Ģimenes studija

Palikt uz otru gadu: kad un kāpēc šāda prakse būtu rekomendējama?

Ģimenes studija

Bērnudārzi vasarā strādā daļēji: kā izlīdzēties vecākiem

Bērnu ballīte bez baloniem un plastikāta karodziņiem: vai tas ir iespējams?

Bez baloniem, kokteiļsalmiņiem, vienreizlietojamiem traukiem. Kā sarīkot dabai draudzīgu ballīti bērnam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Atsakoties no plastmasas traukiem, baloniem un plastikāta karodziņu virtenēm, varam parūpēties, lai ballītes sekas dabā neuzkavētos vēl simtiem gadu. Ballītes sagatavošanā jāizsver dažādas jomas, lai tā būtu dabai draudzīga – ieskaitot dāvanas, apģērbu, izmantoto enerģiju un citas lietas, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" skaidroja speciālisti.

Latvijas Dabas fonda komunikācijas vadītāja Liene Brizga-Kalniņa skaidroja, ka "vēlamais virziens ballītes rīkošanā ir tāda, kura ir zaļa".

Kā to darīt? Organizācijas "Mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa uzsver, ka ceļš ir runāšana. "Senāk Tēvu dienas festivālā baloni bija neiztrūkstoši. Kad pateicām, ka turpmāk pasākumos nebūs baloni, bija pretreakcija. Nu jau četrus vai piecus gadus baloni pasākumos nav. Viss iet labā virzienā."

Apziņas un domāšanas maiņu var panākt palēnām.

Arī Vidzemes augstskolas informācijas un komunikāciju zinātnes studiju virziena direktore Māra Arāja iesaka soli pa solim doties zaļo ballīšu virzienā, katru gadu atteikties no kā, kas ir videi nedraudzīgs.

Ja bērni zinātu, kādas sekas atstāj dažādas lietas, ko izmanto svētkos – baloni, kokteiļsalmiņi, vienreizlietojami plastmasas trauki un citas lietas, tad bērni tās neizmantotu,

uzsver Akmentiņa-Smildziņa.

Brizga-Kalniņa pauda, ka arī papīra trauki ir pārklāti ar kārtiņu, kas nelaiž cauri mitrumu, tie nav pavisam ekoloģiski droši.

Tāpēc svarīgi atcerēties, ka nepieciešamas daudzreiz lietojamas lietas.

Daudzas no lietām, kas saistītas ar izmaiņām, ir uz sieviešu pleciem. Videi draudzīgu ballīšu rīkošanai vajadzētu būt ar visas ģimenes iesaisti.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Ko iesākt, ja bērni ļoti vēlas svētkus ar dažādu atribūtiku, jo to ir redzējuši citur? Ļoti svarīgs bērniem ir skaidrojošais faktors. Ar izglītošanu, stāstīšanu un piemēru rādīšanu var sarīkot izcilus svētkus, uzsvēra Brizga-Kalniņa.

Akmentiņa-Smildziņa iesaka pēc ballītes zīmēt to, kas paliek pāri, un runāt ar bērniem, ko pārpalikumi var nodarīt dabai un dzīvniekiem.

Latvijas Dabas fonds nodrošina tiešraides no putnu ligzdām, tur var redzēt, ka putni izmanto dažādus vidē atrodamus krāmus ligzdu vīšanai un audzina putnēnus atkritumos, teica Brizga-Kalniņa.

Vēl viens elements – ēdiens, lai nepagatavotu vairāk nekā nepieciešams, lai nav jāizmet. Arī apģērbs, ko pērkam uz ballītēm, un dāvanas ir lietas, par kurām jādomā, vai tās tiešām ir nepieciešamas. Tāpat dāvanas ir sarežģīts jautājums, plastmasas mantu kalni un citas lietas. Domājot par dāvanām, jākonsultējas ar vecākiem. Transporta izmantošana, ēdiena gatavošana, neefektīva enerģijas izmantošana un citas lietas ietekmē dzīves vidi.

Gatavojot svētkus bērniem, visa doma jāvirza uz saturu, ne formu, uzskata Akmentiņa-Smildziņa.

Akcija "Ballīšu zvērs pret paša gribu" ir izstrādāta padomu rokasgrāmata, kur apskatītas jomas  – pārtika, transports, enerģija, atkritumi, arī ūdens tēma. Katrs var ieklikšķināt sava pasākuma parametrus un saņemt ieteikumus.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti