Ģimenes studija

Griķu ģimenē skolas laika vēstures uzdevums pārtapis par dzimtas pētījumu

Ģimenes studija

Mazuļa aprūpe pēc dzemdībām. Pirmās svarīgākās zināšanas jaunajām māmiņām

Aizdegunes mandeles - kādos gadījumos jāizvēlas operācija, kad tomēr nogaidīt

Adenoīdi bērniem – kad nepieciešama operācija, kad labāk nogaidīt?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Aizdegunes mandeles jeb adenoīdi bieži tiek minēti kā bērnu augšējo elpceļu un ausu slimību iemesls. Adenoīdu veidošanās iemesli ir infekcijas, alerģija, iedzimtība, nepilnvērtīga pārtika.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna par adenoīdu rašanos,  ārstēšanu un to, kādos gadījumos jāizšķiras par labu operācijai.

Kā diagnosticēt adenoīdus

Adenoīdus piemin tad, ja ir palielinātas aizdegunes mandeles. Palielinātu mandeļu pazīmes - bērns slikti elpo, pastāvīgi pavērta mute, novērojami runas attīstības traucējumi, jo aizdegunes mandeles radījušas ausu problēmas.

Absolūtā adenoīdu indikācija – miega apnoja – skābekļa trūkums, bērns neelpo pat 15 sekundes. “Tad jāveic operācija,” skaidro ārsts Kristaps Dambergs. Otrs ir atkārtoti iekaisumi ar komplikācijām.

Viens no aizdegunes mandeļu palielināšanās iemesliem ir biežas vīrusa infekcijas, putekļi, vide, iedzimti skeleta defekti.

Jo vairāk aizdegunes mandeles strādā, jo lielākas tās kļūst. Vēlāk mēdz būt sakodiena problēmas, jo bērns elpo ar atvērtu muti. Normāli mēlei jābūt pie aukslējām - tas ir svarīgi pareizai zobu augšanai.

Ne visiem slimniekiem ir ausu vai elpošanas problēmas. Ausu problēmas samazinās sešu septiņu gadu vecumā, jo ausu anatomija tajā vecumā mainās.

Visbiežāk, kad bērns uzsāk iet bērnudārzā, tad parādās vīrusinfekcijas un parādās adenoīdu problēmas. Vissmagākie simptomi ir trīs četru gadu vecumā.

Aizdomu gadījumos par adenoīdiem nepieciešams izvērtēt arī alerģijas iespēju, tā mēdz maskēt adenoīdu esamību, tāpat vainīgs var būt atvilnis, kad kuņģa skābe no kuņģa nonāk kaklā un degunā, tas var palielināt adenoīdus.

Ķirurģiskas iejaukšanās nepieciešamība

Pediatram ir visbiežākā saskare ar bērniem, kuriem ir palielināti adenoīdi, bet parasti tās nav pirmās divas saslimšanas epizodes. Ja ir ilgstoši apgrūtināta elpošana pēcslimošanas periodā, tad bērniem hroniski trūkst skābekļa, aizkavējas augšana un psihomotorā attīstība. Tad ir jādodas pie otolaringologa, lai izvērtētu operācijas nepieciešamību. Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai ir lielākā pieredze Latvijā.

Parasti ārsts novēro bērnu ilgāku laiku un izvērtē operācijas nepieciešamību.

No bērnudārza kā saslimšanas avota nav jābaidās. Ir jāiet sabiedrībā un jāiegūst imunitāte. Neviens nevar pateikt, kuram bērnam būs komplikācijas, kuram nē. Ir reti gadījumi, kad bērns tik bieži slimo, ka ārsts iesaka gadu pavadīt mājās.

Kā novērst vai mazināt saslimšanu

Ārsti iesaka izvērtēt bērna diētu, izvērtējot cukura un glutēna daudzumu pārtikā, nedrīkst arī pārspīlēt ar piena daudzumu diētā. Ieteicamas ir saknes, augļi, ogas, zivis, gaļa. Tieši veselīgs uzturs bieži novērš operācijas nepieciešamību.

Nedrīkst aizmirst par pietiekamu ikdienas šķidruma daudzumu dienā.

Bērnu pārlieka tuntulēšana nav ieteicama, jo tādi bērni ir uzņēmīgāki pret infekciju.

Pediatre Alla Silova iesaka arī ļaut bērniem pa māju staigāt basām kājām, ja viņi paši tā vēlas, jo tas palīdz bērnam norūdīties.

Svarīga ir regulāra telpu vēdināšana, jo tādējādi gan mazina vīrusu izplatīšanos, gan gaiss tiek mitrināts.

Populāras ir inhalācijas, ārsts Kristaps Dambergs uzskata, ka aizdegunes mandelēm inhalācijas var atvieglot situāciju, bet neizārstēs.

Ja netiek veikta ārstēšana, lielākā komplikācija ir sejas defekts, bet mūsdienās tas ir diezgan reti, parasti to ātri pamana. Jāizvērtē arī dzirdes problēmas.

Operācija ilgst no 30 līdz 40 minūtēm. Kopā ar pilnu narkozi apmēram 1,5 stundas. Pēcoperācijas periods ir individuāls – ir bērni, kuri jūtas labi, ir bērni, kuriem ir paaugstināta temperatūra, grūtības norīt ēdienu. Ārsts konsultē vecākus, lai bērns pēc operācijas justos labi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti