Panorāma

Stāsta par iespējām atgriezties Latvijā

Panorāma

Nervozitāte ap «Brexit» sarunām pieaug

93,8% bērnu – maksas medicīna

94% vecāku atzīst: Latvijā bezmaksas medicīna bērnam ir tikai «uz papīra»

Vairāk nekā 90 procenti bērnu vecāku ir maksājuši par medicīnas pakalpojumiem, lai gan oficiāli Latvijā bērniem ārstniecība pienākas bez maksas. Galvenais iemesls maka vēršanai ir pārāk garā rinda pie ārsta vai izrakstītās zāles, kas nav iekļautas valsts apmaksātajā grozā.

Bērnu slimnīcā satiktie vecāki visi kā viens saka - ir nācies maksāt, lai ar bērnu tiktu pie speciālista.

Uz jautājumu "Vai mums ir bezmaksas medicīna bērniem?" vecāku atbilde ir: "Diezgan nosacīti!".

Ir skaidrs, ka bērnam pie ārsta jāiet tad, kad nepieciešams.

Latvijā bezmaksas medicīna bērnam ir tikai "uz papīra".

Apjomīgā pētījumā gandrīz 94 procenti vecāku atzina, ka maksājuši par vizīti pie speciālista vai zālēm.

“Bērnu veselības barometra” autori ir Bērnu slimnīcas fonds. Tajā regulāri vēršas vecāki, kam vajadzīga palīdzība zāļu iegādei vai valsts neapmaksātam pakalpojumam. Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa pauž, ka visbiežākā problēma ir rindas, proti, pakalpojuma pieejamība laikā. "Tātad – ārsta nozīmētajā laikā speciālista vizīte nav pieejama. Un maksas medikamenti. To mēs visbiežāk redzam fondā."

Rindu garumu ietekmē arī tas, ka ne visi vecāki uz valsts apmaksāto vizīti bērnu atved.

Publiski paustajam ārstu lūgumam atteikt vizīti, ja ģimene uz to netiek, atsaukušies ļoti daudzi. Bērnu slimnīcā oktobrī atteikumu skaits palielinājies uz pusi, 1150 vecāki vizīti atteica laikus un pie ārsta tika cits bērns, kuram to tiešām vajadzēja.

Šogad vērojami arī citi uzlabojumi. Piemēram, ne bez sabiedrības un ziedotāju spiediena specifisko bērnu pārtiku un pozitronu emisijas tomogrāfiju (PET) sākusi apmaksāt valsts.

"Mēs redzam, ka medicīniskā pārtika, pieprasījums bērniem ir ļoti samazinājies, un slogs no ziedotāju pleciem ir valsts pusē. PET izmeklējumi, tas pieprasījums krīt, bet ir lietas, kas nāk klāt. Visizteiktāk  - bērnu psihiatrijā un dažāda veida terapijā un pakalpojumu apmaksā," skaidro Liene Dambiņa.

Tāpat noskaidrots, ka visbiežāk par naudu pie ārsta bērnu ved vecāki Rīgā, visretāk – Latgalē. Taču tas skaidrojams ar speciālistu koncentrēšanos galvaspilsētā.

Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa skaidro, ka aptaujā piedalījās ne tikai Bērnu slimnīcas pacienti, bet plašāks loks.

No aptaujas respondentiem 60% atzinuši, ka bērniem nav ne garīgās, ne fiziskās veselības problēmas.

Vecāki, kuru bērni ir veseli, bet laiku pa laikam nepieciešama veselības aprūpe, tomēr ir maksājuši par izmeklējumiem, diagnosticēšanu un recepšu medikamentiem.

Katru gadu 350 bērniem nepieciešams ziedotāju atbalsts, tie ir speciālistu ieteikumi uz pierādījumiem balstītā terapijā. Šobrīd redzamas tendences, kad ziedotāju atbalsts samazinās, jo valsts palīdz, piemēram, cukura diabēta slimniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti