Kāda ir tava reaģēšanas spēja? Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Aprīli esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi, aicinot vecākus kopā ar bērniem izzināt dažādas dabas parādības. Ceturtajā nedēļā pievērsīsimies cilvēka maņu pētniecībai, lai ar eksperimentiem izzinātu mūsu maņas un to dabu.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Pētniecības mēneša eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas, tie būs grupēti nedēļas tematikā.

Cik ātri spēj reģēt?

Nepieciešams:

  • divi cilvēki
  • garš lineāls
  • hronometrs

Norise:

Viens dalībnieks izstiepj roku uz priekšu ar daļēji pavērtu plaukstu, it kā turētu neredzamu objektu. Otrs dalībnieks virs pavērtas plaukstas tur lineālu ar īkšķi un rādītājpirkstu aiz tā augšējā gala, tā lai apakšējais gals būtu tieši virs pirmā dalībnieka plaukstas. Otrais dalībnieks palaiž lineālu vaļā un pirmajam tas ir jānoķer pēc iespējas ātrāk, bet nemainot rokas augstumu.

Izmēri, cik centimetrus tālu lineāls ir nokritis, pirms to noķēra. Veic vairākus mēģinājumus, iespējams, ka ar pirmo reizi nesaprati, kā eksperiments jāveic. Attālums, ko veicis lineāls, atbildīs reakcijas laikam:

Attālums no lineāla apakšējā gala 

Reakcijas laiks

5 centimetri

0,10 sekundes

10 centimetri

0,14 sekundes

15 centimetri

0,18 sekundes

20 centimetri

0,20 sekundes

25 centimetri

0,23 sekundes

30 centimetri

0,25 sekundes

Kad esi noskaidrojis pirmā dalībnieka reakcijas laiku, varat mainīties vietām. Vai otram ir tāds pats reakcijas laiks?

Eksperimentu var variēt – izmēri reakcijas laiku no rīta, kad esi tikko pamodies, dienas vidū un vēlu vakarā. Vari salīdzināt, vai reakcijas laiks ir vienāds, ja ķer ar labo vai kreiso roku. Ja atšķiras, – ar kuru roku tu parasti raksti vai zīmē? Vai reakcijas laiks ir tāds pats, kad blakus ir TV ar ieslēgtu interesantu raidījumu? Vari salīdzināt reakcijas laikus ģimenē. Vai visiem ģimenes locekļiem tas ir vienāds?

Vari izmēģināt arī pats gan turēt lineālu, gan to ķert. Vai tagad reakcijas laiks atšķiras no tā, ko ieguvi, kad lineālu turēja kāds cits?

Skaidrojums: Reakcijas laiks ir laiks, kas nepieciešams, lai signāls no tavām acīm "lineāls krīt" nonāktu līdz tavām smadzenēm un smadzenes nosūtītu komandu rokai "ķer lineālu"! Ja esi noguris vai uzmanību novērš citas lietas, smadzenēm var būt nepieciešams nedaudz ilgāks laiks, lai apstrādātu informāciju. Interesanti, ka tad, ja lineālu turi un ķer tu pats, reakcijas laiks ir šķietami īsāks, jo tavas smadzenes jau zina, kad esi atlaidis lineālu, un tām nav jāsagaida signāls no acīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti