Komponiste, topošā mūzikas terapeite, mūzikas pedagoģe Gundega Šmite, skaidrojot leģendu par Mocarta mūzikas labo ietekmi uz vēl nedzimušu bērnu, saka, ka būtiski nedaudz reālistiskāk domāt par zinātnes leģendu, ko sauc par "Mocarta efektu". Šis secinājums – kā jau leģenda – ir pārspīlēts.
Ja mamma, klausoties klasisko mūziku, jūtas labi, tas vien ir pamatojums, kāpēc tas atstāj labu iespaidu.
Protams, ja mammai klasiskā mūzika patīk. Mātes labbūtība ir saistīta ar bērnu. Ir pētījumi, ka priekšlaicīgi dzimušiem bērniem klasiskā mūzika pozitīvi ietekmē bērna labbūtību.
Protams, ka klasiskajai mūzikai ir dažādi raksturi, tā ir gaiša, tīra mūzika, tā nav tik "biezi sakrāsota. Mocartā ir vieglums, gaišums," skaidro Latvijas Nacionālās operas un baleta orķestra flautists, stāstnieks koncertā "Mazulis ausās, mūziku klausās" Miks Vilsons.
Veidojas priekšstats, ka pēdējos gados pētījumos ir neviennozīmīgi pierādīta mūzikas pozitīvā ietekme uz bērniem, to dažādām izpausmēm, pauda Dāvis Eņģelis. Bērnu audzināšanā vecākiem ir dažāda pieredze, arī mūzikas izvēles jomā. Vienalga – tā ir klasiskā vai cita mūzika, galvenais, lai mamma jūtas labi. Sava trīsgadnieka izpausmēs tētis Dāvis Eņģelis redz to, ka bērns pamana tautas mūziku, ritmiskus impulsus, ir fascinējoši, kā mūzikas fenomenu uztver bērns. Ģimenē daudz skan klasiskās mūzikas radio kanāls.
Galvenais dot bērnam klausīties maksimāli daudzveidīgu pasaules mūziku, uzskata tētis.
Ideja par "Mazulis ausās, mūziku klausās" ņemta no igauņiem, tā nedaudz pamainīta, pauda Miks Vilsons. Vecākiem ir vēlme doties uz operu kopā ar bērniem, tā ir kopēja baudīšana – vecākiem informācija, bērniem iespēja būt kopā ar citiem bērniem. Šajā programmā izvēlas populārāko no operas un baleta žanra. Koncertā arī stāsta par mūziku, tā ir informācija mazuļiem.
"Latvijas Koncertu" producente Karina Bērziņa skaidro, ka koncertprogrammā "Patiešām maziņiem" mūziku pielāgo mazu bērnu uztveres spējām.