Kā bērns no mammas punča tiek laukā? Atbildes uz bērnu intīmiem jautājumiem

Uz bērnu jautājumiem jāatbild bērnam saprotami un viņa vecumam atbilstoši. Ja bērns redz, ka mamma gaida bērnu, tad uzdos visdažādākos jautājumus.

Kā ar bērnu runāt par intīmiem jautājumiem

Portāla “Lsm.lv” sadaļā vecākiem un bērniem publicējam padomrakstu sēriju - vecākiem ar bērniem runāt par ķermeni, intīmiem jautājumiem, seksualitāti.

 

Ja mamma gaida bērniņu, bērnam rodas dažādi jautājumi. Mēs jau runājām par to, kā bērns tiek mammas puncī.

Bērnu noteikti arī interesē, kā bērns tiek no mammas punča laukā.

Psiholoģe Dace Vaišļa skaidro, ka parasti mazākiem bērniem šāds jautājums rodas, kad, uzliekot rokas uz mammas vēdera, bērns sajūt mazuļa kustības. Šis var būt brīdis, kad bērns saprot – ģimenē būs mazulis, jo kustības ir kas reāls, ne abstrakta ziņa par mazuļa gaidībām.

Atšķirīgas būs atbildes lielākam un mazākam bērnam. Vispirms atcerieties – speciālisti iesaka ar dažiem "izlūkjautājumiem" noskaidrot, cik daudz bērns zina, lai varētu atbildēt.

Ja mazs bērns, piemēram, uzdod jautājumu par ķeizargriezienu (jo mazajam kāds par to būs stāstījis), pieaugušajiem jāizvērtē bērna vecums un spēja šādu informāciju saprast. Atklāta atbilde bērnu var nobiedēt, tai bērns nebūs gatavs. Tāpēc mazākam bērnam uz šādu jautājumu pietiktu ar skaidrojumu par mediķu palīdzību bērna piedzimšanā, atturoties no sīkākām detaļām.

Lielākiem bērniem sarunā par bērnu augšanu mammas vēderā un nākšanu pasaulē varētu palīdzēt zīmējumi, lieliski sarunā noderēs ultrasonogrāfijas attēli, kuros var redzēt, kā bērns aug un attīstās.

Ar vēl lielākiem bērniem – sākumskolas vecumā – būtu jārunā, skaidrojot par ķermeņa uzbūvi, attīstību, ķermeņa briedumu. Te noderētu grāmatas un attēli. Tas arī sarunu darītu mazāk satraucošu abām pusēm, īpaši tad, ja šādas sarunas nenotiek bieži.

Speciālisti aicina vecākus vērīgi izturēties šādās situācijās, vislabāk šādai sarunai piemeklēt situāciju – kopā skatoties filmu, pārrunājot kādu notikumu no dzīves vai izmantojot citu izdevīgu situāciju, kura ir pateicīga sarunas sākšanai.

Ir jāpārdomā, vai šāda saruna ko dos, ja bērns vai vecāki sarunā ir samulsuši un sasaistīti.

Dažas speciālistu dotās atziņas, kuras vecākiem der atkārtot pirms sarunas ar bērnu par intīmiem jautājumiem:

  • Jāatceras, ka šī nav anatomijas stunda, tikai atbilde uz bērna uzdoto jautājumu.
  • Neapgrūtiniet bērnu ar to, ko viņš nav jautājis.
  • Jo dabiskāka un brīvāka būs saruna ar bērnu, jo labāk, lai mazajam nerodas vainas apziņa, ka viņš ir pajautājis ko nepiedienīgu.
  • Ja vecāki nav gatavi atbildēt bērnam, tad tā arī jāpasaka:  "Man vēl jāpagatavojas, lai varētu atbildēt uz tavu jautājumu. Runāsim rīt, kad būsi mājās no dārziņa."
  • Bērnam nav problēmas uzdot jautājumus, pieaugušajam jābūt godīgam un atklātam atbildot.

Bērna jautājums: Kā bērns tiek laukā no mammas punča?

Atbilde mazākam bērnam - līdz četru gadu vecumam: Tā dabā iekārtots, ka bērns aug mammas puncī. Kad mazajam jādzimst, mamma brauks uz slimnīcu. Dakteris palīdzēs bērniņam piedzimt, satīs autiņos, tad mazais kopā ar mammu varēs braukt mājās. (Šādā atbildē jau būs daudz jaunas informācijas, ko bērnam pārdomāt).

Atbilde lielākiem bērniem: Bērns mammas vēderā izaug no mazas sēkliņas, bērns pamazām aug lielāks, kad būs izaudzis tik liels, ka gatavs piedzimt, mamma brauks uz slimnīcu. Bērniņa nākšanai pasaulē mammas ķermenī ir īpašs caurumiņš, pa to bērns nāk pasaulē. Ārsts palīdz, lai viss noritētu labi.

Izprintējams zīmējums sarunai ar bērnu:

 

Dokumenti

Bērns jautā

Lejuplādēt

116.95 KB

 

 

 

 

Šī raksta sagatavošanā konsultāciju sniedza psiholoģes Inese Putniece un Dace Vaišļa.

 

Raksta pirmpublikācija LSM.lv 2019. gada 12. janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti