Kā apmānīt redzi? Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Aprīli esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi, aicinot vecākus kopā ar bērniem izzināt dažādas dabas parādības. Ceturtajā nedēļā pievērsīsimies cilvēka maņu pētniecībai, lai ar eksperimentiem izzinātu mūsu maņas un to dabu.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Pētniecības mēneša eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas, tie būs grupēti nedēļas tematikā.

Kā apmānīt redzi?

Nepieciešams:

Piedāvātie ilūziju attēli.

Abus attēlus var izdrukāt, lai pārliecinātos par ilūziju dabu.

Darba gaita:

Izpēti attēlu, vai abi tajā redzamie kvadrātiņi ir vienādi tumši?

Attēlu var arī izdrukāt un kvadrātiņus izgriezt ar šķērēm, lai salīdzinātu savā starpā

Aplūko attēlu ar apļiem, vai tev šķiet, ka apļi lēnām griežas? Īpaši izteikti tas pamanāms, ja skatienu nekoncentrē uz kādu no apļiem.

"Rotējošās čūskas"
"Rotējošās čūskas"

Ja tev mājās ir kaķis, vari pamēģināt attēlu izdrukāt un parādīt kaķim. Varbūt kaķim arī liksies, ka uzzīmētās čūskas griežas.

Skaidrojums:

Mūsu smadzenes ir pieradušas apstrādāt informāciju, jo iegūstam ar acīm un parasti tā ir informācija no telpiskas vides. Tomēr dažkārt smadzenes var piemānīt. Lai precīzi novērtētu krāsas spilgtumu, gaišumu un objektu izmēru, mūsu smadzenes to salīdzina ar apkārtni – tāpēc arī ēnainās vietās varēsi izšķirt puķu krāsas un tās tev neliksies visas pelēkas. Krāsas toni arī nosakām salīdzinot ar apkārtni. Vari pamēģināt pats – paņem krāsu zīmuļus un uzzīmē līdzīgu attēlu pelēkajam taisnstūrim, bet  iekšējo kastīti izkrāso ar zaļu, un ārējās ar dzeltenu un zilu krāsu. Vai abi zaļie izskatās vienādi?

To, ka mēs krāsas uzveram salīdzinājumā, bieži izmanto arī mākslinieki. Izpēti puantilistu gleznas, tur visvieglāk pamanāms, kādas krāsas punktiņš ir uzlikts uz auduma un kā to uztveram kopainā.

Kustības ilūzijai nepieciešama pāreja starp dažādiem spilgtumiem krāsām. Ja gaišākam reģionam seko tumšāks, kas nodalīts ar šauru tumšu svītru, mums šķitīs, ka attēls kustas pa labi, tāpat, ja tumšākam reģionam seko gaišāks un to atdala gaiša svītra. Tā kā šo informāciju smadzenes pieliek, lai palīdzētu uztvert attēlu, uz kuru nekoncentrējamies, ilūzija labāk darbojas, ja skatienu koncentrē kur citur, bet, ja pievēršamies tieši, tad ilūzija pazūd.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti