina katram Latvijas iedzīvotājam. Tomēr 5% testa dalībnieku uzskata, ka pareizais tālruņa numurs ir 911, kas bieži dzirdams ASV filmās un seriālos, bet pārējie norādījuši vēl citas iespējas.

Tāpat tikai 83% bērnu zina, kā pareizi jāšķērso dzelzceļa pārbrauktuve. Teju katrs desmitais atceras, ka jāizņem austiņas, lai tajās skanošā mūzika netraucētu sadzirdēt vilciena tuvošanos, tomēr aizmirstu paskatīties uz abām pusēm, vai netuvojas vilciens, un pārliecināties, ka drošības barjera ir atvērta un nedeg brīdinošais signāls.

“Atgādinām, ka noteicošā loma bērnu ikdienas drošībai uz ceļa ir pozitīvs vecāku piemērs! Zināms, ka neviena barjera vai ceļa zīme neaizsargās bērnus – visa pamatā ir atbildīga un ceļu lietošanu izprotoša satiksmes dalībnieka rīcība. Lai ģimenēs kopīgi pārrunātu uzvedību dažādās situācijas un atbildību pret pieņemtajiem lēmumiem satiksmē šajos vasaras mēnešos, iesakām interneta vietnē www.berniem.csdd.lv atrodamās grāmatas, spēles un stāstus,” iesaka CSDD Komunikācijas departamenta Izglītības projektu vadītāja Valda Kjaspere.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt